Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Bu besinler anne sütünü artırıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, annenin emzirme süresince et, süt, sebze, meyve ve tahılları içeren dengeli bir beslenme programı uygulaması gerektiğini belirtti.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, emzirme süresince 4 yapraklı yonca modeli olarak tanımlanan et, süt, sebze, meyve ve tahılları içeren dengeli bir beslenme programı uygulamanın yeterli olduğunu belirtti. 
Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, kadınlar için hayatının en özel dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinin mutlu sonla tamamlanmasının ardından sağlıklı bir insan yetiştirmenin sorumluluğu başladığını kaydederek, “Bunun ilk aşaması da beslenme ihtiyacının karşılanması oluyor.

Daha önce bu deneyimi yaşamış bile olsa tüm anneler için doğumun hemen ardından gelen en belirgin kaygı ‘çocuğum yeterince besleniyor mu?’ oluyor. Konuyla ilgili çevredeki hemen herkesin ayrı bir fikrinin olması da kafaların iyice karışmasına neden olabiliyor. Ancak bu noktada bilinmesi gereken en önemli unsur, çocuğun sağlıklı beslenebilmesi için öncelikle annenin sağlıklı olması gerektiği. Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte alınan kiloların geri verilme isteğiyle emzirme döneminde hızlı kilo vermeyi vaat eden şok diyetler uygulamak ise yapılmaması gerekenler listesinin ilk sıralarında yer alıyor” dedi. Çisem Gündüz, annenin yeterli ve dengeli beslenmesinin kilo kontrolünü sağlayacağına da işaret ederek anne sütünü artıracak beslenme önerileri sıraladı.

A vitamininden zengin gıdalar tüketin

Gündüz, sütün kalitesini yükseltmek ve süt salınımını artırmak için, A vitamininden zengin yumurta, havuç, yeşil yapraklı sebzeler ve kayısıya beslenme programda yer ayrılması gerektiğini ifade ederek, özellikle havuç ve yeşil yapraklı sebzeler kolay bir atıştırmalık olabildiği için kilo kontrolüne de yardım ettiğini söyledi.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Gündüz, hem hamilelik hem de emzirme sürecinde kaybedilen kalsiyumunun yerine konabilmesi gerektiğini belirterek, “Bunun için, süt, yoğurt, kefir, ayran gibi kalsiyumdan zengin besinleri her gün tüketmeye özen gösterin. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerin süt salınımını da artırıcı özelliği bulunuyor. Aynı zamanda yüksek posa içeriği ile doğum sonrası kabızlık probleminin önüne geçilmesine de yardımcı oluyor. Dolayısıyla her öğününüzde yeşil yaprakları sebzelerin olmasına özen gösterin” dedi.

Rezene, ısırgan otu çayı tercih edin

Diyet Uzmanı Gündüz, prolaktin ve östrojen hormonlarının özelliğini yükselterek anne sütünün miktarının artmasına yardımcı olan rezene, ısırgan otu ve çemen otu gibi bitkilerinin çayını demleyip günde 2-3 fincan içilmesini önererek, “Ihlamur, melisa, papatya çayları da anne ve bebeği rahatlatarak uyku probleminin azalmasına yardımcı oluyor. Yine de anneler doktorlarına sormadan herhangi bir bitki çayı yada karışım tüketmemeye dikkat etsinler” dedi. İHA


 

Yorumlar

Daha Fazla Haber
EKONOMİ
14 Kez Görüntülendi.
Dolar indi çıktı
EKONOMİ
15 Kez Görüntülendi.
Ryan Air’dan Dalaman’a ilk sefer
EKONOMİ
10 Kez Görüntülendi.
Online tatile rekor harcama
EHL-İ BEYT GÜNLÜĞÜ
66 Kez Görüntülendi.
'Asla kendisine icabet etmem'
KÜLTÜR-SANAT
10 Kez Görüntülendi.
İslami eserler British Museum'da
KÜLTÜR-SANAT
10 Kez Görüntülendi.
Ödüllü tiyatro eserleri kitaplaştırıldı
KÜLTÜR-SANAT
16 Kez Görüntülendi.
Safranbolu'ya yakışır kuş evleri
GÜNDEM
20 Kez Görüntülendi.
Han Solo'nun silahına servet ödendi
KÜLTÜR-SANAT
13 Kez Görüntülendi.
'Müzeler Gecesi' yoğun ilgi gördü
EKONOMİ
82 Kez Görüntülendi.
Ekonomi 'ana gündem' olsun