Hz. Mehdi (a.s.) ile ilgili çok hadis vardır. Resûlullah’ın (s.a.a), Ehl-i Beyt imamlarının Mehdi (a.s.) ile ilgili hadisleri olması yanında, Ehl-i Sünnet âlimlerinin de Resûlullah’tan aktardığı hadisler mütevatir olmuştur. Bu hadislerden bazılarını hatırlatalım.
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu; “Ben peygamberlerin efendisiyim, Ali b. Ebu Tâlib de vasilerin efendisidir. Benden sonra on iki vasim vardır. İlki Ali b. Ebu Tâlib, sonuncusu ise Mehdi’dir.” (Feraidu’s-Simtayn, c.2, s.313).
Abdullah b. Abbas’tan; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu; “Doğrusu halifelerim, vasilerim ve Allah’ın Benden sonraki halka hüccetleri on iki tanedir. İlki kardeşim, sonuncusu ise evladımdır.” Dediler ki; “Ya Resûlallah, kardeşin kimdir?” Buyurdu ki; “Ali b. Ebu Tâlib’dir.” Dediler ki: “Evladın kimdir?” “Yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi onu adalet ve eşitlikle dolduracak olan Mehdi’dir. Beni hak üzerine müjdeleyici olarak gönderene and olsun ki, eğer yeryüzünün ömründen sadece bir gün kalsa dahi Allah, o günü o kadar uzatacak ki sonunda oğlum Mehdi zuhur edecektir. Allah’ın ruhu İsa b. Meryem gökten inecek ve O’nun arkasında namaz kılacak. Yeryüzü Rabbinin nuru ile aydınlanacak, saltanatı doğuya ve batıya ulaşacak” buyurdu. (Feraidu’s-Simtayn, c.2, s.312). 
Başka bir hadiste Hafız Askalani der ki: “Mehdi ve O’nu Ehl-i Beyt’ten olduğu, yedi yıl hükümet edeceği, yeryüzünü adaletle dolduracağı, Hz. İsa’nın O’nunla birlikte zuhur edeceği, Deccal’i öldüreceği, ümmete imamet edeceği ve İsa’nın (a.s.) O’nun arkasında namaz kılacağına dair Hz. Mustafa’dan (s.a.a.) naklonulan hadisler, ravilerinin sayısının çokluğundan mütevatir ve müstefizdir.” (Hafız Askalani, et-Tehzib, c.9, s.144, Haydar Abad bas.; bunu Suyuti de el-Havi li’l-Fetava kitabından aynen nakleder).
Yine başka bir hadiste Ebu Hüseyn-i Acuri şöyle der: “Mehdi’nin zuhuru, Ehl-i Beyt’ten olduğu, yeryüzünü adaletle dolduracağı, İsa’yla (a.s.) birlikte zuhur edeceği ve Filistin topraklarındaki Bab-ı Led’de Deccal’i öldürmek için O’na yardım edeceği, ümmete imamet edeceği ve İsa’nın (a.s.) da O’nun arkasında namaz kılacağına dair Hz. Mustafa’dan (s.a.a.) naklonulan hadisler, ravilerinin sayısının çokluğundan mütevatir ve müstefizdir.” (İbn-i Hacer-i Heysemi, es-Savaik, s.165, Mısır bas).
Resûlullah’ın çobanı Ebu Süleyman’ın Hz. Peygamber (s.a.a)’in miracını anlatırken, Resul-i Ekrem (s.a.a)’in şöyle buyurduğunu nakletmiştir; “Rabbim bana şöyle buyurdu: ‘Ey Muhammed! Ben yeryüzü ehline şöyle bir baktım ve içlerinde Seni seçtim ve Senin için kendi ismimden Sana isim verdim. Ben zikir olunduğum zaman Sen de zikir olunacaksın, Ben Mahmud’um ve Sen de Muhammed’sin. Sonra ikinci defa bakıp onların arasından Ali’yi seçtim, ona da kendi ismimden bir isim verdim. Ey Muhammed! Seni, Ali, Fâtıma, Hasan, Hüseyin ve Hüseyin’in zürriyetinden olan diğer imamları kendi nurumdan yarattım ve sizin velayetinizi yer ve gökler ehline sundum, kabul edenler Benim katımda mümindir ve her kim inkar ederse Benim yanımda kafirdir. Ey Muhammed! Onları (ıtretini) görmeyi ister misin?’ ‘Ya Rabbi, evet’ dedim. Bana buyurdu ki; ‘Arş’ın sağ tarafına bak.’ Oraya baktığımda şunları gördüm; Ali, Fâtıma, Hasan, Hüseyin, Ali b. Hüseyin, Muhammed b. Ali, Ca’fer b. Muhammed, Musa b. Ca’fer, Ali b. Musa, Muhammed b. Ali, Ali b. Muhammed, Hasan b. Ali ve Mehdi b. Hasan. O, onların içinde inci gibi parlayan yıldız gibiydi. Buyurdu ki: ‘Ey Muhammed! Onlar Benim kullarıma olan hüccetlerimdir. Onlar Senin vasilerindir. Onlardan Mehdi, Senin evlatlarından öldürülenlerin kanının intikamını alacak. İzzetime ve Celalime and olsun ki O, düşmanlarımdan intikam alacak ve dostlarımı sevindirecektir.’” (Yenaibu’l-Mevedde, c.3, s.160).
Daha önceki yazılarımızda Mehdi (a.s.) ile ilgili ayetleri size aktarmıştık. İlerleyen günlerde de Ehl-i Beyt’in Mehdi (a.s.) ile ilgili hadislerini aktarmaya devam edeceğiz. Gördüğümüz gibi Mehdi (a.s.)’ın zuhuru haktır ve gerçekleşecektir. Allah (c.c.) bizleri hakkıyla bekleyip tâbi olanlardan eylesin.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CMH 2016-02-15 23:44:53

inşAllah çabuk gelir de artık doğru yoldan çıkmış şu akp'yi bertaraf eder