Bu haber kez okundu.

Abdulkadir Geylani'den sohbetler/ Ey Aziz
Cenâb?ı Hakk'ın azîz kıldığı ve birçok ilahî nimetlere erme şerefine nail eylediği kimse? ~|~ Bilesin ki?
? "Allahu Teala, dilediğine hidayet eder ve Zat? Nur'una ulaştırır." (24/35)
Yukarıdaki cümle bir Âyet?i Kerîme meâlidir. Bir feyz kaynağıdır. O feyz bulutlarından rahmet şimşekleri çaktığını düşün? Neler olacağını tahmin eyle ve:
? "Allah rahmetini dilediğine tahsis eder." (3/74)
Meâlindeki yüce kelâmın yapacağı inayet sayesinde vuslat rüzgarlarının daima başında döndüğünü de düşün? Anlamaya çalış? Şimdi neler olabileceğini anlatacağız, dinle?
Işte o zaman; kalb sahasında ünsiyet (dostluk) reyhanları kokmaya başlar? Ve o reyhanlar, bir cennet bahçesi gibi, boylandıkça boylanır ve etrafa kokular saçmaya başlar? Ve o bahçede:
"Ey Yusuf'a olan hasretim." (12/84)
Nağmeleri ile şevk bülbülleri ötmeye başlar? Ve sırlar aleminde, iştiyak şuleleri parıldamaya başlar?
Artık efkar kuşları, azamet fezasında kanatlanır? Ve çevikliğin son haddiyle uçmaya başlarlar.
Bunlara marifet hali ve marifet âlemi adı verilir? Bu âlem uçsuz bucaksız vadilerle doludur. Orada; üstün akla sahip olanlar dahi yolunu bulup devam edemez? Şaşırır? Sonra orada öyle korkulu haller tecelli eder ki?
Bir bakarsın, yüce bir heybet eli kalkmış, başında bekliyor? Tepene ha indi; ha inecek? Bu manzara karşısında, kavrayışın temelinden sarsılır?
Sonra bakarsın ki, başka bir âlem başlamış? Perdelerin ötesinden sesler yükseliyor? Hem de heybetli sesler? O'na kulak mı dayanır ki? Ve derin manasını sezende yürek mi kalır ki? Tahayyül et:
? "Gerçek manasıyla Allah'ı takdir edemediler?" (6/91)
Meâlindeki yüce manaya hangi kulak dayanır? Bu yumuşatılmış mana, ya doğrudan doğruya, seni muhatab alsaydı; ne yapardın o zaman?? O anda can vermez miydin??
Bu mana denizi çok engindir? Orada azimet gemileri yüzer? Içinde ise Hak Yolcuları? Onlar için, ne dalganın önemi vardır; ne de çeşitli deniz tehlikelerinin? Sakın o yolcuları taşıyan gemileri küçük sanmayasın?
Işte onun tarifi:
"O gemiler; dağlar gibi, dalgalar arasından süzülür gider. O, yolcuları çeker, götürür," (11/42).
Ve bu yüce manalar taşıyan cümle; aynı zamanda o yolcuların gemilerinin rüzgarıdır? Yelkenlerini iter.
Düşün? Bir daha? Bir daha düşün?
"Onlar Allah'ı; Allah da onları sever" (5/54).
Bu Âyet?i Kerime'nin delâlet ettiği derin manayı düşün? O mana, engin bir denizdir? Ve bu denizin adı aşk denizidir; muhabbet ve sevgi denizidir. Muhabbet ehli bu denizde yelkenlisini açar? Ötelere doğru yol almaya başlar? Yelkenli gemilerinin; bir sağa, bir sola yatması, onları korkutmaz?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100