10 Temmuz 2017 Pazartesi 17:32
Peşmerge devletine veto
YENİ MESAJ/İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada, son 1-1.5 asırdır güçlü ülke olmanın yolunun enerji kaynaklarına sahip bulunmaktan veya bunlar üzerinde söz sahibi olmaktan geçtiğini söyledi.

Erdoğan, "Bununla birlikte küresel çatışmaların merkezinde yer alan enerji kaynakları ve yolları üzerinde hakimiyet kurma çabalarının, çoğu zaman iç çatışmalar, darbeler ve işgallerle sonuçlandığını görüyoruz. Var olduğu coğrafyalarda zenginliğin ve refahın kaynağı olması gereken petrol ve doğalgazı ne yazık ki daha çok savaş, kan ve gözyaşıyla birlikte anmak zorunda kaldık" dedi.

Elektriğin yüzde 10'u nükleerden

Erdoğan, Akkuyu ve Sinop nükleer güç santrallerinin devreye girmesiyle Türkiye'nin enerji ihtiyacının en az yüzde 10'luk kısmını nükleer enerjiden karşılayacağına işaret eden Erdoğan, "Japonların inşa edeceği Sinop Projesi'nde de inşaata en kısa sürede başlamak istiyoruz. Hatta üçüncü bir nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmalarımızı şimdiden başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Enerjide yerlileştirme şart

Türkiye'nin enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında ilk sırada, dünyada ise Çin'in ardından ikinci sırada yer aldığına işaret eden Erdoğan, "Son 10 yılda enerji ve maden ithalatına yıllık ortalama 55 milyar dolar ödemiş olmamız, bağımlılığımızın düzeyini göstermeye yetecektir. Dünyadaki petrol ve doğalgaz fiyatlarının son yıllarda düşmesi, elbette ülkemizin enerji ithalat kaleminde gerilemeye yol açmıştır ancak uzun dönemli enerji politikalarımızın çerçevesini doğrudan kontrol edemediğimiz bu tür konjonktürel gelişmelere göre çizemeyeceğimiz de bir gerçektir. Türkiye'deki büyümenin sürdürülebilir olması için, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve yerli kaynakların en üst düzeyde kullanılması gerekiyor. Son bir yılda ülkemizde enerji sektöründe 6 milyar dolar yatırım yapıldı. Elektrik enerjisindeki doğal gazın payını yüzde 10 azaltarak ithal doğalgazın dış ticaretimiz üzerindeki baskısını da hafiflettik. Yerli kaynaklardan elektrik üretimi, yüzde 49.3'e ulaştı. Yerli kömürün elektrik üretimindeki payını da yüzde 23'e çıkardık" diye konuştu.

Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalı

Erdoğan, Irak'ta Musul kentinin DEAŞ'tan arındırılmasının mutluluk vesilesi olduğunu belirterek, ancak şu anda harabe bir Musul olduğunu söyledi. "Bu harabe Musul'un yeniden Musul halkına kazandırılmasının maliyetini acaba kimler karşılayacak" diyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu dönemde ülkenin toprak bütünlüğünü gözetmenin önemi giderek artıyor. (Irak'ın kuzeyinde) Bağımsızlık referandumu gibi tek taraflı girişimlerden kaçınılması, milli güçlerin etkilerinin azaltılması ve PKK terör örgütünün varlığına son verilmesi gibi hususlar da bu ülkenin geleceğinde belirleyici olacaktır. Zaten yeterince sıkıntıyla boğuşan Irak'ın başına yeni sorunlar açacak her adım istikrarsızlığı körüklemekten başka işe yaramayacaktır. Uluslararası toplumun bu konulardaki görüşlerini Irak'taki taraflara yüksek sesle ifade etmesi yerinde olacaktır."

Petrol sektörünün olimpiyatları olarak bilinen Dünya Petrol Kongresi her üç yılda bir düzenleniyor. Konuşmalar öncesinde 15 Temmuz şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de konuşmasında, Türkiye ve Azerbaycan arasında her alanda ortaklık ve iş birliği bulunduğunu belirterek, "Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk, kardeşlik ve birlik bölgeye istikrar getiriyor" dedi. Aliyev, "Türkiye güçlendikçe biz de güçleniyoruz. Türkiye ve Azerbaycan, bütün meselelerde birbirinin yanındadır" diye konuştu.

Türkiye 'gaz köprüsü' olacak

Başbakan Binali Yıldırım, Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada, TANAP'ın önümüzdeki yıl devreye girmesiyle birlikte Türkiye'nin her yıl Azerbaycan'dan ilave 6 milyar metreküp doğal gaz alacağına işaret ederek, "Ayrıca 2020 yılından itibaren bu hattan Avrupa'ya 10 milyar metreküplük bir gaz sevkiyatı söz konusu olacak. Rusya Federasyonu ile iş birliği halinde ilerlettiğimiz Türk Akımı Projesi de enerji güvenliğimizi artırma çabalarımıza ayrıca katkı sağlayacak. Projenin 2019'da tamamlanmasıyla Türkiye, 15.7 milyar metreküplük gazı Mavi Akım hattında olduğu gibi Rusya'dan doğrudan alabilecek.  Ayrıca proje kapsamında inşaatı söz konusu olan ikinci bir hat marifetiyle Avrupa'ya da aynı miktar gaz sevkiyatı yapılabilecek. Böylelikle Türkiye, bu kongrenin konusuyla uyumlu olarak, enerji geleceğimize bir köprü oluşturmaktadır" dedi.

Doğalgaz depolama kapasitesi artıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023 itibarıyla 11 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesine ulaşacağını söyledi.

Albayrak, geçen yıl Türkiye'nin doğalgaz tüketiminin yaklaşık 50 milyar metreküp ve ham petrol ithalatının da yaklaşık 40 milyon tona ulaştığını ifade etti.

Suudi Arabistan da doğalgaza asılacak

Suudi Arabistan devlet enerji şirketi Saudi Aramco'nun Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, 22. Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada, enerji teknolojilerine yatırım miktarının artırılması gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki 10 yılda piyasada doğalgazın payını artırmak için 23 milyar dolar yatırım yapacağız. Doğalgazın kullanımını teşvik edeceğiz. Fosil yakıtlı motorların kullanımını ortadan kaldırmak durumundayız bu yüzden düşük emisyona katkı sağlayalım. Sadece 1 milyar dolarlık bir yatırımı bu teknolojilere yaptık" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.