27 Şubat 2014 Perşembe 00:01
‘Ali, Allah’ın hükmüyle hükmeder’
Hz. Ali’den (a.s.) nakledilen noktasız hutbenin bazı bölümleri şöyledir: “Bütün övgüler Allah’a mahsustur; o ki övgünün ehli ve yeridir. O’nun içindir hamdın en sağlamı ve en tatlısı, en mübareği ve en yukarı noktası, en temizi ve en yücesi, en değerlisi ve en iyisi! O Vahid’dir (yegânedir), Ehad’dır (tektir) ve Samed’dir (noksansız ve ihtiyaçsızdır). Ne babası vardır, ne de evladı... Bilin ki ilk olmak O’na mahsustur; eşi–dengi yoktur. O’nun hükmünü reddedebilecek kimse yoktur. O’ndan başka ilah yoktur; O’dur Melik (padişah), Selâm (selamet veren), Musavvir (şekillendiren), Allâm (çok bilen), Hâkim (hüküm süren), Vedûd (çok seven–şefkatli), Mutahhir (temizleyici) ve Tâhir (temiz) olan. Onun işi beğenilmiş ve haremi bayındırdır. Kerem ve bağış O’ndan umulur. Kelamını size öğretmiş, nişanelerini göstermiş, hükümlerini sizin elinize sunmuş, helalini helal ve haramını haram kılmıştır. Muhammed’e (s.a.a.) risâletini yüklemiştir; o Resul ki yücedir; efendidir, işi sağlamdır; temizlenmiş bir temizdir; Ademoğullarından, doğumu en temiz olanı, yıldızı en çok parlayanı, en çok sabit ve sağlam olanı, dalı hepsinden daha canlı ve taze olanı, ahdine en sâdık olanı, genç ve ihtiyarlarının en değerli olanıdır…
Allah’ım, hamd ve devamı, mülk ve kemali, Sana mahsustur. 
O’ndan başka ilah yoktur; O’nun Hilmi, bütün hilmleri kapsamış; O’nun hükmü her hükmü sağlamlaştırmış, O’nun ilmi her ilmi alt etmiştir.” (Tefsîrü’l–Ayyâşî, c.1, s.100). 
***
İki kişi arasındaki bir ihtilafta İmam Ali’nin (a.s.) verdiği bir hüküm hakkında Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Ali b. Ebî Tâlib, sizin aranızda Allah’ın hükmüyle hükmetmiştir.” (Keşfü’l–Yakîn, s.67).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Sizin, (yargılarda) en iyi hüküm vereniniz Ali’dir.” (Keşfü’l–Yakîn, s.45; El–Gadîr, c.3, s.96; El–Kâfî, c.7, s.425). 
Resûlullah (s.a.a.), “Ali, ihtilaflar hakkında hüküm vermede insanların en bilgilisidir” buyurdu. (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.395).
Senetli bir şekilde Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Benden sonra sünnete ve (yargılarda) hüküm verme hususunda, ümmetimin en bilgilisi Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (İhkâkü’l–Hak, c.4, s.324).
Senetli bir şekilde İbn Abbâs’ın Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle rivâyet ettiği nakledilmiştir: “Ali b. Ebî Tâlib, Benden sonra ümmetimin en bilgilisi ve ihtilaf ettikleri konularda en iyi hüküm verenidir.” (El–İrşâd, s.22).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137