08 Şubat 2016 Pazartesi 13:53
Terör ve işsizlik en büyük sorun
HABER MERKEZİ
Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS ortaklığıyla gerçekleştirilen, gençlerin ve Türk halkının öncelikli sorun ve beklentilerini ortaya koyan araştırma sonuçları paylaşıldı. Türkiye çapında 18 ilde 18 yaş ve üzeri 1512 kişi ile yüz yüze olarak Aralık 2015 döneminde gerçekleştirilen araştırmaya göre kadına şiddet, belirtilen sorunlar arasında yüzde 2.8 ile 9. sırada yer aldı. Türk halkının en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu, gençlerin yüzde 55.1’inin işsizlik ve yüzde 21.6’sının eğitim konularını en önemli sorun olarak belirttiği tespit edildi. Türkiye nüfusunun yüzde 16.5’ini oluşturan gençler, en önemli sorunları olan işsizliğin nedenini yeterli iş alanı olmamasına bağlıyor.

En önemli sorun terör

Türkiye’nin en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu görülen araştırmada, işsizlik yüzde 37.2 oranıyla ikinci, ekonomi ise yüzde 25.3 ile üçüncü büyük sorun olarak öne çıktı. Eğitim yüzde 9.4 ile dördüncü, mülteci yüzde 5.9 ile beşinci, Rusya krizi yüzde 5.1 ile altıncı sırada yer alırken bunları yüde 3.4 ile adalet, yüzde 3.3 ile dış politika, yüzde 2.8 ile kadına şiddet takip etti. Araştırmaya göre İç Anadolu bölgesi, terörün yoğun olarak yaşandığı Güney Doğu (yüzde 51.5) ve Doğu Anadolu (yüzde 57.9) bölgelerine kıyasla terörü en yüksek oranda (yüzde 66) Türkiye’nin sorunu olarak gören bölge oldu. Diğer bölgelerden farklı olarak Ege bölgesinde terörü Türkiye’nin en önemli sorunu olarak ifade edenlerin oranı yüzde 8’e kaldı.

Rusya krizi öncelikli sorun değil

Son dönemde gündemden düşmeyen Rusya krizi ve mülteci alımı konuları ise Türk halkı için öncelikli sorun olarak görülmediği araştırmanın başka bir çarpıcı sonucu. Halkın yüzde 5.9’u mülteci alımının sorun yaratacağına inanırken, araştırmaya katılanların sadece yüzde 5.1’i Rusya ile yaşananları kriz olarak görmektedir. Rusya krizinden en çok etkilenen bölge ise Karadeniz’dir. Karadeniz halkının terörden sonra yüzde 34 ile en büyük sorunu Rusya krizi olarak ifade edilmiştir.

Gençlerin derdi işsizlik ve eğitim

Araştırma sonuçlarına göre 2015 yılında 18-24 yaş arası genç vatandaşların en önemli sorunu yüzde 55.1 ile işsizlik oldu. Eğitim yüzde 21.6 ile gençlerin en önemli ikinci sorunu olarak öne çıkarken, terör yüzde 7 ile üçüncü sırada yer aldı. Ekonomi ise gençlerin en büyük üçüncü sorunu olarak öne çıktı. Türkiye çapında gerçekleştirilen araştırmada tüm katılımcılar tarafından ülkenin en büyük sorunu olarak görülen terör, Türkiye’de gençlerin sorunlarının neler olduğu sorulduğunda işsizlik, eğitim ve ekonomiden sonra gelerek yüzde 6 ile dördüncü sırada yer aldı. Araştırma sonuçları vatandaşların geleceğe karamsar baktığını da ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 40’ı önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekonomideki durumun daha iyiy olmayacağını inanıyor.

En karamsar bölge Ege

Araştırma kapsamında görüşülen her 10 kişiden 6’sı önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekonomik yaşam standartlarının şu anki durumundan çok daha kötü, kötü ya da aynı olacağını düşünüyor. Ekonomik yaşam standartlarına ilişkin beklentileri de ortaya koyan araştırmaya göre, halkın yüzde 33.9’u Türkiye’de yaşayan insanların ekonomik yaşam standartlarının 5 yıl içinde değişmeyeceğine inanıyor. Ege bölgesi yine en yüksek oran ile (yüzde 60.2) ekonominin kötüye gideceğini düşünen bölge olmuştur.

Kadına şiddet 9. sırada

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen en önemli sorunlardan biri olan kadına şiddete 2015 yılında 303 kurban verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddete uğrarken şiddete uğrayan kadınların oranı her yıl ortalama yüzde 33 artıyor. Araştırmaya göre kadına şiddet belirtilen sorunlar içinde yüzde 2.8 ile ancak 9. sırada yer alabildi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137