20 Mayıs 2015 Çarşamba 00:01
Allah, yeryüzünü hüccetsiz bırakmaz
Ebu Herase, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Eğer imamın varlığı ortadan kaldırılsa, yeryüzü bir saat geçmez denizin içindekilerini dalgaya tuttuğu gibi üstündekilerini dalga dalga sarsar.”
el-Veşşa şöyle rivayet etmiştir:
Ebu’l-Hasan er-Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’a sordum: “Yeryüzü imamsız kalır mı?”
“Hayır” dedi.
Dedim ki: “Biz, Allah’ın yeryüzündeki kullarına gazap etmesi halinden başka yeryüzü imamsız kalmaz” şeklinde bir hadis rivayet ediyoruz.”
Buyurdu ki: “Yeryüzü imamsız kalmaz, aksi takdirde batar.”
İbn Tayyar şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Şayet yeryüzünde iki kişiden başka kimse kalmazsa, biri diğeri için hüccet olur.”
Hamza b. Tayyar, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Geride sadece iki insan kalsa, biri arkadaşı için hüccet olur.”
Kerram şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: “Eğer bütün insanlardan geriye iki kişi kalırsa, bunlardan biri mutlaka imam olur. En son imam ölür. Ki hiç kimsenin kendisini hüccetsiz bıraktı diye Allah Azze ve Celle’ye karşı ileri sürebileceği bir bahanesi bulunmasın.”
Hamza b. Tayyar şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Yeryüzünde sadece iki kişi kalsa, bunlardan biri mutlaka hüccet olur. Veya ikincisi hüccet olur.” 
Yûnus b. Ya’kub, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Eğer yeryüzünde iki kişiden başka kimse kalmasa, bunlardan biri mutlaka hüccet olur.”
Ebu Hamza şöyle aktardı:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) bana dedi ki: Allah’ı tanıyan, O’na ibadet eder. Allah’ı tanımayan ise, O’na halkın geneli gibi yoldan çıkmış bir şekilde ibadet etmiş olur.
Dedim ki: Sana kurban olayım! Allah’ı tanımak nasıl olur?”
Buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle’yi tasdik etmek, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yi tasdik etmek, Ali’nin velayetini kabul edip onun ve diğer hidâyet önderlerinin imamlıklarına tâbi olmak, onların düşmanlarından uzaklaşarak, kendini sıyırarak Allah Azze ve Celle’ye yönelmek şeklinde olur. Allah Azze ve Celle bu şekilde tanınır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137