16 Aralık 2005 Cuma 00:00
A,.Geylani'den sohbetler/ Halkı bırakmak
Allah(C.C.) da, tevbelerini kabul eder.. Çünkü sadece melekler irededen masumdur... Peygamberler de iradeden değil, kötülükten masumdur. Geri kalan mükellef insan ve cinler, ne iradeden ne de kötülükten masumdur.. ~|~ Şu var ki, veliler, kötü arzudan, ebdal da iradeden mahfuzdur, ama masum değildir. Bu, şu mânâya gelir; bazan ufak tefek meyil ederler.. Sonra, Allah(C.C.) merhameti icabı onlara yine doğru yolu nasib eder..

KALBİN HASTALIĞI
Nefsini bırak! Ve ondan uzaklaş!.. Nisbî olarak kendine izafe ettiğin mülkten ayrıl!.. Hepsini Allah(C.C.)'a teslim et!.. Ve  kalbin kapısında bekçi ol!. Allah(C.C.)'ın, "gönlüne sakla" dediklerini içeri al ve: "alma" dediklerini kalbine sokma!.. Kötü istekleri kalbinden çıkardıktan sonra bir daha yaklıştırma!.. Bu şeytani arzuları kalbden çıkarmak: hir lahde ona uymamak ve daima muhalefet etmekle olur.
Allah(C.C.)'ın iradesi dışında bir şey isteme! Ondan başka bir şey istemek, boş bir temennidir.. Akılsızlıktır. Sakın böyle bir hevese düşme!. Telef olursun.. Helâk olursun!.. Hakkın merhemetinden uzak kalırsın.
Sonuna kadar Allah(C.C.)'ın emirlerini tut!.. Sonuna kadar yasak ettiği şeylerden kaç!.. Sonuna kadar onun kaderine teslim ol!.. Yarattığı şeylerden hiç birini ona ortak yapma.. Şirk koşma!..
İsteğin, arzun, şehvetin, hepsi onun yarattıklarıdır...
İsteme! Kötü arzularına kapılma! Şehvete düşkün olma!.. Tâ ki müşrik olmayasın!..
Âyetten: " Bir kimse Rabbına kavuşmayı istiyorsa, yarar iş yapsın. Rabbi için yaptığı ibadetlere şirk katmasın. "
Şirk, yalnız putlara tapmak değildir. Kendi şahsi arzu ve isteklerinde tesir görerek, uymanda bir nevi şirk ve putperestliktir. Dünya ve onun metaından, âhiret ve onun nimetlerinden herhangi birine, gönül kaptırarak, seni yaratanın  sevgisini değil, bunlardan herhangi birinin sevgisini üstün tutarsan, şirk etmiş olursun..
Bunlardan herhangi birine kapılman, gizli şirktir. Bunun için, daima sakın; onlara yanaşma, kork, emniyet etme. Gafil olma!.. Her şeyi iyice tahkik et!.. Ancak bu hâlle rahata kavuşursun.. Kendini hiç bir hâl ve makama sahip yapma!.. Ama bir makama sahip bulunuyorsan bırakıp da kaçma!.. Sana mânevi bir vazife verilirse ve bir makama çıkarılırsan herhangi birini seçme! Çünkü Allah(C.C.)?ü Taâlâ her an, bir iş yapar!.. Tağyir eder, tebdil eder... Âyetten: " Kişi ile kalbi arasında gelip geçeni o idare eder. "
Uçsuz bucaksız bir varlık bul, kendini muayyen ölçülere kaptırma. Muayyen bir çerçeve içerisinde kalırsan, doğruluğunu haber verdiğin yanlış olabilir. Kalacağını haber verdiğin nesne, bakarsın ki kaybolmuş.. Hakkın iradesine tâbi ol ve hiç bir şeye karışma!.. Keşif ve keramet nevinden sayarak, bir şeyler söylersin; ama aksi olunca utanır, rüsvay olursun... Sana bu hâlde yine bir vazife düşer; bu hâlini saklamak... Ve senden başkasına bunları duyurmamak.. İşte bu, tam sebat ve beka hâlidir. Bunların Allah(C.C.) tarafından, sana bir hediye olarak verildiğini bil.. Bu hâle şükür etmek için ondan yardım iste... Başkasına göstermemek için ört.. Eğer bu hâller gider de, yerine başka bir hâl gelirse, üzülme; onda da çeşitli, bilemediğin nimetler gizlidir.. İlim vardır.. İrfan, marifet vardır; ayıklığını artırır ve edep terbiye öğretir sana..
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.