Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Çocuklarımızı bu yükten kurtaralım

Çocuklarda ağır çanta taşımanın ileride boyun ve omurilik hasarlarına neden olacağını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Çantanın ağırlığı çocuğun ağırlığının 10’da 1’ini geçmemeli” dedi

Çocuk yaşta taşınan ağır çantaların ilerleyen zamanlarda omurgadaki şekil bozukluklarına, boyun, sırt ve omuz ağrılarına neden olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Çantanın çok fazla yüklü olmaması en önemlisi. Çantanın, çocuğun ağırlığının yüzde 10’unu geçmemesi gerekiyor. Örneğin, 30 kilo bir çocuk 3 kilodan fazla yük taşımamalı. Onun için çantaları çok doldurmamak lazım, sadece çok gerekli olanları koymakta fayda var” diye konuştu.

Çantanın yalnızca ağırlığının değil, kullanım şeklinin de önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, çift askılı çanta kullanımının omurga sağlığı açısından daha doğru olduğunu söyledi. Çift askılı çantalarda dengeyi sağlamak bakımından bel bölgesinde bulunan bantların da kullanılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, tek askılı çanta kullanımında da belirli aralıklarla omuz değiştirilmesi önerisinde bulundu.

Çantanın ergonomisi de önemli

Çantanın kullanım şekli kadar çantanın yapısının da önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sinan Karaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çantanın sırta gelen tarafının yumuşak dolgu malzemesinden yapılması gerekir. Daha sert malzemeden yapılmış bir çanta ise onun sırtın yuvarlaklığına uyması gerekir. Yani kişi çantaya değil de, çanta kişiye uyacak.”

Çanta ağırlığına dikkat etmenin yanı sıra düzenli egzersizin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr Sinan Karaoğlu, özellikle yüzmenin omurga dostu bir spor olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Bunlara dikkat edilmezse, ileride duruş bozuklukları, omurga eğrilikleri, varsa omurga eğriliklerinin artması, eğrilik ve deformite olmasa bile ağrılar, kas dengesizlikler, sadece skolyoz dediğimiz yan planda değil kifoz dediğimiz kamburluk tarzındaki eğrilikler de olabilir. Bunda da önemli olan çocukların öne doğru eğilerek ya da kendini salarak oturması da özellikle kamburlukta etkili. Onun için spor yapmak, kasları kuvvetlendirmek, duruş eğitimleri, ailelerin çocukları bu yönde uyarması önemli. Özellikle yüzme sporu omurilik sağlığı açısından çok faydalı” ifadelerini kullandı. İHA

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
30 Kez Görüntülendi.
Flaş açıklama! OHAL kalkıyor, ancak...
FUTBOL
8 Kez Görüntülendi.
Giuliano'ya teklif yok
GÜNDEM
26 Kez Görüntülendi.
Türk Dışişleri 'YPG' iddialarını yalanladı
EHL-İ BEYT GÜNLÜĞÜ
16 Kez Görüntülendi.
'Onun gözünde dünya çok küçüktü'
FUTBOL
19 Kez Görüntülendi.
Koç, taraftarlara sözünü tuttu
FUTBOL
15 Kez Görüntülendi.
22 yıl sonra bir ilk
FUTBOL
13 Kez Görüntülendi.
Burak ameliyat edilecek
FUTBOL
14 Kez Görüntülendi.
Süper Lig'de Vida gibisi yok
FUTBOL
31 Kez Görüntülendi.
"VAR'ı çok fazla sevmedim"
FUTBOL
14 Kez Görüntülendi.
Akhisar, Erzurum'dan dönüyor