15 Haziran 2014 Pazar 08:18
‘Ali’yi seven cennete sorgusuz girer’
İmâm Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ali’nin dostu, üç yerde onu, kendisini sevindirecek şekilde görecektir: Ölüm sırasında, Sırât’tan geçerken ve (Kevser) havuzu başında.” (El-Fusûlu’l-Muhimme, s.110; Men Lâ Yahzurhü’l-Fakîh, c.1, s.137). 
Resûlullah’tan (s.a.a.) nakledilen bir hadiste şöyle geçmektedir: “Bilin ki kim Ali’yi severse, Allah ona, ölüm zorluklarını kolaylaştırır ve kabrini cennet bahçelerinden bir bahçeye dönüştürür!” (Bihârü’l-Envâr, c.27, s.114; Fezâilü’ş-Şîa, s.3). 
Resûlullah’tan (s.a.a.) nakledilen bir hadiste şöyle geçmektedir: “Bilin ki kim Ali’yi severse, Allah, onun amel defterini sağ eline verir ve onu peygamberleri sorguladığı gibi sorgular.” (Bihârü’l-Envâr, c.27, s.114; Fezâil-iş Şîa, s.3).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Sırât’tan ancak, Ali’nin kendisi için geçiş izni yazdığı kimse geçecektir.” (Zehâirü’l-Ukbâ, s.71; El-Gadîr, c.10, s.279; İhkâkü’l-Hak, c.7, s.119; Cevâhirü’l-Metâlib, c.1, s.101). 
Ebû Saîd-i Hudrî’den Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Allah-u Teâlâ, Meâd’ın hesabını sona erdirdikten sonra, iki meleğe, Sırât üzerinde durmalarını emredecektir. Böylece Ali’den velâyet beratı olmayan (Sırât’tan) geçemeyecektir. Kimin elinde bu berat olmazsa, Allah onu yüzüstü (cehennem) ateşine atacaktır!” (İhkâkü’l-Hak, c.7, s.117).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Kıyâmet günü olduğu ve mizanın cehennemin yanı başında kurulduğu sırada, oradan ancak, yanında Ali b. Ebî Tâlib’in velâyet yazısı bulunan kimse geçecektir.” (İhkâkü’l-Hak, c.7- 120). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Bilin ki kim Ali’yi severse, Sırât’tan göz alıcı şimşek gibi geçecektir!” (Fezâilü’ş-Şîa, s.4). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Bilin ki kim Ali’yi severse, Sırât’tan göz alıcı şimşek gibi geçer ve hiçbir zorluk görmez.” (Bihârü’l-Envâr, c.27, s.115).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Sizden, kim Ali’yi daha çok severse, Sırât üzerinde ayakları en sağlam basan, o olacaktır.” (İhkâkü’l-Hak, c.7, s.142). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Şunu bilin ki kim Ali’yi severse, onun için (cehennem) ateşinden kurtuluş, Sırât’tan geçiş izni, azaptan emânda kalma yazılır ve onun için bir (sorgulama) divanı açılmaz ve terazi kurulmaz ve ona şöyle hitap edilir: “Gir cennete sorgusuz!” (Fezâilü’ş-Şîa, s.4; Bihârü’l-Envâr, c.27, s.115; Mülhakât-u İhkâki’l-Hak, c.21).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137