01 Şubat 2014 Cumartesi 00:01
‘Ali’ye eziyet, Bana eziyettir’
“Ve yakın akrabalarını uyar!” (Şuara, 214).
Hz. Resûlullah (s.a.a.) bu ayet nazil olduğunda akrabalarını toplayarak onlara hitaben şöyle buyurdu: “Ey Abdulmuttalib oğulları! Allah’a and olsun ki; Araplardan hiçbir gencin kendi kavmine, Benim size getirdiklerimden daha üstününü getirdiğini bilmiyorum.
Şüphesiz Ben size, dünya ve ahiretin hayrını getirdim. Yüce Allah Bana, sizi Kendisine davet etmemi emretmiştir. Sizler Benim yakın akrabalarımsınız ve içinizde Bana uyanlarınız ardır. Allah her göndermiş olduğu peygambere muhakkak ehlinden bir kardeş, vâris, vezir ve vasi kılmıştır. Hanginiz ayağa kalkıp; kardeşim, vezirim ve ehlimden başka vârisim olmak; Benden sonra vasim, ehlim üzerine halifem ve borcumu ödemek üzere Bana biat eder?” 
Hazır olanlar sustuklarında İmam Ali ayağa kalkıp, şöyle dedi: “Ben, biat ederim ya Resûlallah.” 
Hz. Resûlullah (s.a.a.) elini İmam Ali’nin omuzuna koyup buyurdu: “Bu içinizde benim halifem, vasim ve kardeşimdir! Ona itaat ediniz.” (Kur’an’da Ehl-i Beyt, s. 195).
Birçok tefsir ve hadis âlimi bu ayetin tefsirini daha detaylı olarak nakletmişlerdir, onlardan bazıları şunlardır:
- Ebu Davud Secistani, Sünen Ebi Davud, c. 2.
- Ebu Cerir Taberi, Camiu’l-Beyan fi Tefsiru’l-Kur’an, c. 19, s. 121 ve Tarihu’l-Kebir’de (Resûlullah’a ilk iman edenler bâbı) bu rivayeti detayıyla nakletmiştir.
- İbni Asakir, Tarih-i Dimeşk, Tercumetu’l Ali bin Ebi Tâlib, H. 132.
- Mutteki Hindi, Kenzu’l-Ummal, c. 13, s. 128-129.
- İmamuddin Ebu’l-Fada b. Kesir, el-Bidayet ve’n-Nihaye, c. 3, s. 40. 
- Alaeddin Ali b. Muhammed Hazin, Hazın Tefsiri, c. 3, s. 224.
- Mes’ud Bağavi, Maalim el-Tenzil, c. 5, s. 127.
- Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resûlullah, Enis Emir, s. 41,42,45,55,58.
“...Allah’ın Peygamberine eziyet vermeniz...” (Ahzab, 53).
Hakim Haskani, Cabir b. Abdullah Ensari’den, Hz. Resûlullah’ın İmam Ali’ye şöyle buyurduğunu rivayet eder: “Kim sana eziyet derse Bana eziyet etmiştir.” Veya “Kim Ali’ye eziyet ederse Bana eziyet etmiştir.” (Menakıb, Harezmi, s. 31-32; Şevahidu’l-Tenzil, c. 2, s. 98).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.