Kategoriler

YENİ MESAJ GAZETESİ

Rus buzkıran gemisi deneme turunda

Rusya Donanması için son 40 yılda ilk kez üretilen ve Arktik bölgesi için tasarlanan yeni nesil buzkıran gemisi İlya Muromets, Baltık Denizi'nde denemelere başladı

Testlerde navigasyon sistemi, cankurtaran teçhizatı, tahrik sistemlerinin yanı sıra gece ve gündüz saatlerinde güvertede yer alacak bir helikopterin iniş ve kalkışı denenecek.

Rus Donanması için son yıllarda sağlanan gemiler arasında türünün tek örneği olması beklenen İlya Muromets'in azami seyir mesafesi 22.224 kilometre ve iki aylık bir dayanıklılık aralığı var.

Arktik bölgesindeki 1 metre kalınlığındaki buzları dahi kırabilecek gemi, uzak bölgelere gemi ve kargo araçlarını da çekerek götürebilecek. Donanma destek görevlerinde de yer alabilecek gemi, petrol sızıntısı ile de başa çıkabilecek denizaltı kurtarma operasyonlarına katılabilecek.

Gemide bulunan 21 metre uzunluğundaki vinç 500 ton ağırlığındaki yükleri dahi kaldırma kapasitesine sahip. Öte yandan gemide 6 adet 30 milimetrelik A-630 topu gibi çok sayıda askeri teçhizat da bulunuyor. Gemideki kargo kompartımanları Rusya'nın Suriye'de kullandığı Kalibr füzelerinin bir başka versiyonu olan Club-K füze sistemlerini de taşıyabiliyor.
DIŞ HABERLER

Yorumlar

Daha Fazla Haber
FUTBOL
12 Kez Görüntülendi.
G.Saray, Beşiktaş'ı düşündü
EKONOMİ
8 Kez Görüntülendi.
TürkTraktör ihracatta lider
EKONOMİ
5 Kez Görüntülendi.
Vergi tahsilatında hedefler aşıldı
ÇEVRE
7 Kez Görüntülendi.
Ankara ve İstanbul'da bazı alanlar 'riskli' ilan edildi
BİLİM-TEKNOLOJİ
8 Kez Görüntülendi.
Yeni pamuk çeşidi geliştirildi
YAŞAM
16 Kez Görüntülendi.
Soğuk havalara dikkat
GÜNDEM
11 Kez Görüntülendi.
FETÖ'nün hileleri bitmiyor
FUTBOL
14 Kez Görüntülendi.
Başkan adayları oylarını kullandı
FUTBOL
23 Kez Görüntülendi.
"Oyum, Mustafa Cengiz'e"
FUTBOL
19 Kez Görüntülendi.
Ünlü golcü Kartal oluyor