05 Kasım 2017 Pazar 19:03
Ramazan'da sınav şoku

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerine liselere geçişte uygulanacak yeni modeli, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda açıkladı.

"Liselere girişte yeni sistem tamamlandı" ifadelerini kullanan Yılmaz, yeni sisteme öğretmenlerin, eğitim uzmanlarının, birçok üniversitenin, eğitim fakültelerinden akademisyenlerin büyük katkı sunduğunu söyledi. Yeni sisteme velilerin de katkı verdiğini, bir velinin kendisine gönderdiği mesajında, "Şu sistemi uygularsanız inanın ki çok iyi olacak.

İstanbul'un, Ankara'nın, büyükşehirlerin trafiği rahatlayacak, servis problemini de çözmüş olacaksınız" görüşlerine yer verdiğini anlatan Yılmaz, bu veliyi telefonuna 'Akıllı veli' diye kaydettiğini ifade etti.

TEOG en iyisiydi

Yılmaz, TEOG'un liselere geçişte bu zamana kadarki en iyi sistem olduğunu, herkesin bu konuda mutabık kaldığını vurguladı. "Peki iyiydi de niçin değiştirdiniz?" sorusunun sorulabileceğini anlatan Yılmaz, "Bu da bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Nedir ihtiyaçları? Mevcutların en iyisi ancak sıkıntıları var mı? Var. Bu sınav yarışının öğrenciyi okul dışı kaynaklara yönlendirdiği şeklinde geniş bir algı var. Etüt merkezleri yayılmaya başlamıştı. Bu, ihtiyaçtan doğuyor. Biz bunu kapatmak zorunda kaldık ama özel ders alanları var deniyor. Demek ki sistemimiz okul dışı kaynaklara yönelimi artırmış olabilir. Toplumdaki algı bu... Doğru, yanlış ayrı bir şey… Algı, gerçeğin önündedir. Bu algıyı düzeltmemiz lazımdı" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, mevcut sistemde öğrencilerin TEOG'a hazırlanmak için okula devamsızlık yaptığını, bunun da eğitimde aksamaya yol açtığını dile getirdi.

TEOG'un başlıca sakıncası

TEOG'da yerleştirme puanını, özel okulların verdiği 'cömert notların' da etkilediği yönünde bir algının olduğunun altını çizen Yılmaz, "Bu da olumsuz bir durum" dedi.

TEOG sistemi yerine çocuğu 6. sınıftan itibaren sınava hazırlayacak bir sistem değil de stresi kaldırarak, basit, kolay ve anlaşılır bir sistem getirdiklerini anlatan Yılmaz, "Bizim sistemimiz şu: Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek" ifadelerini kullandı.

Sınavsız geçiş esas olmalı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, esas gayenin sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek olduğuna işaret ederek, "Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda gerçekten çok büyük mesafe katettik, bunu gururla söyleyebilirim" dedi.

Yeni sistemin temel özellikleri

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistemin ana özellikleri şöyle:

1. Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG'da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı.

2. Sınav, ülke genelinde sınırlı sayıda okula girmek için yapılacak. Bu liselerin ismi ve sayısı Mayıs ayında açıklanacak.

3. Adı henüz konmayan sınavda 'test şeklinde' hazırlanmış sözel ve sayısal bölümler adı altında toplam 60 soru sorulacak, öğrencilere 90 dakika verilecek. Sınav tek oturumda yapılacak. 

4. MEB örnek soru yayınlayacak. Sorular 8'inci sınıf ağırlıkta olmak üzere 6, 7 ve 8'inci sınıftaki ders kitaplarının müfredatı ve kazanımları çerçevesinde gelecek. Hangi dersten kaç soru sorulacağı şimdilik belirsiz. 

5. Sınav yerelde yapılacak ama bütün sorular Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanacak.

6. Sınav Haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak. Bu durumda sınav tarihi 2 Haziran 2018 Cumartesi ya da 3 Haziran 2018 Pazar. Sınav tarihinin Ramazana denk gelmesi dikkat çekiyor ve bu durumun oruçlu öğrenciler için sıkıntıya yol açacağı vurgulanıyor. Üniversiteye giriş sınavları bile (TMT ve YKS) Ramazan Bayramından sonra yapılacak.

Tercih sistemi sil baştan

TEOG'da öğrenci puanını gördükten sonra tercihte bulunurdu. Yeni sistemde ise bu değişiyor: Tercihler sınavdan önce yapılacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu konuda, "Bizim getirdiğimiz bu sistemde, evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız.

Başvuru esnasında bir ekran önüne gelecek. Bu ekrandan 5 tane tercihte bulunacak. Her okul türüne göre hiçbir öğrencimizi, istemediği bir başka okul türüne yerleştirmeyeceğiz. O halde öğrencinin ve velisinin tercihi esastır burada. Veliler, ortaokula kaydettikleri zaman evlatlarının bundan sonra hangi liseye gideceğini de bilebilecek.

Dolayısıyla da ortaokulla lise arasındaki bir bağı biz kurmuş oluyoruz. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki öğrencilerin üzerinden sınav baskısı kalkmış olacaktır. Velinin tercihinin dışında öğrencimizi herhangi bir okula göndermeyeceğiz.

Biz, eğitim bölgelerini oluştururken, o şekilde oluşturacağız ki velimizin istediği meslek lisesi de olsun, velimizin istediği Anadolu lisesi de olsun, velimizin istediği imam hatip lisesi de olsun. Dolayısıyla bu eğitim bölgesi oluşturması, bu sorunu ortadan kaldıracak" dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
123 2018-03-26 11:41:52

sinav ramazan ayina denk gelmesi aileler ve öğrenciler için ayri bir stres yaratti. inşAllah yetkililer dikkate alirda tarih değişir.