Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

KKTC'li Bakan'dan 'Türkiye'ye bağlı özerk cumhuriyet' açıklaması

KKTC Türkiye'ye bağlı özerk bir cumhuriyet olabilir. Açıklama KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'ndan geldi. Ertuğruloğlu Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

ABD'de temaslarda bulunan KKTC  Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Ertuğruloğlu adada türk ve rum federasyonuna dayalı bir çözüm arayışının artık çöktüğünü söyledi.

"BM’ye şunu söyledik; bundan sonra yeniden bir müzakere olacaksa bu ancak ‘devletten devlete’ bir zeminde olur. Hedefi de ancak konfederasyon olabilir, federasyon değil. Bizim için federasyon seçeneği ölmüştür. Bu 50 yıllık bir başarısızlıktır."

Tahsin Ertuğruloğlu'nun açıklamalarındaki en dikkat çekici noktalardan biri de kktc'nin geleceği hakkındaydı.

"Artık uluslararası tanınma için çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Bugüne kadar bundan imtina ettik. Ancak artık KKTC’ye uluslararası tanıma için uğraşabiliriz. Önümüzdeki ikinci bir seçenek ise özerk bir Cumhuriyet. Fransa-  Monako ya da İngiltere-Cebelitarık modeli gibi bir yapı. Yani dışişleri ve savunma alanlarındaki yetkilerimizi Türkiye’ye devredip gerisini kendi içimizde yönettiğimiz bir cumhuriyet. Henüz hangi yolu seçeceğimize karar vermedik. Ankara ile birlikte oturup karar vereceğiz."

kktc dışişleri bakanı ertuğruloğlu, "Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz yataklarına ilişkin arama çalışmalarında Rumlarla müzakereye açık mısınız?" sorusuna ise şu cevabı verdi.

"Kıbrıslı Rumların bu konuda müzakere etmek istediğine gerçekten inanıyor musunuz? Ancak biz onların kafalarına göre devam etmemesi için elimizden geleni yapacağız.  Yıllardır ambargolarla uluslararası soygun yaptılar ama bu kez izin vermeyeceğiz. Yanlarına kar kalmaması için ne gerekiyorsa yapacağız."

Bu sözlerinden sonra ertuğruloğluna "Vurmaktan mı bahsediyorsunuz yani? Arama yapanlar arasında Amerikan şirketleri de var." sorusu da soruldu.

"Gerekirse evet. Tabii ki bunu tercih etmeyiz. Ancak işler ısınırsa başka ne yapacağız? Bizim Kıbrıslı Rumların oldu bittisine göz yummamız mı bekleniyor? Eğer tansiyon yükselirse bunun sorumlusu Kıbrıs Cumhuriyeti’dir. Biz güya o cumhuriyeti birlikte kurduk. Hani nerede Kıbrıslı Türkler? Kimse bize rezervlerin nerede olduğunu ve üzerinde ne hakkımız olduğunu sordu mu?"

Yorumlar

Daha Fazla Haber
FUTBOL
5 Kez Görüntülendi.
900 milyon liralık derbi
FUTBOL
1 Kez Görüntülendi.
Karma takım: "FenerSaray"
FUTBOL
İlk golü atan kaybetmiyor
GÜNDEM
75 Kez Görüntülendi.
Domates üreticileri Rusya'ya tepkili
GÜNDEM
555 Kez Görüntülendi.
Flaş iddia! Üç isim de istifa etmeyecek
TOPLUM
74 Kez Görüntülendi.
10 yaşında çocuklar uyuşturucu kullanıyor
GÜNDEM
28 Kez Görüntülendi.
Deniz Canlıları Müzesi ilgi odağı oldu
GÜNDEM
26 Kez Görüntülendi.
İstanbul barajları alarm veriyor
GÜNDEM
427 Kez Görüntülendi.
ABD–PKK ittifakı meyvesini verdi
GÜNDEM
103 Kez Görüntülendi.
Ehl-i Beyt açılımı barışın anahtarı