Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Katalonya'daki Türkler tedirgin

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık yanlısı girişimlerden dolayı yaşanan gerginlik bölgedeki Türkler tarafından tedirginlikle takip ediliyor.

İspanya'da resmi kayıtlara göre, yaklaşık 6 bin Türk vatandaşının bin 400'ü Katalonya bölgesinde yaşıyor. Katalonya'daki Türkler, genel olarak bölgedeki bağımsızlık girişimlerinden dolayı iş ve güvenlik konusunda tedirginlik duyduklarını ancak gündelik yaşamlarına sakin şekilde devam ettiklerini belirtiyor.

Barselona'da Türk vatandaşları, Katalonya'da yaşananların gelecek planlarını etkilemediğini belirtiyor. Barselona'da turizm sektöründe çalışan Umut Kamacı, yasa dışı bağımsızlık referadumuyla ilgili çıkan olayların işlerine olumsuz yansıdığını belirtti.

Kamacı, "Hem bu hafta sonu hem de ay sonunda Barselona'da iki büyük sağlık kongesi var. Ancak müşterilerden çok sayıda iptaller almaya başladık. Neredeyse her gün müşteriler telefon açıp, 'Gelirsek herhangi bir sıkıntı olur mu' diye bize soruyor. Aynı sorun futbol maç gruplarında da var. Büyük gruplar ve önemli firmalar rahat bir şekilde gelip Barselona maçını izlemek istiyor. Barselona'nın olaylara tepki göstermek için Las Palmas maçını seyiricisiz oynama kararı da tedirgin bir ortam yarattı." diye konuştu.

AA

Yorumlar

Daha Fazla Haber
FUTBOL
Giresun'da düşüş sürüyor
FUTBOL
9 Kez Görüntülendi.
İşte haftanın hakemleri
FUTBOL
7 Kez Görüntülendi.
İstatistikler berabere diyor
FUTBOL
5 Kez Görüntülendi.
Dev derbi Cüneyt Çakır'ın
FUTBOL
6 Kez Görüntülendi.
Aman nazar değmesin
FUTBOL
11 Kez Görüntülendi.
3. dalyasını Fener'e karşı yapacak
FUTBOL
8 Kez Görüntülendi.
Babasının izinde gidiyor
BASKETBOL
10 Kez Görüntülendi.
"Önemli olan 4'te 4 yapmak"
BASKETBOL
7 Kez Görüntülendi.
967. maça çıkacaklar
FUTBOL
6 Kez Görüntülendi.
Akhisar, Konya'yı konuk edecek