22 Nisan 2016 Cuma 16:28
Suriyeliler eve dönmek istiyor
YENİ MESAJ
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Sınmazdemir, Harvard Business School öğretim üyesi Kristin Fabbe ve UCLA öğretim üyesi Chad Hazlett’in Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik olarak yaptıkları saha anket çalışmalarının Gaziantep Kilis’i içeren ilk bölümü sonuçları Washington Post bünyesinde yayınlanan Siyaset Bilimi blogu Monkey Cage’de yayınlandı. Sınmazdemir, blogda yer alan makalesinde, bu çalışma kapsamında 170’i erkek 94’ü kadın sığınmacı olmak üzere toplam 264 Suriyeli ile mülakatlar gerçekleştirdiklerini belirtti. Daha önce Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de yerel halk tarafından nasıl algılandıkları üzerine bir anket çalışması yapan Sınmazdemir, bu çalışmanın devamı olarak, 2016 Ocak ve Şubat aylarında bu defa Suriyeli sığınmacıları kapsayan bir araştırmaya başladıklarını kaydetti. Saha çalışmasının ilk bölümünü oluşturan Gaziantep’de bulunan sığınmacılar ile görüşmeleri tamamladıklarını belirten Sınmazdemir, elde ettikleri ilk bulgulara göre Suriyelilerin ülkenin bütünlüğünü savunmaya devam ettiklerini ve Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terörö örgütünü ciddi bir tehdit olarak gördüklerinin altını çizdi.

Ülkelerinin parçalanmasını istemiyorlar

Gaziantep’te yaşayan ve tamamına yakını Halep’ten gelen Suriyeli sığınmacılar arasında yapılan anketin ilk bulgularına göre ankete katılan Suriyelilerin büyük kısmı, ülkelerindeki savaş dolayısıyla yaşadıkları travma ve kayıplara rağmen, Suriye’ye dönmek istiyor ve Suriye’nin bütünlüğünü destekliyor. Anket kapsamında görüşme yapılan sığınmacıların yüzde 69’u ağır bombalamalar yüzünden yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldıklarını ifade ederken, yüzde 27’si bu bombalamalarda evlerinin tamamen kaybettiklerini dile getirdi. Ankete katılanların yüzde 45’i evlerinin ağır hasar alarak artık yaşanamaz durumda olduğunu belirtti. Anket çalışmasına katılanların yüzde 42’si Suriye için birincil güvenlik tehdidinin IŞİD olduğunu söyledi.

100 Suriyeliden 95’i ülkesine dönecek

Yrd. Doç. Dr. Tolga Sınmazdemir, Harvard Business School öğretim üyesi Kristin Fabbe ve UCLA öğretim üyesi Chad Hazlett tarafından yürütülen saha çalışmasında görüşülen sığınmacıların büyük bir bölümü eve dönmeyi umut ediyor. Savaşın sona ermesiyle eve döneceğini belirtenlerin oranı yüzde 95’i buluyor. Araştırmayı gerçekleştiren akademisyenler, Suriye savaşını sonlandırmak üzere Cenevre’de barış görüşmeleri sürerken gerek Suriye'de gerekse yurtdışında olan Suriyeli sivillerin ülkelerinin geleceği hakkında söz söyleme hakkından mahrum kaldıklarına dikkat çekiyorlar. Akademisyenler; temel olarak silahlı gruplar arasında yapılan barış görüşmelerinden çıkacak sonuçların Suriye’de uzun soluklu bir çözüm bulma yolunda geniş kitleleri tatmin edici olması gerektiğine dikkat çekti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.