Bir matem gününe daha yaklaşıyoruz. Hz. Hüseyin kıyamında mazlumdu. Çünkü 72 yareni ile çıktığı yolculukta öleceğini bile bile 30 bin kişilik Yezid’in ordusu ile savaşmış, kanını, yanlışları ikaz için esirgememiştir.

Bugünkü demokratik seçim gibi düşünürsek, İmam’ın karşısındaki 30 bin kişilik kuvvete karşı yanında 72 kişi vardı. Günümüzde, hakkın bâtılla mücadelesi de bundan farklı bir tablo değil…

İmam, koltuk derdine düşen Emevi zihniyetinin nefsî arzularıyla şehit edilmiştir.

Emevi zihniyeti ise, Resûlullah’ın “oğlum” dediği İmam Hüseyin Efendimizi, Allah’ın rızasını kazanacaklar umudu ile kandırdığı Müslümanlara öldürten zihniyettir.

Hakkın bâtıl ile örtüldüğü, yanlışın yalanlar ile gizlendiği dönemler gördü İslam tarihi...

Gadir-i Hum günü hilafeti ilan edilen, 120 bin sahabenin duyduğu vasi tayininin 3 ay sonra unutulmasına şahit oldu.

Resûlullah’ın "Ehl-i Beyt’im" dediği Hz. Fâtıma'nın, Hz. Ali'nin, Hz. Hasan'ın, Hz. Hüseyin'in ümmetin nazarında yok sayıldığı günlerden geçti.

İmam Ali Efendimizin velayetinin unutturulması, Ehl-i Beyt'in gizlenmesi, camilerden Hz. Ali'ye küfredilmesi birer Emevi zihniyeti örnekleridir.

Masum İmamları ‘halifelik elimizden gidecek’ kaygısı ile hapislerde süründüren, can endişesi içinde yaşatan da bu zihniyettir.

Hz. Hüseyin Efendimizi 72 ok ve kılıç darbesi ile şehit ettikten sonra onun mübarek vücudunu çırılçıplak bırakan, başını gövdesinden ayıran, mızrağa takan ve bedenini atlara çiğneten de aynı zihniyet…

Dini halifelik koltuğu uğruna kullanan zihniyetin ta kendisidir Emeviler.

İmam’ın kanı, sadece Yezid gibi din ile alakası olmayan bir kişinin iktidarına kıyam değil, Sakife ile başlayan sapmayı durdurmanın tek yolu olmuştur.

Hz. Hüseyin, şehadete yürüyeceği günün sabahında karşısındaki Yezid ordusuna bir konuşma ile Ehl-i Beyt'in önemini ve onlara itaati anlatmıştı.

Bu konuşmanın netice vermeyeceğini gören İmam şu duayı buyurdu: "Allah’ım! Biz, Peygamber'in (s.a.v.) Ehl-i Beyt'i, O'nun torunları ve yakınlarıyız. Allah’ım! Bize zulmeden ve hakkımızı gasp eden kimseleri zelil ve mahvet." (Maktel-i Harezmi, c.1, s.249).

Mazlum olan hakkı gasp edilen Ehl-i Beyt'tir.

Cenab-ı Hak, Âl-i İmran sûresinin 103. ayetinde, “Topluca Allah'ın ipine sımsıkı yapışın” buyurur.

İmam Rıza, babaları kanalıyla İmam Ali'den şöyle nakleder:

“Resûlullah buyurdu ki: Kurtuluş gemisine binmek, sağlam tutacağa sarılmak ve Allah'ın muhkem ipine yapışmak isteyen Ali'yi sevsin ve onun evlatlarından olan hidayetçileri izlesin.”

Yukarıdaki ayette de açıkça görüldüğü gibi imamet makamı Cenab-ı Hak tarafından nasb edilen ve çalışmakla da elde edilmesine imkân olmayan bir rütbedir. 

İmam Hüseyin bu rütbenin asıl sahibi olduğu için kıyam etmiştir.

On Muharrem elbette İmam Hüseyin'in şehadetini anacağımız özel bir gün. Ancak Hz. Hüseyin'in ve Ehl-i Beyt'in mâruz kaldığı çile dolu yıllar Emeviler ve Abbasiler dönemleri boyunca devam etmiştir.

Ne bir gün anlatmak, ne bir yazı yazmak yeterli olmaz.

İmam’ın (a.s.) kanıyla verdiği mücadele, hakkın kanla savunulmasıdır ki, o şecaat anları bugüne kadar gönülden gönüle anlatılır.

Yakın zamana kadar Sünni dünya Ehl-i Beyt'ten habersiz yaşıyordu.

Ne mutlu bizlere ki, Ehl-i Beyt külliyatımız ve gayretlerimiz ile bugün Alevi canlar "Aleviyim" demeye başlarken; Sünni dünya büyük bir derya ile, Ehl-i Beyt ile tanıştı.

Cenab-ı Hak, bu sağlam ipe sımsıkı sarılmayı bizlere nasip eylesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muammer ateş 2016-10-05 13:22:02

Allah razı olsun hocam

Avatar
Agil 2016-10-05 07:58:25

Amin. Allah cc razı olsun Sizdən. Allah cc İmam Hüseyn (a.s.) Efendimizin şefaetlerine nail eylesin İnşaAllah.

Avatar
cemal 2016-10-05 09:03:31

Amin Hocam Allah Razi olsun. Sayenizde Hakki batili secer görür olduk. Kafir yezit e taraf olmaktan kurtulduk. Annenize Babaniza Gecmislerinize rahmet olsun

Avatar
nurettin mutlu 2016-10-05 09:47:14

ALLAH RAZI OLSUN HOCAM.SENİ TANIMAK BİZE NASİP OLMASAYDI CAHİLİYE ÜZERE ÖLECEKTİK.ALLAH SENİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN.ÖMRÜNE BEREKET,VUCUDUNA SIHHAT AFİYETLER VERSİN.AMİN

Avatar
Necmi parlayan 2016-10-05 20:46:44

Allah razı olsun hocam Allah ömrüne bereket versin başımızdan ayırmasın amin

Avatar
Yusuf Reşit Beyazal. 2016-10-05 01:29:41

Amin.

Avatar
Furkan HAMZA 2016-10-05 08:10:31

Sünni dünyasını ehlibeytle buluşturan bizleri o ipe sardıran siz değerli hocama canım kanım feda olsun vAllahi siz ne kadar emin ne kadar güçlü bir insansınız Allah bu aziz milletimizi senden eksik etmesin seni canımızdan çok seviyoruz canlarımızın canı dermanı ,güzel hocam benim .

Avatar
Alper Alihan 2016-10-05 11:53:39

Bugün İslâm dünyasının birleşmesi için 1 - Kuran-ı Kerim, 2 - peygamberimiz Hz. Muhammed sav.3-Hz.Ali Efendimiz. Bu üç ortak değerler İslâm dünyasının birleşmesi için kabul edilmesi gereken ilkeler olmalıdır.

banner100