Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Prof. Ortaylı: 'Lozan usta işi bir metin'

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Bandırma Kitap Günleri'nde yaptığı konuşmada, son dönemin en çok tartışılan konularından birisi olan Lozan Barış Antlaşması hakkında konuştu.

Ortaylı, Lozan Barış Antlaşması hakkında seyircilerden gelen bir soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Lozan Barış Antlaşması gayet usta işi bir metindir. İstenen amaç elde edilmiştir. Daha fazla bir şey elde edilmesi mümkün değildir. Karşımızdakiler bizim babamızın oğlu değildir. Fakat Yunanistan’ın babasının oğludur. Yunanistan kaç savaşta yenildiği halde hukuku korunmuş, eski arazileri iade edilmiştir. Balkan Savaşları’nda da açıkça kayırıldı. Lozan’da siyasi kavga çıkmamıştır. Girdiğimiz yer bizimdir dediğimizde onlar bizimle münakaşa dahi edemediler. Trakya’ya ordu girmemişti, 'gireceğiz' dedik çekildiler.”

Türkiye için ümitsiz olmadığını belirten Prof. Dr. Ortaylı, eğitimde müfredatın sürekli değiştirilecek bir konu olmadığını vurguladı. Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef bugünkü Türkiye yanlış bir tüketimin içindedir. İkide bir program değiştirerek milli eğitim meselesini halledemezsiniz. Milli eğitimde sadece ve sadece iki unsuru vardır: Öğretmen ve öğrenci. Başka her şey teferruattır.”

HABER MERKEZİ

Yorumlar

Daha Fazla Haber
EĞİTİM
11 Kez Görüntülendi.
Özel çocuklara özel laboratuar
GÜNDEM
9 Kez Görüntülendi.
Ön sınav kaldırıldı
DÜNYA
13 Kez Görüntülendi.
Günde 7 bin bebek ölüyor
GÜNDEM
26 Kez Görüntülendi.
Bu haber çok konuşulur!
DÜNYA
26 Kez Görüntülendi.
Petrolde kritik anlaşma
TOPLUM
30 Kez Görüntülendi.
3 çocuk pamukların içinde öldü
DÜNYA
13 Kez Görüntülendi.
ABD dost-düşman ayırmıyor
TOPLUM
18 Kez Görüntülendi.
Çipli kimlik basacaklardı
DÜNYA
11 Kez Görüntülendi.
Katalonya'nın özerkliği iptal ediliyor
TOPLUM
9 Kez Görüntülendi.
Tefeci çetesi çökertildi