21 Temmuz 2015 Salı 00:01
Akıllarını kullanmayanları azabıyla korkuttu
Ebu’l-Hasan (Musa b. Ca’fer aleyhisselam) buyurdu ki: 
Ey Hişam! Allah, akıl sahiplerine öğüt vermiş ve onları ahiretteki nimetleri arzulamaları için teşvik etmiş ve şöyle buyurmuştur: “Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir.  Muttaki olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. Hala akıl erdiremiyor musunuz?” (En’am, 32).
Ey Hişam! Sonra Allah, akıllarını kullanmayanları azabından korkutmuş ve şöyle buyurmuştur: “Sonra diğerlerini yok ettik. Elbette siz de sabah ve akşam onlara uğruyorsunuz. Hala akıllanmayacak mısınız?” (Saffat, 136-137-138).
Ve buyurmuştur: “Biz, şüphesiz bu memleket halkının üzerine, yoldan çıkmalarına karşılık gökten feci bir azab indireceğiz. And olsun ki Biz, aklını kullanacak bir kavim için oradan apaçık bir ibret nişanesi bırakmışızdır.” (Ankebût, 34-35).
Ey Hişam! Akıl ilimle beraberdir. Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “İşte Biz, bu misâlleri insanlar için getiriyoruz fakat onları ancak bilenler düşünüp anlayabilir.” (Ankebût, 43).
Ey Hişam! Sonra Allah, akıllarını kullanmayanları şöyle yermiştir: “Onlara, Allah’ın indirdiğine uyun, denildiği zaman onlar, Hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız, dediler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler?” 
(Bakara, 170). Ve şöyle buyurmuştur: “Kâfirlerin durumu, sadece çobanın bağırıp çağırmasını işiten hayvanların durumuna benzer. Çünkü onlar sağırlar, dilsizler ve körlerdir. Bu sebeple düşünmezler.” 
(Bakara, 171).
Ve buyurmuştur: “Onlardan seni (dinleyenler) vardır. Fakat sağırlara, üstelik akılları da ermiyorsa sen mi duyuracaksın?” (Yunus, 42). Ve buyurmuştur: “Yoksa sen, onların çoğunu dinleyenler veya akledenler mi sanıyorsun? Aksine onlar hayvanlar gibidirler, hatta onlardan daha sapık bir yoldadırlar.” (Furkan, 44). Ve buyurmuştur: “Onlar müstahkem şehirlerde veya siperler arkasında bulunmaksızın sizinle toplu halde savaşamazlar. Kendi aralarındaki savaşları ise çetindir. Sen onları derli toplu sanırsın, hâlbuki kalpleri darmadağınıktır. Böyledir; çünkü onlar, aklını kullanmayan bir topluluktur.” (Haşr, 14).
Ve buyurmuştur: “Kitabı okuduğunuz halde, İnsanlara iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Hala aklınızı kullanmayacak mısınız?” 
(Bakara, 44).
Ey Hişam! Sonra Allah çoğunluğu yermiş ve şöyle buyurmuştur: “Yeryüzünde bulunanların çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırır.” (En’am, 116).
Ve buyurmuştur: “Onlara, and olsun ki, ‘Gökleri ve yeri kim yarattı?’ diye sorsan, ‘Allah’ derler mutlaka... De ki: Hamd Allah’a mahsustur. Hayır, onların çoğu bilmezler.” (Lokman, 25) Ve buyurmuştur: “And olsun ki onlara, kim yağdırır gökten yağmuru da onunla, ölümünden sonra diriltir yeryüzünü diye sorsan, ‘Allah’ derler mutlaka; de ki: Hamd Allah’a, fakat çoğu akletmezler.” (Ankebût, 63).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137