31 Ocak 2014 Cuma 00:01
‘Ali Benim nesebimdendir’
“Şu Rableri hakkında tartışmaya giren iki taraf: Kafir olanlar için ateşten bir elbise biçilmiştir. Başlarına da kaynar su dökülür.”  (Hac, 19).
Ebu Zer şöyle dedi: “Bu ayet, Bedir günü Atıbe ile muharebe ederken Ali, Hamza ve Ubeyd bin Haris bin Abdulmuttalib hakkında indi.” (Sahih Müslim, c. 2, s. 550).
Birçok tefsir ve hadis alimi bu ayetin İmam Ali, Hamza, Ubeyd hakkında indiğine dair rivayetler nakletmişlerdir. Onlardan bazıları şunlardır:
- Suyuti, Durru’l-Mensur, c. 4, s. 348. Suyuti bu ayetle ilgili hadisi Sahih Buhari’den naklediyor. 
- Tefsir alimi Beyheki, Tefsiru’l-Mevahibu’l-Aliyye, bu ayetin tefsirinde.
- Sufyan bin Sehd bin Mesruk, Tefsiru’l-Sufyan, s. 167.
- Taberi, Zehairu’l-Ukba, s. 89.
- Meğazili, Menakıb İbn-i Meğazili, s. 264-265.
- Hakim, Müstedrek ala’l-Sahiheyn, c. 2, s. 386. 
- Ebu Davud, Teyalisi, Müsned, s. 65.
“Sur’a üfürüldüğü zaman, artık o gün aralarında ne akrabalık bağı kalır, ne de birbirlerini arayıp sorabilirler.” (Mü’minun, 101).
Meğazili’nin naklettiği bir rivayete göre Ömer bin Hattab, Hz. Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu naklediyor: “Kıyamet günü bütün akrabalık bağları kesilir ancak Benim nesebim kalır ve Ali bin Ebi Tâlib Benim nesebimdendir. Kim Ali’yi severse ancak Beni sevmiştir, kim ona buğzederse Bana buğzetmiştir.” (Menakıb, ibn-i Meğazili, s. 109). 
Tefsir alimleri kıyamet gününe kadar Hz. Resûlullah’ın nesebinin kesilmeyeceğine dair rivayetleri nakletmişlerdir ve onlardan bazıları şunlardır:
- Hatib Bağdadi, Tarih-i Bağdat, c. 6, s. 182. 
- Beyheki, Sünen, c. 7, s. 63-64.
- Hafız Ebu Naim Ahmed bin Abdullah İsfahani, Hilyetu’l-Ulema, c. 7, s. 314.
- Zehebi, Tezkiretu’l-Hafızu’l-Zehebi, c. 3, s. 117.
- İbn Said, Tabakatu’l-Kübra, c. 8, s. 463.
- İbn-i Hacer Heysemi, Mecmeu’l-Zevaid, c. 9, s. 173 ve c. 4, s. 271.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137