30 Aralık 2005 Cuma 00:00
Abdulkadir Geylani'den sohbetler/ Ey Hak ve Hakikat yolcusu!
 Miskin ve düşkünlerin sohbetine tevazu içinde devam et. Sakın, ama sakın; edebi, güzel ahlâkı ve cömertliği elden bırakma. Nefsini öldür ki yaşayasın. ~|~ İnsanların Allah'a en yakını, ahlâken en güzel olanıdır.
Amellerin en üstünü, Allah'tan başkasına iltifat etmemenin sırrına riayet etmektir.
Hakkı tavsiye ile sabırlı olmaya azmet. Dünyalıktan sana iki şey yeter: Fakirle sohbet, veliye hizmet.
Gerçek fakir, Allah'tan başka hiçbir şey ile zenginliği kabul etmeyen kimsedir.
Kendinden aşağı olanlara karşı saldırgan davranman zayıflığın, kendinden yukarı olanlara karşı mütecaviz davranman kibir ve gururun, emsaline karşı böyle davranman ise kötü ahlâkın tâ kendisidir.
Fakirlik ve tasavvuf, ikisi de ciddi şeylerdir. Onları alaylı şeylere karıştırma.
Allah bizi de, sizi de ve bütün müslümanları da hayra, iyiliğe ve doğruya muvaffak kılsın. Âmin!?
Her halükarda Allah'ı an, çünkü zikir her şeyi toplayıcıdır. Allah'ın manevi ipine sımsıkı yapış. Zira bu ip, zararları ve tehlikeleri kaldırıcıdır. Kazânın gelişine iyice hazırlan, çünkü o vâki olacaktır.
Bilmiş ol ki; söz ve davranışlarından sorumlusun. İçinde bulunduğun zamanda daha uygun olan ne ise onunla meşgul ol. Şimdiki işini geleceğe bırakma. Zira gelecek zaman için başka meşguliyetlerin olacaktır.
Sakın, ama sakın âzânı (organlarını) lüzumsuz şeylerde kullanma? Her âzân için hayırlı olan işi seç?
Allah'a, Resulullah'a ve O'nlar namına hükmedenlere itaat et. O'nların hakkını öde ve gerekli şeylerde sabırlı ol; hemen hakkını istemeye kalkışma.
Duâyı hiçbir zaman ihmal etme. Müslümanlar hakkında hüsn-ü zan ve iyi niyet sahibi ol. Onlar arasında onlardan biri ol; onlar için hayırlı bildiğin hususlarda çalış. İçinde başkasına karşı bir şer ve kötülük olduğu halde yatağına uzanma. Sana zulmedene iyilikle, hidayetle duâ et. Allah'ı yegâne murâkıp olarak tanı.
Helal yemeğe bak. Bilmediğin şeyleri, Allah için ilim tahsil eden Zatlardan sor. Allah'a karşı daima haya üzere bulun. Sohbetin Allah ile olsun. Başkasıyla da Allah sohbetiyle sohbette bulun. Her sabah kendi mali gücüne göre sadaka ver. Akşamladığın zaman o gün ölen müslümanların hepsi için duâ ve istiğfarda bulun.
Akşam namazını kıldığında tefekküre dal ve ondan sonra ebvâbîn (hayır kapıları) namazı kıl. Sabah ve akşam yedi defa: "Allahümme ecirnâ minennâri" (Allah'ım, bizleri ateşinden koru) duâsını oku.
Ve yine sabah ve akşam üçer defa "Eûzü billahi's Semî'il Alîmi mineş-şeytânir-racîm" diyerek Haşr Suresi'nin "Hûvallâhü-llezî?" diye başlayan son üç ayetini tilâvet et.
Allah yegâne muvaffak kılandır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.