21 Ocak 2004 Çarşamba 00:00
İslamda zikir
Mahlukatın lisan-ı hali ve zikrullah
Prof. Dr Haydar Baş

İmam–ı Ahmed bin Hanbel, Taberânî ve diğer hadis ulemasının beyanlarına göre, Resul–i Ekrem ashabına cemaat halinde ve ferdî zikri tavsiye etmiştir. Cemaatle olanın delili şu şekildedir:

Şeddat bin Evs der ki: “Resulullah ile beraberdik. Efendimiz, ‘İçinizde garip var mı? Yani ehl–i kitaptan kimse var mı?' diye sordu. ‘Yok' dedik. Kapının kapatılmasını emretti ve ‘Ellerinizi kaldırınız. Lailahe İllallah deyiniz.' buyurdu. Sonra, ‘Allah'ım, Sana hamdolsun ki, Sen beni bu kelime ile bâs ettin ve onunla bana cennet vadeyledin. Muhakkak ki Sen vadinden hulf etmezsin.' dedikten sonra, ‘Agah olun, size müjde olsun ki, muhakkak Allah size mağrifet etti.' buyurdu.

Yusuf–ül Kürânî ve diğer sahabenin sahih senet ile yaptıkları rivayete göre, İmam–ı Ali, Allah Resulüne, “Ya Resulullah! Beni Allah'a olan yolların e~|~n yakınına ve en kolayına ve Allah yolunda en efdali olanına dalalet et.” dediğinde, Allah Resulü, “Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediklerimizin en efdali Lailahe İllallah'dır. Yedi kat yerler ve yedi kat gökler terazinin bir kefesine konsa, Lailahe İllallah da diğer kefesine konsa, Lailahe İllallah hepsinden ağır gelir.” buyurduktan sonra dedi ki: “Ya Ali! Yeryüzünde Allah diyen bulundukça kıyamet kopmaz.” Hadisin devamında Peygamber Efendimizin Lailahe İllalah zikrini Hz. Ali Efendimize tarif ettiği anlatılıyor.

Burada bir kaç delilini getirdiğimiz ferdî ve toplu olarak yapılan zikrin gerçek anlamı budur.

Yine Resulullah (sav) Efendimiz, “Kim sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar Allah'ı zikreder, sonra da iki rekat namaz kılarsa, tam bir hac ve tam bir umre sevabı gibi sevap kazanır.” buyurmaktadır.

“Bir kimse sabah namazını kılar, sonra oturup güneş doğuncaya kadar Yüce Allah'ı zikrederse, cennet kendisi için nak olur.”

“Bir kimse sabah namazını kıldıktan sonra, yerinde oturup dünya işlerinden hiçbir şey karıştırmaksızın kuşluk vaktine kadar Allah'ı zikreder ve dört rekat kuşluk namazı kılarsa, anasından doğduğu günkü gibi günahından çıkar, hiç günah işlememiş gibi olur.”

Zikir meclislerinin fazileti ile ilgili olarak Sevgili Peygamberimiz şunları buyurmuştur:

“Sabah namazını kıldıktan sonra, güneş doğuncaya kadar Allah'ı zikreden cemaatle birlikte oturmam, bana her biri için oniki bin dirhem vererek İsmail (as) evladından dört köleyi azad etmemden daha sevgilidir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.