07 Ekim 2008 Salı 00:00
Allah'a ibadet bir kazançtır
Allah'ın kulunu denemesi, denediğine mukabil kulunun cevap vermesi, ibadet dediğimiz kazanç oluyor. İbadet bir kazançtır. İhlasla, Allah'ın rızası istikametinde bunu eda ettiğin zaman, çok ciddi bir kazançtasın demektir. ~|~

 Peki Allah kullarını nasıl dener? Bunu psikolojik olarak kendi kendimize soralım. Mesela sıkıntılı günlerimiz olur. Darlıkta olduğumuz zamanlarımız olur. Bazen çok zengin olduğumuz, imkanlarımızın bol olduğu zamanlar olur. Bir diğer ifadeyle "bast" halimiz, "kabz" halimiz, yani sevinçli veya üzüntülü hallerimiz olur.
Yani Allah bize bazen çile verir, meşakkat verir, sıkıntı verir. Bazen de tamamen bunların aksini verir. Kul iki şey üzerine denenir. Birinci hal bela?musibet halidir. İkinci hal ise fazilet?rahmet halidir. Dedikodu, fakirlik, hastalık, illet, zillet, milletin gözünden düşürme gibi bela ve musibetlerde kul, sabredecektir. Allah'ın öyle kulları vardı ki bunların bir ömrü sabırla geçti. Hz. Eyyüb Aleyhisselam bunlardan bir tanesidir. Hz. Eyyüb'ün sabrı çok meşhurdur. "Eyyub'u da (an). Hani Rabbine: "Başıma bu dert geldi. Sen, merhametlilerin en merhametlisisin" diye niyaz etmişti." (Enbiyâ, 21/83).


Müfessirlerin beyanına göre, Hz. Eyyüb, mal mülk ve evlat yönünden zengin bir zat idi. Fakat evinin yıkılması sonucu aile fertlerinin çoğu ölmüş, malı mülkü elinden gitmişti. On yıldan fazla süren ağır bir bedenî hastalığa müptela oldu. Bütün bu sıkıntılara rağmen, Allah'a şikayette bulunmamış ve sabretmiş ve Allah'tan şifa dilemekten de haya etmiş. Ancak eşinin isteği üzerine ancak yukarıdaki âyette ifade buyurulan sözlerle Allah'a niyazda bulunmakla yetindi. 
Sabır Allah'ın sevdiği kemal mertebesinde çok ciddi bir ibadettir. Allah, o kadar çileyi de hastalığı da vermesin; ama o üstünlüğü, meziyeti göstermek de çok büyük bir olaydır.
Bugün biz, çile ve musibet geldiği zaman sabrı adeta unuttuk, isyana başladık. Halbuki sabredeceğiz. Bunu derken hakkını ihmal edeceksin, yok sayacaksın, demek istemiyoruz. Allah madem ki sana not verecek, bekleyeceksin, sabredeceksin.
Bela ve musibette eğer sabredersen ibadet olur. Büyük bir makam eline geçer. Zenginlik halinde şükredersen o da ibadet olur, hanene yazılır. Böylece her iki halde de kul kazançlı olarak hayatını tamamlamış olur. Allah bu şekilde hayatını yaşayıp da kazanan kullarından eylesin!


 HİKMETİN SIRLARI / Prof.Dr.Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100