05 Ağustos 2017 Cumartesi 16:43
Tüm dünyada çığır açan Model
SELİM AYANOĞLU / AFYONKARAHİSAR

İcmal Gençlik Derneği tarafından Afyon’da düzenlenen geleneksel yaz kampındaki oturumda konuşan Dr. Abdullah Terzi, Prof. Dr. Haydar Baş’a ait olan Milli Ekonomi Modeli’nin dünyada yarattığı yankılara değindi. 
Oturumda dünya çapındaki önemli profesörlerin Model hakkındaki görüşlerine yer veren Dr. Abdullah Terzi’nin çarpıcı konuşmasını Yeni Mesaj okurlarının dikkatine sunuyoruz:

“Bugün 4 milyar insanın etki alanına girdiği, 120’ye yakın ülkede uygulanan Milli Ekonomi Modeli (MEM) hakkında; 9 adet uluslararası kongre düzenlendi. Yüzlerce bilim adamı katıldı, görüşlerini beyan etti. Milli Ekonomi Modeli kitabı Türkçe’den Rusça’ya, Azericeye, Almanca ve İngilizceye tercüme edildi. Bu tezi nedeniyle Prof. Dr. Haydar Baş Bey Nobel’e aday gösterildi. Modelin matematiği ve bilgisayar similasyonu yapıldı. Kapitalizm, sessiz bir devrimle tarihe gömüldü.

Milli Ekonomi Modeli uygulanabilir bir model olarak tescil edildi. Ekonomi bilimi, bu eserle gerçek olarak başlamıştır. 27 Şubat 2013’te Rusya Meclisi Duma’da tezin sunulması tarihi bir olay oldu. Rusya’da Milli Ekonomi Modelini uygulayacağını bizzat Putin açıkladı.
2005’te kitap ve ilk kongre ile başlayan “Milli Ekonomi Modeli Süreci” 10 yıl gibi bir zamana, kitap olmayı ve bilim çevrelerince tartışılmayı, yüzlerce sunumu ve nihayet Rusya’da, BRICS ülkelerinde uygulanmayla bir ilke imza attı.
İlk defa bir tez bu kadar kısa zamanda hüsnü kabul gördü.
Kapitalizm ve sosyalizm bitti tükendi. İnsanlığa huzur ve ekonomik çözüm sunamıyor. Artık yeni bir çağ başladı: “MEM ÇAĞI”…

Milli Ekonomi Modeli hakkında kim, ne dedi?

Bu dönemi tanımlayan, akademisyenlerden derlediğimiz bir kısım görüşleri sizlerle paylaşalım:
- Prof. Dr. Herman Knoflache – Avusturya Viyana Üniversitesi; “Modelin matematiği beni çok etkiledi.”

- Prof. Dr. F. R. Grabau – Almanya; “Alternatifi olmayan model yahut tek alternatif model.” MEM Alternatifsiz olarak gösterilen Liberal ekonomilere önemli bir karşı duruş ortaya koymuştur.

- Prof. Dr. Stanislav P. Kolosov – Rusya; “Burada, kaynakların sınırsız olduğuna adeta şahit oldum.”

- Prof. Dr. Peter Fako – Macaristan; “MEM’in faiz anlayışı Kapitalizmin önemli temellerini sarsmaktadır.”

- Prof. Dr. Martin Maier – Almanya; “Milli Ekonomi Modeli insanlık için bir şanstır.”

- Prof. Dr. İrina Hundt – Almanya Dressden Üniversitesi; “Sadece ideal değil reel ve uygulanabilir bir model.”

- Prof. Dr. Ashraf Humbadov – Almanya; “MEM ile yeni bir çağ başlıyor.”

- Prof. Dr. Aare Maldus Uustalu – Estonya; “Avrupa da Milli Ekonomi Modeli’ne muhtaçtır.”

- Prof. Dr. Cornelia Versteegh – Hollanda; “Modelin AB öngörüsü beni çarptı.”

- Prof. Dr. Ata Selçuk – Fırat Üniversitesi; “Ekonomi bilimi, Bu temel eserle gerçek olarak başlamıştır. Bu, bir tarihi olaydır. Bu eser, sonsuza kadar rehber ve ders kitabı olarak anılacaktır.”

- Prof. Dr. Goulnar Baltanova – Kazan Devlet Üniversitesi; “İktisat teorisi, istatistik, matematik ve enformasyonun gerçek sentezi olan bu eseriyle Prof. Dr. Haydar Baş’a da bir Nobel ödülü gerekecektir.”

- Prof. Dr. Muhammad al-Farquie – Illinois Üniversitesi/ABD; “Kendi dinamikleri ile daha iyi bir gelecek inşa etmeye muktedir bu model, sadece Türk Milletini değil, insanlığı müreffeh yarınlara taşıyacaktır.”

- Prof. Dr. Mehmet E. Palamut – Uludağ Üniversitesi; “Eser, ülkemizdeki ve dünyadaki işsizliğin, gelir adaletsizliğinin ve sosyal dışlanmışlığın oluşturduğu toplumsal bunalımlara kuşkusuz çözümdür.”

- Prof. Dr. Ziyad Semedzade – Azerbaycan Milli İlimler Akademisi; “Kitapta ileri sürülen yeni fikirler ve orijinal çözümler, iktisadi düşüncenin tekâmülünde devrim niteliğindedir.”

- Prof. Dr. Viktor Volkonskiy – Rusya Bilimler Akademisi; “Bu kitap sadece Türkiye için değil, tüm iktisat bilimi için ve öncelikle ‘Batı olmayan’ tüm ülkeler için çok büyük önem taşımaktadır.”

- Prof. Dr. Irina Hundt – Dressden Üniversitesi/Almanya; “Prof. Dr. Baş’ın modeli, sadece sömürülenleri değil, sömürenleri de dengeye taşıyacak kuşatıcı bir model.”

- Prof. Dr. Cornelia Versteegh – Amsterdam Üniversitesi/Hollanda; “AB şayet yaşamak istiyorsa, Prof. Dr. Baş’ın Sosyal Devlet anlayışına dönmek zorundadır. MEM’in beni en çok çarpan yönü ‘AB’nin 15 yıldan daha kısa bir sürede dağılacaktır’ öngörüsü olmuştur.

- Prof. Dr. Vugar Seidov – Budapeşte Üniversitesi/Macaristan; “Beni Avrupa’da bir elçiniz kabul ederseniz şeref duyarım.”

- Prof. Dr. Patrick Boulogne – Paris Üniversitesi/Fransa; “Sosyal Devlet-Milli Devlet tezi, hem ortak değerleri koruyor hem de haksız rekabeti önlüyor.”

- Prof. Dr. F. R. Grabau – Magdeburg Üniversitesi/Almanya; “Almanya Prof. Dr. Baş’ın Sosyal Devlet anlayışına muhtaçtır.”

- Prof. Dr. Viktor Minin – Bilimler Akademisi/Rusya; “Prof. Dr. Baş’ın modeli, yeni dönem Rusya’nın başucu kitabıdır.”

- Prof. Dr. Fehim Üçışık – Marmara Üniversitesi/Türkiye; “Prof. Dr. Baş’ın modeli, insan haklarını sadece vaad eden değil, herkese yaşatan model.”

- Prof. Dr. Francesco Daveri – İtalya Parma Üniversitesi; “Kapitalist sistemde üreten insan kıymetlidir. Üretme kabiliyetini yitiren yaşlılar bu yüzden kıymetsizdir. Ama MEM’de tüketen insan kıymetlidir. Yaşlı da tükettiği için kıymetlidir.”

- Prof. Dr. Martin Maier – Almanya; “MEM madenlerin devlet-millet ortaklığıyla işletilmesiyle, halktan alınandan daha fazlasını ona vermeyi amaçlamaktadır.”

- Viladimir Putin – Rusya Devlet Başkanı: “Bir devletin kalkınması için sosyal adaleti sağlayacak, adil paylaşımı verecek, sosyal hakları sunacak, harcama yapan kesime tüketim imkanı tanıyacak, halka huzur getirecek sistem arayışında. Sayın Putin, Milli Ekonomi Modeli bunların hepsini sağladığı için, “Biz de Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayacağız” diyor.” (Prof. Korotkov)

- V. Jirinovski – Rusya LDPR Başkanı: “Ne Mutlu Türküm Diyene…”, “Bizim, Rusya’nın geleceği için sizinle işbirliği yapmamız lazım. Bizim size ihtiyacımız var ve mutlaka bunu başarmalıyız.”

- Prof. Dr. V. Lisiçkin – LDPR Akademik Kurul Başkanı; “Beraber Sibirya’yı gezelim. Lütfen burası hakkında bize projeler üretin, işbirliği yapalım.”, “Bu tezin Rus Parlamentosu Duma’da görüşülmesi tarihi bir olaydır.”, “Tez tamamen çözümdür.”

- Prof. Dr. V. Lebedev; “Ben dünyanın bir numaralı iktisat matematikçisiyim. Bu konuyu bizden iyi bilen yoktur. Milli Ekonomi Modeli’ni kongrelerde çok okudum. Bu tezde esrarengiz kodlar var. Her okuyuşta yeni bir kod ile karşılaşıyorum. Modele, meseleleri çözen, problemleri halleden pek çok kod saklıdır. Üstelik sadece bugüne değil, geleceğe de ışık tutan kodlar var. Rusya’nın buna ihtiyacı var. Ben modelin bu yönüne hayranım”

- Prof. Dr. Y. Gavriletz; “Konular birbirine bağımlı ve çok uyumlu. Tezin Matematiği denge içinde.” diyerek tezin her meseleyi çözebilen bütünlüğüne dikkat çekti.

- Prof. Dr. V. Volkonski; “Rusya’da ilim ile din her zaman çatıştı. Hiç barışmadı. Haydar Baş din ile ilimi barıştırdı. Baş’ın tezinin uygulanması ile topluma huzur gelir.”

- Prof. Dr. Victor Minin: “ABD radikal İslam’ı ve radikal Hıristiyanlığı pompalıyor. İnsanlar iki kutba ayrıldı. Toplumda anarşi çıkacağı kesin görünüyor. Bu terörün önüne ancak Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ile geçilebilir. Bunun için de Rusya’ya bu model şarttır.”

- Prof. Dr. X. Kerimov: “Bush ve Obama arasındaki başkanlık seçimlerinde, Bush; krizden çıkış için “çok harcayanların cebine para koyduğunda”, Obama; Bu projeler Bush’a ait değil, ‘Milli Ekonomi Modelinden alıntıdır’ demişti.”, “Euro’nun bir başlangıç değil de son olduğunu vurgulayan sadece Milli Ekonomi Modeli’nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş’tır.”

- Prof. Dr. Ahmet Kaşamoğlu; “Bu modeli ancak bir Müslüman-Türk yazabilirdi.”

* * *

27 Şubat 2013’te MEM, Duma’da sunuldu. Kapitalizmi tarihe gömen bir sunum oldu. Türk’ün adı bir kez daha yüceldi. “Ne Mutlu Türküm Diyene.”
Sağ olsun Türk Milleti… 
Sağ olsun Haydar BAŞ.”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.