Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Prof. Ortaylı: 'Lozan usta işi bir metin'

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Bandırma Kitap Günleri'nde yaptığı konuşmada, son dönemin en çok tartışılan konularından birisi olan Lozan Barış Antlaşması hakkında konuştu.

Ortaylı, Lozan Barış Antlaşması hakkında seyircilerden gelen bir soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Lozan Barış Antlaşması gayet usta işi bir metindir. İstenen amaç elde edilmiştir. Daha fazla bir şey elde edilmesi mümkün değildir. Karşımızdakiler bizim babamızın oğlu değildir. Fakat Yunanistan’ın babasının oğludur. Yunanistan kaç savaşta yenildiği halde hukuku korunmuş, eski arazileri iade edilmiştir. Balkan Savaşları’nda da açıkça kayırıldı. Lozan’da siyasi kavga çıkmamıştır. Girdiğimiz yer bizimdir dediğimizde onlar bizimle münakaşa dahi edemediler. Trakya’ya ordu girmemişti, 'gireceğiz' dedik çekildiler.”

Türkiye için ümitsiz olmadığını belirten Prof. Dr. Ortaylı, eğitimde müfredatın sürekli değiştirilecek bir konu olmadığını vurguladı. Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef bugünkü Türkiye yanlış bir tüketimin içindedir. İkide bir program değiştirerek milli eğitim meselesini halledemezsiniz. Milli eğitimde sadece ve sadece iki unsuru vardır: Öğretmen ve öğrenci. Başka her şey teferruattır.”

HABER MERKEZİ

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KÜLTÜR-SANAT
8 Kez Görüntülendi.
İslam âlimleri Kaşifler Müzesi'nda
KÜLTÜR-SANAT
7 Kez Görüntülendi.
Unutulmuş çömlekler Baksı Müzesi’nde
GÜNDEM
11 Kez Görüntülendi.
SEÇİM GÜNÜ
GÜNDEM
10 Kez Görüntülendi.
S-400 mü F-35 mi?
GÜNDEM
8 Kez Görüntülendi.
Yıldızı parlayan şehir Kazan
GÜNDEM
11 Kez Görüntülendi.
Sigara içmeyene erken paydos
GÜNDEM
10 Kez Görüntülendi.
Turkish Cargo zürafa taşıdı
GÜNDEM
23 Kez Görüntülendi.
Koç Üniversitesi 24. yıl mezunlarını verdi
GÜNDEM
13 Kez Görüntülendi.
Türkiye'ye karşı 3'lü şer ittifakı
GÜNDEM
9 Kez Görüntülendi.
Yağışlar buğdayı mahvetti