Bu haber kez okundu.

AbdulKadir?i Geylani Hazretleri

Emirler ve Yasaklar...
Tövbe sıhhatli olduğu takdirde iman da sıhhatli olur ve ziyadeleşir. Ehli sünnet nazarında iman ziyadeleşir de, noksanlaşır da. Taat ve ibadetlerle ziyadeleşir; günah ve masiyetlerle de noksanlaşır. Onun için tasavvuf ehli ve Allah Dostları, kalplerine Allah'dan başka şeylerin sevgisini asla sokmazlar. Onların imanı kendilerinin Allah ile sükûnet bulmaları halinde artar; O'nun gayrı şeylerle sükûnet bulmaları halinde ise eksilir, noksanlaşır. O'nlar; ancak Rabb'larına tevekkül ederler, ancak O'nunla emin olurlar, O'nunla kuvvet bulurlar, ancak O'na dayanırlar, O'na güvenirler, ancak ve sadece O'ndan korkarlar. Yine ancak O'na döndürüleceklerdir. Yalnız O'nu tevhid ederler, yalnız ve sadece O'na güvenirler. O'na bir başkasını asla ortak koşmazlar. Bu hususta denemeye tabi tutulurlar.

~|~  O'nların tevhidi kalplerindedir. İnsanları idare edişleri de zahirleri itibariyledir. Kendilerine karşı herhangi bir cahillik yapıldığı zaman, O'nlar buna karşılık cahillik etmezler, cahilce davranmazlar. İzzet ve Celâl sahibi Allah, O'nlar hakkında şöyle buyurur: "? Kendilerine cahiller cahilce davrandıkları zaman, O'nlar 'Allah selâmet versin' deyip geçerler; cahillerle cahillik etmezler," (Furkan Sûresi, Âyet 63)Sen; cahillerin cahilce davranışları, tabiatlarının, nefslerinin ve hevai duygu ve arzularının yersiz ve manasız heyecanları ve feveranları karşısında sükût etmeli ve mülayim ? yumuşak davranmalısın. Fakat cahiller, yani kendini bilmezler, İzzet ve Celâl sahibi Hakk'a karşı açıktan açığa bir masiyet ? günah işledikleri zaman sükût etmek caiz değildir. Çünkü böyle bir durumda sükût edip ses çıkarmamak haramdır. Böyle durumlarda konuşmak ibadettir; sükût etmek ise günahtır, masiyettir. İyiliği emredip kötülüğü men etmeye gücün yeterse hemen yap. Asla kusur etme. Zira bu, yani iyiliği emredip kötülüğü men etmek (emr?i bil'maruf, nehy?i anil?münker), senin yüzüne açılmış bir hayır kapısıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100