08 Eylül 2017 Cuma 20:55
Prof. Dr. Haydar Baş: Gadir-i Hum Bayramınız mübarek olsun

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bugün (Zilhicce'nin 18. günü) idrak ettiğimiz Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, her fırsatta Türk milletinin derdine derman olacak projelerden bahsettiklerini vurguladı. BTP Lideri, kaleme aldığı Ehl-i Beyt külliyatının İslam âleminde ABD’nin Müslüman dünyaya karşı en büyük silahı olan Şii-Sünni savaşının önüne geçecek müthiş bir panzehir olduğuna işaret ederek, şunları ksydetti: "Bu külliyat ‘okunmasın, bilinmesin’ diye bazıları ellerinden geleni yapıyor, onu gizliyorlar. Bugün Gadir-i Hum gerçeği de Sünni dünyadan gizleniyor. Sünni dünya, Hz. Ali Efendimiz, Ehl-i Beyt ve Gadir-i Hum günü ile bizim çalışmalarımız sonrasında tanıştı.

Mesela Zilhicce’nin 18’i yani bugün Şiiler için kutsal bir bayram günü iken, kaç Sünni bugünden haberdardı? Hatta bendeniz Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde Veda Hutbesinde İnsan Hakları konulu tezimi sunarken, felsefeci bir hoca, keşke Gadir Günü’ne de temas etseydiniz dediğinde, Gadir-i Hum gününü ilk defa o gün duyduğumu itiraf etmeliyim.

Oysa İslam dünyasında bırakılan en değerli miras Gadir Günü’ne aittir ve tüm ümmete bırakılmış, emanet edilmiştir. Zira Gadir Günü, Hz. Peygamber kendinden sonra ümmete kimin halife olacağını ilan etmiştir. Bu ilanın nefsi tercihi olmadığı da ilandan önce ve sonra inen ayetlerle sabittir. Bugün Sünni dünyanın reddettiği bu gerçek aslında İslam’ın devam şeklini inkâr değil de nedir?"

Bu bir iman meselesidir

Hz. Peygamber'in Gadir-i Hum Hutbesini Allah’ın emri ile irad ettiğini, bunu reddetmenin Allah’ın emrine karşı gelmek manasında olduğuna işaret eden Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: "220 Sünni âlimin eserinde yer alan ve hiçbir şüpheye yer bırakmayacak açıklıktaki konu Ehl-i Beyt dünyası için bir iman şartıdır. İmanın ve İslam’ın şartlarında bir olan Şiiler ile Sünniler hilafet bahsinde ayrılırlar. Oysa Gadir Günü inen ayetler dikkate alındığında onların inandığı şekilde hilafet hakikaten bir iman şartıdır. Hz. Ali’nin imametinin bilinmesi ile İslam dini tamamlanmıştır ve bu Allah’ın emridir. İmametin Hz. Ali’nin ve onun evlatlarının hakkı olduğu ile ilgili İmam Ali Efendimizin ve Hz. Fatıma anamızın beyanları ortadadır. Kısaca Gadir hadisinde yer alan Hz. Ali’nin halife ilanı inkârı mümkün olmayan bir hakikattir.

Gadir Günü, Resulullah’ın yerine halifesi tayin ettiği İmam Ali Efendimiz, Ehl-i Beyt’tir; erkeklerden ilk iman eden kişidir; hakkında 300’den fazla ayetin nazil olduğu mübarektir; binlerce hadisle Hz. Peygamber’in övdüğü mü’mindir."

HABER MERKEZİ

Son Güncelleme: 09.09.2017 00:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cengiz 2017-09-09 23:53:37

Aslı hanım Allah'ın tertemiz kıldığı Ehli Beyt ve ondan sonra gelen imam azamında ölmeden önce 2 yıl talebe olduğu İmamlardır. Allahın selamı onlara olsun. Bu arada Allah bu milleti ve bu milletin önde gelenlerini Haydar Baş Hocama ve Ehli Beytine nasip etsin.

Avatar
cemal 2017-09-09 08:08:43

Amin Hocam bu iman konusunda bizleri uyardiniz imanimizi korumaya vesile oldunuz. Allah ömrünüze bereket versin insAllah

Avatar
Yeşim güler 2017-09-09 10:45:01

Çağımızda bu büyük bayramın birinci muhatabı siz siniz gununuz kutlu olsun çalışmalarınız ve eserlerin iz bunun delilidir onurumuz gururu muz özel insan size selam olsun

Avatar
Asli 2017-09-09 12:21:14

Saygıdeğer Haydar Baş Bey,

Okuduğum üzere Hz. Ali'nin Hz. Fatima annemizin vefatından sonra pek çok başka çocukları da olmuştur. Acaba bu erkek evlatarından sürmekte olan soyu da ayetlerde bildirilmiş tertemiz nesile dahil midir?

Avatar
Nalan parıltı 2017-09-11 00:41:16

Bir şia olarak toplumda yarattığınız farkındalık için minnettarım ehlibeyt (as)hakkında yazdığınız eserlerinizin bir kısmını okudum tebrikler Allah inandığınız imamlarla sizi mahşerde haşretsin hali hazırda şia hakkında tv lerde yalan yanlış iftiralar devam ederken sizin bu cesareti göstermeniz takdire şayandır Gadir_i Hum bayramımız mübarek olsun es selamu aleyke ya mevla yebne emirel müminin lebbeyk ya Ali lebbeyk

Avatar
Nalan parıltı 2017-09-11 00:48:35

Ben bir şiayım ve sizi uzun zamandır takip ediyorum ehlibeyt (as) hakkında yazmış olduğunuz külliyattan bir kısmını okudum çalışmalarınız yürek ısıtıyor çünkü şia hakkında hali hazırda yaşlı kurulu itirafların dahada hız kazandığı şu dönemlerde yazılarınız ve konuşmalarınız toplumun farkındalığını artırıyor dilerim mahşerde inandığınız imamlarımızla haşrolursunuz Gadri Hum bayramımız mübarek olsun (bana göre en büyük bayramdır)selam ve dua ile.