Okulların durumu malum…
Her gün velilerden para isteniyor. Devlet yeterli ödenek vermediğinden, okulun ihtiyaçları için doğruca velilerin kapısı çalınıyor. Yok aidattır, yok fotokopi parasıdır, yok hademe parasıdır, yok okul yararına kermestir derken veliler de şaşırdı nereye yetişeceklerine.
Zaten velilerin çoğu dar gelirli insanlar, onların derdi başlarını aşmış… Çocukların ayakkabı parasıdır, yardımcı kitap parasıdır, kılık kıyafet parasıdır, defter çanta parasıdır derken liste uzayıp gidiyor… 
Geçenlerde ismi bende saklı, bir okulda kermes düzenlendi. Veliler organize edildi, börekler, poğaçalar, tatlılar yapıldı. Makul bir fiyattan satışa sunuldu. Herkes “okulumuza katkı olsun” niyetiyle buradan alış veriş yaptı. Ne kadar para toplandı bunu bilemem ancak duyduğum bir şey var ki, toplanan paranın bir kısmı okul müdürünün izniyle İHH vakfına aktarılmış. 
Bununla da kalmıyor duyduklarım. Sözü geçen okulda veli toplantısı düzenleniyor, evlatları hakkında bilgi almaya giden velilere; İHH vakfının ne kadar iyi bir vakıf olduğu, bütün dünyadaki yetimlere nasıl yardım götürüldüğü falan slayt eşliğinde anlatılıp velilerden de bu vakfa katkıda bulunmaları isteniyor.
Ayrıca okula, sadaka kutusu adı altında yardım kutusu konuluyor ve velilere ‘Afrika’daki veya dünyanın en ücra köşesindeki yetimler için’ bu kutuya para koymaları isteniyor. İHH vakfına ait bu sadaka kutusuna yardım etmek tabiî ki isteğe bağlı, istemeyen koymayabilir!
Beni en çok şaşırtan da bu organizasyonu Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığını duymam oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bazı öğretmenleri bu vakfa gönderip bir nevi eğitim semineri almalarını sağlıyormuş. Buraya gönderilen öğretmenler de okullarına dönüp aldıkları bilgileri velilere aktarıyor. Biz de velilerden öğrendik olanları.
Neresinden tutup da neresinden başlayayım!
Öncelikle, yardım vakıflarına diyecek hiçbir sözüm yok onu bir belirteyim. Olabilir Türkiye’deki yetimler dururken dünyanın bilmem neresindeki muhtaçlara yardım götürülebilir, tercih meselesidir, bir hizmettir sonuçta. Fakat okul ve öğretmenler tarafından özellikle adı geçen vakfa velilerin yönlendirilmeye çalışılması ne demek oluyor? 
Aynı okul, biryandan yeteri kadar ödenek alınamadığından dert yanıp velilerden para isterken, diğer yandan düzenlenen kermeslerden elde edilen gelirin bir kısmını özellikle O vakfa aktarmaları nasıl izah edilebilir! 
Daha önce de hükümete yakınlığı ile bilinen bir ‘Deniz Feneri’ yardım derneği vardı. Bu dernek, Almanya’da dolandırıcılıktan yargılandı ve suçlu bulundu. Türkiye’de örtbas edildi. Şimdi de iddialara göre, kalkmış Milli Eğitim Bakanlığı, İHH vakfına yardım toplanması için organizasyon yapıyor! Ne Deniz Feneri ne de İHH, devletle alakalı bir yardım kuruluşu değil. Bakanlık neden böyle bir işe kalkıştı, ille de velilerden yardım istenecekse bu neden TÜRKKIZILAYI olmamıştır? 
Ayrıca İHH vakfının adı, Suriye’ye yardım adı altında terör örgütlerine silah götürmesiyle anılmıştı. Özellikle dış basın bu konuyu yoğun olarak işlemişti. Yalan da olabilir, yanlış da olabilir fakat Mavi Marmara olayını da göz önünde bulundurursak sonuçta Türkiye gündemini bu kadar meşgul eden bir vakfa, okul tarafından velilerin yönlendirilmeye çalışılması doğru mudur? 
İHH vakfının yanı sıra başka vakıflar da mevcut Türkiye’mizde. İnsanlar ister İHH vakfına ister başka vakıflara yardım edebilirler. Yardıma muhtaç birine yardım etmek çok ulvi bir hizmettir, eyvallah. Benim itirazım İHH vakfına değil, velilerin özellikle bu vakfa yönlendirilmeye çalışılmasına ve bunun okulda yapılmasınadır. 
Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yukarıda bahsedilen konudan haberleri olup olmadığını sormak isterim. Eğer bakanlık bir yardım organizasyonu yapacaksa bunun adresi TÜRKKIZILAYI olması gerekmez miydi?
Bu yardım konusu o kadar suiistimale açık ki, Bakanlığın böyle bir işin içerisinde olabileceğini hiç zannetmem. Öğretmenleri de her hangi bir şaibe altında bırakmak düşüncesinde değilim ancak yaşananlara da bir anlam veremiyorum! Lütfen bir açıklama yapın...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100