20 Mayıs 2010 Perşembe 00:00
?Ali'yi Bana yardımcı ver, O'nunla kuvvetimi artır...'
Resulüllah buyurdu ki: "Ali insanların önderidir. Ali kâfirleri katledendir. O'na yardım edene yardım olunur. Onu yalnız bırakan, yalnız bırakılır. O'nun velayetini inkâr eden mel'undur." ~|~

 

Hadisin ravisi Ebuzer Gifari devamla şöyle diyor:
"Bilin ki, bir gün benim Resulüllah'la namaz kılmakta olduğum bir sırada bir dilenci mescitte yardım talebinde bulundu. Kimse ona bir şey vermedi. Bu sırada Ali rükû halindeydi. Elinin küçük parmağını ona doğru uzattı. O parmağına yüzük takardı. O dilenci gelip yüzüğü parmağından çıkardı ve aldı.
Bunu gören Resulüllah, Hz. Ali'nin namazı sona erince başını göğe kaldırarak şöyle dua etti: "Allah'ım kardeşim Musa Sana dua etti ve, "Rabbim göğsümü genişlet, işimi kolaylaştır, dilimdeki düğümü çöz ki, sözümü anlasınlar, ailemden kardeşim Harun'u Bana yardımcı ver. O'nunla kuvvetimi arttır. O'nu işime ortak kıl." (Tâhâ, 25-36).
Sen de O'nun duasına karşılık; "Seni kardeşinle destekleyeceğiz. Ve size öyle bir kudret vereceğiz ki, ayetlerimiz sayesinde onlar size erişemeyecekler? Siz ve size tâbi olanlar üstün geleceksiniz" (Kasas, 35) buyurdun.
Allah'ım Ben de Senin peygamberin ve seçtiğin Muhammed'im. Benim de göğsümü genişlet, işimde kolaylık sağla, ailemden Ali'yi Bana yardımcı ver. O'nunla kuvvetimi arttır."
Andolsun, daha Resulüllah'ın sözü tamamlanmamıştı ki, Cebrail inerek, "Ey Muhammed, oku" dedi. Allah Resulü "Neyi okuyayım?" dediğinde; Hz. Cebrail, "Sizin veliniz, ancak Allah, O'nun Peygamberi ve namaz kılan ve rükû halinde zekat veren mü'minlerdir. Kim Allah'ı, peygamberini ve inananları veli kabul ederse, bilsin ki şüphesiz Allah'ın erleri olanlar üstün gelirler"(Mâide, 55-56) ayet-i kerimesini takrir etti.(Mecmaü'l-Beyân c. 3, s. 210; el-Gadir c. 2 s. 52; el-Mizan c. 6, s. 19; Keşfü'l-Gumme c. 1 s. 166; Tezkiretül-Havas s. 24; Nurü'l-Ebsâr s. 86; İrşadül-Kulûb s. 222)

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100