Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Prof. Ortaylı: 'Lozan usta işi bir metin'

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Bandırma Kitap Günleri'nde yaptığı konuşmada, son dönemin en çok tartışılan konularından birisi olan Lozan Barış Antlaşması hakkında konuştu.

Ortaylı, Lozan Barış Antlaşması hakkında seyircilerden gelen bir soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Lozan Barış Antlaşması gayet usta işi bir metindir. İstenen amaç elde edilmiştir. Daha fazla bir şey elde edilmesi mümkün değildir. Karşımızdakiler bizim babamızın oğlu değildir. Fakat Yunanistan’ın babasının oğludur. Yunanistan kaç savaşta yenildiği halde hukuku korunmuş, eski arazileri iade edilmiştir. Balkan Savaşları’nda da açıkça kayırıldı. Lozan’da siyasi kavga çıkmamıştır. Girdiğimiz yer bizimdir dediğimizde onlar bizimle münakaşa dahi edemediler. Trakya’ya ordu girmemişti, 'gireceğiz' dedik çekildiler.”

Türkiye için ümitsiz olmadığını belirten Prof. Dr. Ortaylı, eğitimde müfredatın sürekli değiştirilecek bir konu olmadığını vurguladı. Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef bugünkü Türkiye yanlış bir tüketimin içindedir. İkide bir program değiştirerek milli eğitim meselesini halledemezsiniz. Milli eğitimde sadece ve sadece iki unsuru vardır: Öğretmen ve öğrenci. Başka her şey teferruattır.”

HABER MERKEZİ

Yorumlar

Daha Fazla Haber
DÜNYA
2 bin yıllık antik kent bulundu
YAŞAM
14 Kez Görüntülendi.
Bakan'dan 'riskli' açıklama! 7.5 milyon konut...
KÖŞE YAZILARI
3 Kez Görüntülendi.
ABD ile 'Banker Bilo' ilişkisi!
DÜNYA
9 Kez Görüntülendi.
Suudiler operaya ve caza bulandı!
KÖŞE YAZILARI
5 Kez Görüntülendi.
Önemli uyarı! İç düşman tehlikesi...
EHL-İ BEYT GÜNLÜĞÜ
57 Kez Görüntülendi.
‘Dinine doğru koşan gariplere ne mutlu’
KÖŞE YAZILARI
42 Kez Görüntülendi.
Skandal! Rum pasaportu taşıyan 'Türk Bakanlar' var
FUTBOL
13 Kez Görüntülendi.
Aslan pençesini gösterdi: 5-0
TOPLUM
19 Kez Görüntülendi.
Bursa'da 'Mavi Balina' alarmı
TOPLUM
21 Kez Görüntülendi.
Hırsız, kahraman şoförü hesaplayamadı