Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

KKTC'li Bakan'dan 'Türkiye'ye bağlı özerk cumhuriyet' açıklaması

KKTC Türkiye'ye bağlı özerk bir cumhuriyet olabilir. Açıklama KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'ndan geldi. Ertuğruloğlu Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

ABD'de temaslarda bulunan KKTC  Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Ertuğruloğlu adada türk ve rum federasyonuna dayalı bir çözüm arayışının artık çöktüğünü söyledi.

"BM’ye şunu söyledik; bundan sonra yeniden bir müzakere olacaksa bu ancak ‘devletten devlete’ bir zeminde olur. Hedefi de ancak konfederasyon olabilir, federasyon değil. Bizim için federasyon seçeneği ölmüştür. Bu 50 yıllık bir başarısızlıktır."

Tahsin Ertuğruloğlu'nun açıklamalarındaki en dikkat çekici noktalardan biri de kktc'nin geleceği hakkındaydı.

"Artık uluslararası tanınma için çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Bugüne kadar bundan imtina ettik. Ancak artık KKTC’ye uluslararası tanıma için uğraşabiliriz. Önümüzdeki ikinci bir seçenek ise özerk bir Cumhuriyet. Fransa-  Monako ya da İngiltere-Cebelitarık modeli gibi bir yapı. Yani dışişleri ve savunma alanlarındaki yetkilerimizi Türkiye’ye devredip gerisini kendi içimizde yönettiğimiz bir cumhuriyet. Henüz hangi yolu seçeceğimize karar vermedik. Ankara ile birlikte oturup karar vereceğiz."

kktc dışişleri bakanı ertuğruloğlu, "Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz yataklarına ilişkin arama çalışmalarında Rumlarla müzakereye açık mısınız?" sorusuna ise şu cevabı verdi.

"Kıbrıslı Rumların bu konuda müzakere etmek istediğine gerçekten inanıyor musunuz? Ancak biz onların kafalarına göre devam etmemesi için elimizden geleni yapacağız.  Yıllardır ambargolarla uluslararası soygun yaptılar ama bu kez izin vermeyeceğiz. Yanlarına kar kalmaması için ne gerekiyorsa yapacağız."

Bu sözlerinden sonra ertuğruloğluna "Vurmaktan mı bahsediyorsunuz yani? Arama yapanlar arasında Amerikan şirketleri de var." sorusu da soruldu.

"Gerekirse evet. Tabii ki bunu tercih etmeyiz. Ancak işler ısınırsa başka ne yapacağız? Bizim Kıbrıslı Rumların oldu bittisine göz yummamız mı bekleniyor? Eğer tansiyon yükselirse bunun sorumlusu Kıbrıs Cumhuriyeti’dir. Biz güya o cumhuriyeti birlikte kurduk. Hani nerede Kıbrıslı Türkler? Kimse bize rezervlerin nerede olduğunu ve üzerinde ne hakkımız olduğunu sordu mu?"

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
16 Kez Görüntülendi.
AB liderleri rum ve yunan ağzıyla konuştu
KÖŞE YAZILARI
26 Kez Görüntülendi.
Türk milleti mutlu yaşamak ve bolluk istiyor mu?
GÜNDEM
19 Kez Görüntülendi.
Üniversitede çıkan olaylarda 5 gözaltı
GÜNDEM
35 Kez Görüntülendi.
‘İman ve salih amel ikizdir’
GÜNDEM
52 Kez Görüntülendi.
Flaş Münbiç açıklaması! Çavuşoğlu: Türkiye, ABD ile birlikte...
GÜNDEM
43 Kez Görüntülendi.
Bu obruk herşeyi yutuyor!
YAŞAM
23 Kez Görüntülendi.
Avrupa’nın gaz depoları boşalıyor
GÜNDEM
18 Kez Görüntülendi.
Afrin'in kaderini İHA'lar değiştirdi
GÜNDEM
31 Kez Görüntülendi.
Afrin'den acı haber geldi
GÜNDEM
34 Kez Görüntülendi.
Dünya'da 'su'dan büyük sorun yok!