Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

‘Dua edenin duasına karşılık veririm’

İmam Hâdî (a.s.) şöyle dua ederdi: “Allah'ım! Sen kullarını kendine ilettin ve dedin ki: ‘Kullarım Sana Beni sorduğunda (söyle onlara): Ben yakınım; Bana dua ettiği vakit dua edenin duasına karşılık veririm. O hâlde (kullarım da) Benim davetime uysunlar ve Bana inansınlar ki, doğru yolu bulalar.”

Besmeleden sonra şöyle derdi:

“Allah’ım! Sana hamd olsun; öyle bir hamd ki, Sana en yaraşan hamd, Senin en râzı olduğun hamd, Senin için en gerekli hamd ve Senin katında en sevimli hamd olsun.

Sana hamd olsun; senin lâyık olduğun gibi, kendin için râzı olduğun gibi, bütün kulların içinde hamdına râzı olduğun kimselerin Sana hamd ettikleri gibi.

Sana hamd olsun; bütün nebilerinin, resûllerinin ve meleklerinin Sana hamd ettikleri gibi; izzetine, büyüklüğüne ve azametine yakıştığı gibi.

Sana hamd olsun; öyle bir hamd ki, diller onu vasfetmekten yorulsun, söz onun nihayetine ulaşamasın.

Sana hamd olsun; öyle bir hamd ki, rızâna ulaşmaktan eksik kalmasın ve övgülerinden hiçbirini dışarıda bırakmasın...

Allah’ım! Cömertliğin ve kereminle talebini Sana getirenleri, Senden isteyenleri, katındaki nimetleri arzulayanları yüz üstü bırakmazsın. Senden istemeyenlere ise buğzedersin. Ki Senden başka hiç kimse böyle değildir.

Ey Rabbim! Rahmetine ve mağfiretine olan ümidim, ihsanına ve fazlına olan güvenim, beni Sana dua etmeye, arzularımı Sana iletmeye, ihtiyacımı Sana açmaya yöneltti.

Hâcetlerimi Senden istememin önünde, katından hakkı ve doğruluğu, nurunu ve dosdoğru yolunu getiren, sayesinde kullarını hidâyete erdirdiğin, nuruyla memleketleri dirilttiğin, kerâmete has kıldığın, şahâdetle onurlandırdığın ve resûllerin ardının kesildiği bir zaman diliminde elçi olarak gönderdiğin Peygamberine teveccüh ettim...

Allah’ım! Sen kullarını kendine ilettin ve dedin ki: ‘Kullarım Sana Beni sorduğunda (söyle onlara): Ben yakınım; Bana dua ettiği vakit dua edenin duasına karşılık veririm. O hâlde (kullarım da) Benim davetime uysunlar ve Bana inansınlar ki, doğru yolu bulalar.’ (Bakara, 186).

Ve buyurdun ki: ‘De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.’ (Zümer, 53).

Yine buyurdun ki: ‘And olsun, Nuh Bize seslendi. Biz de ne güzel icâbet edenleriz!’ (Sâffât, 75).

Evet, ey Rabbim! Sen ne güzel çağrılansın, Sen ne güzel Rabsin ve ne güzel icâbet edensin!

Ve buyurdun ki: ‘De ki: İster Allah deyin, ister Rahman deyin. Hangisini deseniz olur. Çünkü en güzel isimler O’na hastır.’ (İsrâ, 110).

Allah’ım! Sana o isimlerinle dua ediyorum ki, onlarla Sana dua edildiği zaman icâbet edersin, onlarla Senden istendiği zaman verirsin. Sana yalvararak, Sana sığınarak dua ediyorum. Gafletin teslim aldığı, ihtiyacın bitkin düşürdüğü kimsenin duasıyla Sana dua ediyorum. Boyun eğmiş, günahını itiraf etmiş, mağfiretinin genişliğinden ve sonsuz sevabından dolayı Sana umut bağlamış biri olarak Sana dua ediyorum.” (Bihâru’l-Envâr, 78/48-51; Cemalu’l-Usbu ve’l-Müteheccid’den naklen).

Yorumlar

Daha Fazla Haber
EHL-İ BEYT GÜNLÜĞÜ
106 Kez Görüntülendi.
Yeryüzünün en hayırlısı O’nun sülbünden
GÜNDEM
43 Kez Görüntülendi.
Şehitler gözyaşlarıyla uğurlandı
GÜNDEM
16 Kez Görüntülendi.
Herkesin gözü Trabzon'daydı
GÜNDEM
45 Kez Görüntülendi.
Türkiye’yi lodos çarptı
GÜNDEM
38 Kez Görüntülendi.
Okul kaydı için rüşvet iddiası
EKONOMİ
62 Kez Görüntülendi.
Ranta dayalı ekonominin sonu hüsran
GÜNDEM
51 Kez Görüntülendi.
Hesapları boşaltan çete çökertildi
TOPLUM
19 Kez Görüntülendi.
Hırsızlar dükkana araçla girmeye çalıştı 
TOPLUM
25 Kez Görüntülendi.
Duyarlı komşular 3 kişiyi ölümden kurtardı
TOPLUM
31 Kez Görüntülendi.
Kayıp şahıs foseptik çukurunda bulundu