17 Ocak 2014 Cuma 00:01
‘Ali, selamet kapısıdır’
“... Affet deyin ve kapıdan secde ederek girin ki, hatalarınızı bağışlayalım, iyilik yapanlara ihsanımızı arttıracağız demiştik.” (A’raf, 161).
Hafız Heysemî’nin (Şafii) rivayetine göre Hz. Resûlullah şöyle buyurdu: “Ehl-i Beyt’imin sizin aranızdaki misali, İsrailoğulları’nın Hitta Kapısı/Selamet Kapısı gibidir. Kim o kapıdan girerse Allah onu bağışlar.” (Mecmeu’l-Zevâid, c.9, s.153).
Muttakî Hindî’nin rivayetine göre Hz. Resûlullah şöyle buyurdu: “Ali bin Ebi Tâlib Hitta kapısıdır. Kim o kapıdan girerse mü’min olur ve kim de o kapıdan çıkarsa kâfir olur.” “Kenzu’l-Ummal, c.6, s. 153).
Sünni hadis âlimleri yukarıda size sunmuş olduğumuz hadisi kendi kitaplarında kaydetmişlerdir. Ve onlardan bazıları şunlardır:
- Suyuti:, El-Kaulu’l-Celil, hadis 39.
- Şeyh Muhammed Derulşi, Esnal Metalib ti Ehadis Muhtelefetu’l-Meratıb Hurufu’l-Ayn s. 141, Mısır.
- Allame Hindi, Menâkıb, s. 38.
- İbrahim bin Abdullah Ri’sabi, Esna’l-Metalib, 18 babın sonu.
“Hani Rabbin, Ademoğullarının sulbünden soyunu çıkarmış ve kendilerini nefislerine şahit tutmuş, ‘Ben, sizin Rabb’iniz değil miyim?’ demişti. Onlar da demişlerdi ki: ‘Evet, biz buna şahidiz.’ Kıyamet günü, ‘Bizim bundan haberimiz yoktu’ demeyiniz.” (A’raf, 172).
Bazı Sünni âlimler bu ayetin te’vil ve tefsirinde şöyle rivayet etmişlerdir:
“Hz. Muhammed (s.a.a.) şöyle buyurdu: İnsanlar Ali’nin ne zamandan beri mü’minlerin emiri sıfatını aldığını bil- selerdi, onun faziletlerini inkar etmezlerdi. Ali müminlerin emiri sıfatını aldığında Adem (a.s) ruh ve ceset arasında idi. Yüce Allah mübarek kitabında şöyle buyurdu. “Hani Rabbim: Ademoğullarının sulbünden soyunu çakarmış.” (Delailu’l-Sıdk, Allame Deylemi’den naklen; Meğazili, Menakıb ibni Meğazili, s. 271-172).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100