Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

KKTC'li Bakan'dan 'Türkiye'ye bağlı özerk cumhuriyet' açıklaması

KKTC Türkiye'ye bağlı özerk bir cumhuriyet olabilir. Açıklama KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'ndan geldi. Ertuğruloğlu Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

ABD'de temaslarda bulunan KKTC  Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Ertuğruloğlu adada türk ve rum federasyonuna dayalı bir çözüm arayışının artık çöktüğünü söyledi.

"BM’ye şunu söyledik; bundan sonra yeniden bir müzakere olacaksa bu ancak ‘devletten devlete’ bir zeminde olur. Hedefi de ancak konfederasyon olabilir, federasyon değil. Bizim için federasyon seçeneği ölmüştür. Bu 50 yıllık bir başarısızlıktır."

Tahsin Ertuğruloğlu'nun açıklamalarındaki en dikkat çekici noktalardan biri de kktc'nin geleceği hakkındaydı.

"Artık uluslararası tanınma için çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Bugüne kadar bundan imtina ettik. Ancak artık KKTC’ye uluslararası tanıma için uğraşabiliriz. Önümüzdeki ikinci bir seçenek ise özerk bir Cumhuriyet. Fransa-  Monako ya da İngiltere-Cebelitarık modeli gibi bir yapı. Yani dışişleri ve savunma alanlarındaki yetkilerimizi Türkiye’ye devredip gerisini kendi içimizde yönettiğimiz bir cumhuriyet. Henüz hangi yolu seçeceğimize karar vermedik. Ankara ile birlikte oturup karar vereceğiz."

kktc dışişleri bakanı ertuğruloğlu, "Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz yataklarına ilişkin arama çalışmalarında Rumlarla müzakereye açık mısınız?" sorusuna ise şu cevabı verdi.

"Kıbrıslı Rumların bu konuda müzakere etmek istediğine gerçekten inanıyor musunuz? Ancak biz onların kafalarına göre devam etmemesi için elimizden geleni yapacağız.  Yıllardır ambargolarla uluslararası soygun yaptılar ama bu kez izin vermeyeceğiz. Yanlarına kar kalmaması için ne gerekiyorsa yapacağız."

Bu sözlerinden sonra ertuğruloğluna "Vurmaktan mı bahsediyorsunuz yani? Arama yapanlar arasında Amerikan şirketleri de var." sorusu da soruldu.

"Gerekirse evet. Tabii ki bunu tercih etmeyiz. Ancak işler ısınırsa başka ne yapacağız? Bizim Kıbrıslı Rumların oldu bittisine göz yummamız mı bekleniyor? Eğer tansiyon yükselirse bunun sorumlusu Kıbrıs Cumhuriyeti’dir. Biz güya o cumhuriyeti birlikte kurduk. Hani nerede Kıbrıslı Türkler? Kimse bize rezervlerin nerede olduğunu ve üzerinde ne hakkımız olduğunu sordu mu?"

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
43 Kez Görüntülendi.
Irak'ta çirkin oyun
GÜNDEM
51 Kez Görüntülendi.
BRICS'ten Türkiye hamlesi
YAŞAM
36 Kez Görüntülendi.
4 kilogram fasulye 360 bin liraya satıldı
GÜNDEM
53 Kez Görüntülendi.
Faizler yine artacak!
GÜNDEM
84 Kez Görüntülendi.
Safiye İnci tutuklandı
YAŞAM
20 Kez Görüntülendi.
3 günde 100 kişi aynı şikayetten hastaneye yattı
GÜNDEM
15 Kez Görüntülendi.
Erzincan'da 2 terörist etkisiz hale getirildi
DÜNYA
17 Kez Görüntülendi.
Tartışmalı yasaya Dürzilerden itiraz
DÜNYA
22 Kez Görüntülendi.
Yunanistan yine Türkiye’ye çattı
DÜNYA
26 Kez Görüntülendi.
Almanya, ordusu için asker arıyor