26 Mart 2018 Pazartesi 21:52
Sabri Terzi: Politikacılar güncellensin

YENİ MESAJ/BANDIRMA

Yeni Mesaj gazetesinin düzenlediği Atatürk Vatandır Sempozyumları devam ediyor. 21’inci sempozyum Bandırma'da yapıldı. Sempozyuma Bandırma halkı büyük ilgi gösterdi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim ile başlayan sempozyumda Bilal Karamus ve Sabri Terzi selamlama konuşması yaptı. Yeni Mesaj gazetesi Genel Koordinatörü Sabri Terzi konuşmasında, "Bizi FETÖ konusunda kimse uyarmadı" diyen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a cevap verdi.  Terzi şunları söyledi: "Sayın Bozdağ’a günaydın. 1998 yılından bu yana Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosu sizi uyandırmak için Ramazan topu attı uyanmadınız, havai fişek attı uyanmadınız... Daha ne yapsın? Bu ülkede 20 yıldır Haydar Baş, 'FETÖ gayri millidir, Amerikan projesidir, onların Müslüman kılıklı olmasına aldanmayın, dinler arası diyalog bir Hıristiyanlık projesidir. Dinler arası diyalog içi boşaltılmış, Hıristiyanlıkvari bir İslam anlayışını Müslüman Türk milletine empoze etmektir. Allah katında din İslam'dır. ‘Muhammedür Rasulullah’ ibaresi Kelime-i Tevhid'in olmazsa olmaz ikinci bölümüdür' dedi. Ama siz duymadınız. Daha Haydar hoca size ne yapsın? Şimdi kalkmış 'bizi kimse uyarmadı' diyorsun. Sen de yalan konuşuyorsun, senin gibi siyaset yapanların hepsi de yalan konuşuyor. Haydar hoca sizi sonuna kadar uyardı" dedi.

‘Değişmek zorundasınız

Konuşmasında İslam'ın güncellenmesi tartışmasına da giren Sabri Terzi şöyle devam etti: "Hani İslam'da güncelleme diyorsunuz ya. İslam'da güncelleme olmaz ama sizin güncellenmeye, değişime ihtiyacınız var. Hangi manada? Siyaseten dönüşmek zorundasınız, iktisaden değişmek zorundasınız. Tarım politikanız, iç siyasetiniz, dış siyasetiniz değişmek zorunda, dost ve düşman anlayışınız değişmek zorunda. Ben size değişimin adresini gösteriyorum. Dış siyasette, iç siyasette, ekonomide, kardeşlikte, tehdit algısında değişip, dönüşüp geleceğiniz bir tek nokta var o da Prof. Dr. Haydar Baş çizgisidir."

İki oturum yapıldı

Bandırma'daki Atatürk Vatandır Sempozyumu iki oturum halinde yapıldı. Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu başkanlığında yapılan ilk oturumda Zeki Garaçoğlu, Abdullah Terzi, Müslim Karabacak, Ahmet Hamdi Kepekçi, Selim Kotil, Murat Çabas ve Hasan Hüseyin Tekin konuştu. Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu başkanlığında yapılan ikinci oturumun konuşmacıları ise Hasan Aydın, Harun Kayacı, Lütfullah Önder, Seçil Mumcuoğlu, Ahmet Erimhan, İbrahim Berk ve Muharrem Bayraktar'dı.

‘Türkiye kasasındaki paraya faiz ödüyor’

Sempozyum konuşmacılarından ekonomist Selim Kotil, doların 4 TL sınırını geçmesini değerlendirdi ve Türkiye'nin para politikasını analiz etti. "Bize, ‘Siz para basacaksanız önce ABD'den gelecek faizli doları alıp kasanıza koyacaksınız ve kasanızdaki dolar kadar Türk parası basacaksınız’ diyorlar diyen Kotil, "Cumhurbaşkanı 'kasamızda 100 milyar dolar para var' diyor. Bu doğru değil. O'na söylenen rakamlar doğru değil. Kasamızda bizim tek kuruşumuz yok. Bakın 20 milyar dolarlık altın var deniliyor bu altınlar İngiltere Merkez Bankasında duruyor. Biz faizle doları alıp kasamızda tutuyoruz. 100 milyar dolar bu şekilde kasada duran para var. Bunun karşılığında para basıyoruz. Kasamızdaki bu paraya faiz ödüyoruz. Kasamızda tuttuğumuz paraya ödediğimiz faiz 15 yılda yüzde 20'den 300 milyar dolar eder" dedi.

‘Herkes bankalara muhtaç oldu’

Konuşmasında "Prof. Dr. Haydar Baş yepyeni bir model getirdi; milli para. Bu kavram iktisat literatürüne onunla girdi" diyen Selim Kotil şöyle devam etti: "Ne demek milli para? Türk insanının alın teri karşılığında piyasada olması gereken para miktarıdır. Eğer biz bunu yapsaydık o zaman bütün ev hanımları ayda 2 bin 500 lira maaş alacaktı. Cumhurbaşkanımız, 'bankalar milleti sömürüyor' diyor. Eğer siz dışarıda 50 derece su varken piyasadaki bütün suyu toplasanız ve hiçbir yerde su kalmasa, 1-2 markette su olsa ve adamlar bu suyu fahiş fiyata satsa suçlusu piyasadan suyu çeken olur. Türk ekonomisinde de olması gereken bir para miktarı var. Haydar hoca bunu tezinde formülize etti. Avrupa'da, ABD'de üretimin üçte biri kadar piyasalarda nakit para var. Çin'de yüzde 70'i kadar var. Bizde ise üretimimizin yüzde ikisi kadar var. Piyasadan nakit parayı çektiler herkes bankalara muhtaç oldu, bankalar da önüne gelene kredi ve kredi kartı sattı. Vatandaşa 3.3 trilyon lira kredi verdiler. Gırtlağımıza kadar battık. Niye battık? Bütün dünyanın önünde eğildiği Prof. Dr. Haydar Baş'ı dinlemediğimiz için battık."

‘Haydarizm dönemi başladı’

"Bugün bütün dünya yüzünü Prof. Dr. Haydar Baş’a çevirdi" diyen Selim Kotil konuşmasında şu dikkat çekici ifadeleri kullandı: "Dünyada dolar dönemi bitti, Haydarizm dönemi başladı. Ama maalesef biz kafamızı kuma soktuk. Bizde jöleli devri var. Bir de Çiftlik Bank ile dombili dönemi başladı. Şunu unutmayın, Türkiye gırtlağına kadar batmıştır. Bunu Haydar Hocadan başka hiç kimse kurtaramaz. Dünyada yepyeni tez sahibi olan bir tane adam var. 2008 krizinde ABD’de onun modeline sarıldı, Rusya dağıldı O'na sarıldı. Çin 4 yıldan bu yana tüketime dayalı modeli kullanıyor. Dünyada iktisattan anlayan bir tane adam var. O da Prof. Dr. Haydar Baş'tır."

‘ABD İran'ı vuracak’

Bandırma'da çarpıcı bir iddia da ortaya atan Kotil, "ABD İran'a vuracak" dedi. Kotil bu çarpıcı ifadesini şu şekilde izah etti: "ABD İran'a vuracak ama kendi vurmaz, Türkiye üzerinden vuracak. Bunun için Türkiye'de boyuna Osmanlı dizileri çekiliyor. Padişah Yavuz'un hayatı Şiileri öldürmekle geçmiş. Sünni - Şii çatışmasıyla vuracak. O yüzden bu Haçlı savaşını durdurmak için Prof. Dr. Haydar Baş diyor ki; 'Ey Türk Milleti Yavuz'a değil, Mustafa Kemal'e bakın' diyor. Niye? Çünkü Mustafa Kemal'in hayatında Haç-Hilal mücadelesi var. Bunların hayatında ise Şii-Sünni çatışması var. Haydar Baş'ın dik duruşuna, onun bağımsızlık anlayışına, vatan sevgisine bakın Mustafa Kemal Atatürk'ün izini göreceksiniz."

Başkan Mirza'dan anlamlı hediye

Milli mücadele döneminde Atatürk'ün hayatında da müstesna bir yere sahip olan Bandırma'da gerçekleşen Atatürk Vatandır Sempozyumu'na hem vatandaşların hem de siyasilerin ilgisi büyük oldu. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay da sempzoyuma katılarak, tebliğleri büyük dikkatle takip ettiler. Sempozyuma Bandırma-Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan ve birçok sivil toplum kuruluşu başkanları da iştirak etti.

Sempozyumun sonunda sahneye çıkan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Sempozyumdaki konuşmaları takip ederken çok duygulandığını ifade eden Başkan Dursun Mirza, bu önemli sempozyuma öncülük ettiği için Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'a teşekkür etti. Başkan Mirza, Prof. Dr. Haydar Baş'a ulaştırılması için Sabri Terzi'ye, Atatürk'ü İstanbul'dan Samsun'a götüren Bandırma Vapuru'nun bir maketini hediye etti. Sabri Terzi de Başkan Dursun Mirza'ya Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hoş Geldin Atatürk kitabını hediye etti.
Atatürk 
 

Son Güncelleme: 27.03.2018 09:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mülazım kılıççeken 2018-03-27 11:42:55

ülke battı hiç kimse demiyorki herşeyi güncelleyen hükümet sen onca yanlışa rağmen neden değişmiyor yeni hükümet gelmiyor