25 Şubat 2016 Perşembe 20:10
Türk halkı mülteci istemiyor
HABER MERKEZİ
Barem adlı araştırma kuruluşunun WIN/Gallup International ile birlikte 69 ülkede 68 bin 595 kişi ile görüşülerek gerçekleştirdiği “Mülteciler Araştırması” 69 ülkenin 42’si mültecilere karşı iken 27’sinin mültecilere olumlu baktığı ortaya çıktı. Türkiye de mültecilere olumsuz bakan ülkeler arasında. Barem’in gerçekleştirdiği Mülteciler Araştırması’na göre dünya nüfusunun yüzde 57’sinin mültecilerle ilgili görüşü olumlu, yüzde 32’si ise olumsuz düşünüyor. Olumlu düşünenlerin olumsuz düşünenlerden farkı olan Net destek, global olarak yüzde 25.

Yaş arttıkça mültecilere destek düşüyor

Mülteciler konusunda dünyayı 3 gruba ayıran söz konusu araştırmaya göre alt gelir grubundaki ülkelerin büyük bir bölümü mülteciliği destekliyor. Ortalama kişi başına yıllık geliri 10 bin Dolar ve altında kalan 18 ülkeden yalnızca Filistin, Gürcistan ve Kosova mülteciliğe karşı. 
Orta gelir grubundaki ülkelerinin çoğu ise mültecilere olumsuz bakıyor. Kişi başına yıllık geliri 10 bin ila 35 bin Dolar arasında olan 34 ülke içinde sadece 3 tanesi mülteciliği destekliyor. Bu ülkeler Çin, Meksika ve Peru. Türkiye de desteklemeyenler arasında. Üst gelir grubundaki ülkeler içinde mülteciliği destekleyen ve karşı olanlar var. Kişi başına yıllık geliri 35 bin Dolar ve üzeri olan bu 17 ülkenin 9 tanesi mültecileri desteklerken 8 tanesi mültecilere karşı. Mülteciler konusundaki tavır, yaş ve gelir grupları arasında da önemli değişiklikler gösteriyor. Gençler, mültecileri yaşlılara göre daha çok destekliyor. Global Net destek 35 yaş altında yüzde 30 iken 35 yaş ve üzerinde yüzde 15’e düşüyor. Her toplumu gelir seviyesine göre 5’te birlik gruplara ayırdığımızda yüksek gelirlilerin, mültecileri düşük gelirlilere göre daha çok desteklediğini görüyoruz. Gelir olarak en alt yüzde 20’lik kesimde mültecilere net destek yüzde 2 iken en üst yüzde 20’lik grupta bu oran yüzde 53’e çıkıyor.

Türkiye mültecilere sıcak bakmıyor

Türkiye, dünyanın en fazla sayıda mülteciyi ağırlayan ülkesi olarak, gelen mültecilere çok da sıcak bakmıyor. 
Eksi yüzde 35 net destek oranı ile araştırmanın yapıldığı 69 ülke içinde 49’uncu sırada. Türkiye son rakamlara göre ülkesindeki iç savaştan kaçan 4.7 milyon Suriyeli’nin 2.6 milyonunu misafir ediyor ve bu iş için bugüne kadar 8.5 milyar Dolar harcadı. Araştırmaya göre Türkiye’de mültecilere karşı olumlu algı (yüzde 29), olumsuzun (yüzde 64) çok altında ve net destek - yüzde 35. Araştırmanın güncel global raporuna göre Türkiye’de de 35 yaş altı gençler arasında sığınmacılara olumlu bakanların oranı yüzde 39 iken, 35 yaşın üstünde bu oran yüzde 19’a düşüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yücel Özkan 2016-02-26 10:30:18

Suriye nin bu duruma gelmesinin bir numaralı nedeni Türkiye,ne kadar terör örgütü varsa ülkede eğitilip ,barınıp, tedavi ediliyor.Bu millet bedel ödeyebilecek mi?