12 Eylül 2006 Salı 00:00
Allah için yapılan secde kulun makamını yükseltir
Ebu Hureyre (ra) tarafından şöyle rivayet edilmiştir: Dedim ki: "Ya Rasulallah, kıyamet günü şefaatinle insanların en mutlusu olan kimdir?" ~|~

Rasulallah (sav) şöyle buyurdu: "Ey Ebu Hureyre, senden önce hiçbir kimsenin bu hadisten sormayacağını tahmin etmiştim. Kıyamet günü şefaatimle insanların en mutlusu olan; ihlasla, kalbi veya gönlü ile La ilahe illallah, diyen kimsedir" (Buhari).
Ubade Bin Samit (ra)'dan Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
"Kim tek olan Allah'tan başka ilah olmadığına, O'nun ortağının bulunmadığına, Muhammed'in kulu ve elçisi olduğuna, cennet ve cehennemin hak olduğuna şahadet ederse Allah onun üzerinde bulunduğu amele göre cennete koyar" (Buhari, Müslim, Tirmizi).

Müslim'in diğer rivayeti ise şu şekildedir: "Kim Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed Mustafa'nın da, Allah'ın elçisi olduğuna şehadet ederse, Allah ona cehennemi haram kılar".

İbn-i Abbas (ra)'den rivayet edilmiştir:
"Bir gün Hz. Peygamber (sav) terkisinde idim. Bana dedi ki:
"Ey Abbas! Ben sana bir takım kelimeler öğretiyorum; Allah'ı gözet ki O da seni gözetsin. Allah'ı gözet ki karşında bulasın. Bir şey istediğinde Allah'tan iste. Yardım talebinde bulunduğunda Allah'tan yardım iste. Şunu bil ki, bütün halk sana fayda vermek üzere birleşseler, ancak Allah'ın sana takdir ettiği kadar fayda verebilirler ve eğer bütün halk sana zarar vermek için birleşseler ancak sana Allah'ın takdir ettiği kadar zarar verebilirler. Kalemler kaldırıldı, sahifeler kurudu" (Tirmizi, Müsned).
Tirmizi'nin dışındaki bir rivayette ise şöyle buyurmuştur: "Allah'ı gözet ki önünde bulasın, Allah'ı rahatlıkta tanı ki O da seni sıkıntıda tanısın. Şunu bil ki başına gelmeyecek olan şeyin, sana isabet edeceği de yoktur ve senin başına gelecek olanın da gelmemesi yoktur. Bil ki yardım ve zafer sabretmekle olur. Sevinç üzüntü ile beraberdir. Sıkıntı ve güçlük te kolaylıkla beraber olur".

Ma'dân b. Ebi Talha (ra) anlatır: Sevban ile karşılaştım ve ona şöyle dedim: "Bana işlediğimde Allah'ın beni cennete koyacağı bir amel söyle (veya diğer bir rivayete göre;
Allah'a en sevimli olan ameli). Bunun üzerine bir müddet sustu, sonra ben tekrar sordum, yine sustu, sonra üçüncü defa sordum şöyle dedi:
"Ben bu konu hakkında Rasulullah (sav)'e sordum. O da bana: "Allah'a çok secde etmeye bak. Çünkü Allah için yaptığın her secde ile Allah seni bir derece yükseltir, senden bir hatayı da siler" (Müslim, Tirmizi, Nesei, İbn-i Mace).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137