Bu haber kez okundu.

Abdülkadir Geylani'den Sohbetler
? "Kıyamet gününde en nasibsiz olan, dünyada fakir, ahirette cehennem azabına düçar olandır." ~|~ Bu halden Allh'a sığınırız. Çünkü bu hal felakettir. Peygamber efendimiz bu fakirlikten Allah'a sığınmıştır.
İkinci şahsa gelince: O, hakkıyla inanmıştır. Allah'ın birliğine ve O'nun yapacağı her türlü eza ve cefaya razıdır. Zahirde cefa gibi görünen her halin bir nimet olduğunu iyi bilir. Onda tam bir kanaat vardır ki, sevgili kullara kavuşmak için onlar gibi yaşamak lazım. Peygamberlere varis olmak için, onların çektiği gibi cefakar olmak gerek. Düşünür: Hangi alim, hangi fazıl, hangi hakîm, hangi büyük ve nihayet hangi derviş ve hangi bende cefadan, hangi efendi zordan hâli kaldı....
Ama, ne olursa olsun Allah'a dayanan herkes kurtulur. O'na inanmış olan her imanlı dar zamanında daha geniş olur. İlâhi kement onların boynundadır. Sabır dağları onları içine almıştır. Çünkü imanları kuvvetlidir. Çünkü kadere razıdırlar.
Bu sabır ve imandır ki; onu her an şükür yoluna sevkeder. Herşeye muvafakat, kaza ve kadere ve ilâhi hikmete mebni olduğunu sezdiği her şeye boyun eğer. Bu yüzden ilâhi rahmetin en büyüğüne erer. Gündüzleri onun için bir nur kaynağı, geceler ise bir rahmet sofrası olur. Dışı hoş, içi boştur. Bu halde devam eder, tâ, Allah'a kavuşuncaya kadar... Hâdi Allah'tır...
?" Yerinde dur, haline şükret!.."
Sana, bulunduğun halde kalmak emri verilmiştir; o emri veren bir gün olur yolları açar. Her şey kendiliğinden yoluna girer. Allah'ın emirlerini iyi anla ve oku:
?" Ey iman sahipleri, sabırlı olunuz... Sabır yolunda birbirinize yadımda bulununuz. Birbirinize iyi bağlanınız. Allah'tan çok korkunuz. Ümit edilir ki bu yolda felaha eresiniz."
Ey iman sahibi, Allah?ü Taâla bu ayetinde, önc sabır emrini verdi; sonra bu uğurda karşılıklı yardımlaşınız ve birbirinize kenetleniniz emrini verdi. Daha sonra bunların terki çok büyük hata olduğunu anlattı ve:
?" Allah'tan korkun.."
Buyurdu... Bunun açık manası şudur: ?" Sabrı bırakmayın, çünkü hayır ve selamet ondadır. "
Sabrın büyüklüğüne işaret için, bir Hadis?i Şerifte şöyle buyurulmuştur:
?" Vücutta baş nasılsa iman bölümleri arasında sabır da öyledir."
Büyüklerin şöyle bir kelâmı vardır: ? " Her hayır, sabırla işlenir. Herhangi bir hayrı yapana sevabı, o işteki sabrı kadar verilir."
Hemen bu kelâma uyarak: Sabrınıza hiçbir işte iyilik yoktur, derler. Sonra Allah?ü Taâla:
?" Sabırlı kişilere mükafatları hesapsız bol verilir" şeklinde buyurdu...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100