Yahya b. Saîd’den (radiyallahu anh) rivayetle; 
“Bana ulaşan bilgiye göre, kişinin hesabı sırasında bakılacak olan ilk ameli namazdır. Eğer namaz kılmış ise, sonra diğer amelleri gözden geçirilecek; eğer kabul edilmemiş ise hiçbir ameli gözden geçirilmeyecektir.” (Ahmed, II, 290, 425; İbn Mâce, no: 1425).  
Enes’den (radiyallahu anh) rivayetle; 
Bir adam Allah Resûlüne (sallallahu aleyhi ve sellem) sordu: “Allah, kullarına kaç vakit namaz farz kıldı?” 
“Allah, kullarına beş vakit namazı farz kıldı” buyurdu.
Bunun üzerine adam bunlardan ne bir fazla ve ne de bir eksik yapmayacağına dair yemin etti.
Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Bu adam, bu sözünde doğru ise (ve dediğini de yaparsa) mutlaka cennete girer.” (Ahmed, III, 267; Nesâî, Salât 4/2, I, 228).
“Namazımızı kılan, kıblemize yönelen ve kestiklerimizi yiyen kişi Müslümandır.” (Buhârî, Salât 28, I, 102 ve Nesâî, Tahrîmu’d–dem 1, VII, 76; İman 8, VIII, 105).
Osmân b. Ebi’l–Âs’dan (radiyallahu anh) rivayetle; 
“Sakîf delegesi Allah’ın Resûlüne (sallallahu aleyhi ve sellem) geldiklerinde kalpleri daha iyi yumuşasın ve etkili olsun diye onları mescidde ağırladı. Savaş için askere çağrılmayı, (zekâtları toplanırken) öşür vermemeyi ve namaz kılmamayı şart koştular. Bunun üzerine Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), ‘Sizden (belli bir süre) cihad için askere çağrılmasın, öşür de alınmasın fakat içinde rükû (namaz) bulunmayan bir dinde hayır yoktur’ buyurdu.” (Ebû Dâvud, no: 3026).
Ebû Hureyre rivâyet etmiştir: 
Peygamberimiz buyuruyor ki: “Kıyâmet gününde bir mü’minin, hesâbı ilk sorulacak ameli namazdır. Eğer o mü’minin namazı tam ve doğru çıkarsa, kazanmış ve kurtulmuş olur. Eğer namazı eksik çıkarsa kaybetmiş ve zarara uğramış olur. Farz namazları eksik çıkan kimse için Allah, ‘Araştırınız, kulumun nâfile namazı var mıdır?’ buyurur. Farz namazların eksikleri nâfile namazlarla tamamlanır. Mü’minin diğer amelleri de bu şekilde hesaplanır.” (Tirmizî, no: 413) ve Nesâî, Salât, 9/1, I, 232).
“Sabah namazını kılan kimse, Allah’ın koruyuculuğu altındadır. Ey Âdemoğlu! Dikkatli ol. Allah seni koruyuculuğunda olan bir şeyden sorguya çekmesin.” (Nevevi, Riyazü’s–Salihin, Müslim’den).
“İkindi namazını bırakan kimsenin ameli faydasız kalır.” (Nevevi, Riyazü’s–Salihin, Buhari’den).
“Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.” (Tahrim: 66/6).
İmam Ali (a.s.) Tahrim sûresinin 6. ayetinde geçen, “Kendinizi ve ailenizi ateşten koruyunuz” ibaresini, “Onlara öğrenmeleri gerekeni öğretiniz ve terbiye (te’dib) ediniz” şeklinde açıklamıştır. (İbn Cerir, Tefsir, 28,207); Hâkim, Müstedrek, 2,494).
Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu: 
“Çocuklarınıza yedi yaşlarındayken namazı emredin, on yaşında (eğer kılmazlarsa) dövün. Yataklarını da ayırın.” (Ahmed, II, 180, 187; Ebû Dâvud, no: 495–6; Dârekutnî, I, 230).
Ebû Dâvud’un diğer rivayetinde, Muâz b. Abdillah b. Habîb el–Cühenî’den rivayetle; Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: 
“Çocuk sağını solundan ayıracak yaşa geldi mi ona namazı emredin.” (Ebû Dâvud, no: 497).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.