04 Nisan 2016 Pazartesi 12:39
Türk demek İslam demektir
FURKAN TALAY / İSTANBUL

İcmal Gençlik Derneği İstanbul şubesi aralıksız devam eden seminerlerine bir yenisini daha ekledi. Seminerde ilk konuşmayı yapan Hukuk Öğrencisi Furkan Kaya, Hz. Fatıma’nın önemini vurguladı ve Hz. Peygamber’in hadisinde buyurduğu gibi, Allah’ın Hz. Fatıma’nın gazaplanmasıyla gazaplandığını Fatıma’nın rızasıyla Allah’ın razı olduğunu söyledi. Sonraki konuşmayı yapan üniversite öğrencisi Muhammed Ali Demir ise Ehl-i Beyt çatısı altında birlik ve beraberlik içinde olmazsak kurtuluşun mümkün olmadığını aktardı.

Türk kelimesi İslam dinini temsil ediyor

Kapanış konuşmasını ana seminerci gazeteci yazar Aslan Kamer yaptı. Kamer, “Şeriat getireceğiz diye yola çıkanlar binlerce kilise, sinagog açtılar. ABD ve İsrail’le kardeşiz, dostuz, müttefikiz mesajları vererek, zina medeniyeti olan AB’ye girmek için zinayı, domuz etini serbest bıraktılar. Ne yazık ki siyaset ve millet az bir paha karşılığında izzet ve şerefi sürekli başka adreslerde ararken, her dönem ve her devirde olduğu gibi kimliği ve dost tanımından taviz vermeyen Prof. Dr. Haydar Baş’ı unutmayalım. Tek başıma kalsam bile Ehl-i Beyt’ten vazgeçmem ifadesi zaten başlı başına kimliğimizi kazanıp dostumuzu tanımak için yeterlidir. Ben şahsen program ve konuşmalarımda sürekli gündem ediyorum. Diyorlar ki; “yahu niye sürekli Haydar Hoca, Haydar Hoca deyip duruyorsunuz? Ben de diyorum ki, bir kelimenin anlamının yanında ıstılahi manası vardır. Mesela Türk kimliğine baktığımızda kelime anlamı itibariyle bir kavmi temsil ederken ıstılahi manada İslam dinini temsil etmektedir. Bakınız Avrupa'ya gittiğinizde Türk dendiğinde Müslüman akla gelir. Bu gerçeği bugünün "siyasileri, aydınları, yöneticileri!" kabul etse de böyledir, etmese de. Sen kimliğini reddetsen de, “ben Türk değilim, Müslüman da değilim, ben sendenim ey AB, ey ABD, ey İsrail” desen de Batının gözündeki Müslüman Türk kimliği tanımını değiştiremezsiniz. Ehl-i Beyt'in eliyle Hacı Bektaş Veli bu topraklara öyle bir maya atmıştır ki Türk kimliğinin ıstılahi manasında İslam vardır, Ehl-i Beyt vardır. Tarih her anı ile bir hakikati daha kayıt altına almaktadır. Bizim sürekli programlarımızda ve insanlarla birlikteliklerimizde "Haydar Hoca" ismindeki vurgumuzun özünde Prof. Dr. Haydar Baş'ın şahsında Müslüman Türk kimliğinin vücut bulduğunu anlatmaya çalışmamızdan kaynaklanmaktadır. Nasıl ki kurtuluş için gidilecek yol Allah'ın ve Peygamberin emrettiği Ehl-i Beyt'in yolu İmam Ali'nin peşinden gitmek ile mümkün ise, bugün de bu gerçeğe bizleri taşıyacak ve ulaştıracak olan kişi çok açık ve net söylüyorum yine ismi Haydar olanın peşinden gitmek, O’nunla bir ve beraber olmakla mümkün olacaktır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memduh TOPRAK 2016-04-04 14:28:54

“Türk”demek “Müslüman” demek. Peki o zaman “Arap” demek ne demek?.. Tersinden okuyunca anlaşılıyor!..