14 Ocak 2015 Çarşamba 16:44
Ahir zamanın zalim yöneticileri

İbn- i Abbas diyor ki:
Resûlullah (s.a.a) ömrünün son yılında yapmış olduğu veda haccında biz de O’nunla birlikte idik. Resûlullah (s.a.a) Ka’be’nin kapısının halkasını tutarak bize dönüp şöyle buyurdular:
“Ey insanlar! Ahir zâmanın alametlerini size söyleyeyim mi?”
O gün Resûlullah (s.a.a)’e herkesten yakın olan Selman, “Evet ya Resûlallah” diye cevap verdi.
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Namazı zayi etmek, şehvet peşince gitmek, heva hevese uymak, zenginleri ululamak ve dini dünyaya satmak ahir zamanın alametlerindendir. O zaman mü’minin kalbi, gördüğü kötülüklerden ve onları önlemeğe gücünün olmadığından dolayı, tuzun suda eridiği gibi karnında erir.”
Selman dedi ki: “Ya Resûlallah! Böyle bir şey vaki olacak mı?”
Resûlullah (s.a.a), “Evet, canım elinde olan Allah’a and olsun ki, böyle bir durum vaki olacaktır. Ya Selman, o zamanda amirler zalim, vezirler fâsık, başkanlar zalim, eminler ise hâin olacaklar” buyurdu.
Selman dedi ki: “Ya Resûlallah! Böyle bir şey vuku bulacak mı?”
Resûlullah (s.a.a), “Allah’a and olsun ki, evet. Ya Selman, o zaman iyi işler kötü ve kötü işler ise iyi sayılacak; hâin emin sayılacak, emin ise hıyanet edecek; yalancı doğrulanacak, doğru konuşan ise yalanlanacaktır” buyurdu.
Selman, “Ya Resûlallah! Bunlar gerçekleşecek mi?” dedi.
Resûlullah (s.a.a) buyurdu: “Evet, Allah’a and olsun ki, bunlar gerçekleşecektir. Ya Selman! O zaman kadınlar emirlik (yöneticilik) yapacak, cariyelerle istişare edilecek, çocuklar minbere çıkacak, yalan konuşmak hoş ve güzel sayılacak, zekât vermek zarar, beyt’ul-mala ait mal ise ganimet sayılacak; evlatlar, anne ve babalarına kaba, arkadaşlarına ise iyi davranacaklar; kuyruklu yıldız doğacaktır!”
Selman, “Ya Resûlallah! Böyle bir şey vuku bulacak mı?” dedi.
Resûlullah (s.a.a) buyurdu: “Evet, Allah’a and olsun ki, böyle olacaktır. Ya Selman! O zamanda kadınlar ticarette kocalarıyla ortak olacaklar, yağmur gayet azalacak, cömertler cimri olacak, fakirler küçümsenecek, pazarlar birbirine yakın olacak, biri, ‘Bir şey satmadım’ diyecek, diğeri, ‘Bir kâr etmedim’ diyecek; herkes Allah’tan şikayet edecek.”
Selman dedi ki: “Ya Resûlallah! Bu gibi şeyler olacak mı?”
Resûlullah (s.a.a), “Evet, Allah’a and olsun ki, bunlar gerçekleşecektir. O zaman halka öyle insanlar hükümet edecek ki, itiraz etmek için konuşurlarsa, öldürülürler; susarlarsa, malları yağma edilir; hakları çiğnenir, kanları dökülür, kalpleri korkuyla dolar; onları korkuya kapılmış olarak görürsün” buyurdu.
Selman, “Ya Resulellah! Bunlar olacak mı?” dedi.
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: “Evet, canım elinde olan Allah’a and olsun ki, bunlar vuku bulacaktır. Ya Selman! O zamanda doğu ve batıdan eşyalar (ve kanunlar) getirilecek, ümmetim çeşitli renklere girecek (ahlakları bozulacak), ümmetimden (dini bilgi açısından) zayıf olanların vay haline! Ne küçüğe acıyacaklar, ne büyüğe saygı gösterecekler ve ne de günahkârın suçundan geçecekler. Sözleri sövüş ve çirkin sözlerdir; cüsseleri insan cüssesi gibidir oysa kalpleri şeytanların kalpleri gibidir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137