26 Mart 2011 Cumartesi 00:00
Allah'a vâsıl olmanın tek yolu, iman
Erenler anlayış kapısı sayılır. Gerekir ki, o kapıya uğramadan öteye geçemeyesin. Bunlar birer misaldir. Hak Teâlâ, kullara bazı hususu anlatmak için misaller getirir. ~|~ Erenler anlayış kapısı sayılır. Gerekir ki, o kapıya uğramadan öteye geçemeyesin. Bunlar birer misaldir. Hak Teâlâ, kullara bazı hususu anlatmak için misaller getirir. Allah'a ve Peygamber'e iman ediniz. Allah ve Peygamber'ini tasdik ediniz. Verilen haberlerin gerçek olduğuna inanınız. Allah'a vasıl olmanın gerçek yolu, imandır.
Hayrın temel kaynağı yine imandır. İhlâs, peygamberliğin temelidir. Nübüvvet, risâletin esası sayılır. Risâlet ise velayetin, bedeliyyet hâlinin, kutub olmanın ve Hakk'ın saklı kullarından olmanın kaynağı sayılır.
* * *
Ali b. Fudayl b. İyaz öldü. Babası rüyasında onu gördü ve sordu: "Hak sana neler etti?" Cevaben şöyle dedi:
"Babacığım, bir kul için Rabb'inden daha hayırlı kimse görmedim."
* * *
Evladım, sana Allah gerek. O'nun Zât'ından gayri ile uğraşma. Ev onun evi. Rızkı çoktan halk etti; vaktini bile tayin etti. Melekler senin rızkını getirmeye tevkil edilmişlerdir. Hayır O'ndandır, şer de O'ndan.
* * *
Kula afet okları atılmaya devam eder. Kula gereken onlara karşı gözlerini kapamaktır. Gözünü yumduğun an, yakınlık, şevk, hayır doktorları gelir; seni kucaklar ve himaye eder. İşlerin ilki daima bir güçlükle başlar. Her şeyin çevresi daima kavi şeylerle sarılı durur. Cennetin etrafı da yırtılması hayli güç işlerle sarılıdır. Cennetin etrafı böyle olduktan sonra, ondan kat kat üstün olan Hak yakınlığı nasıl olur? Düşün!
* * *
Mü'min dünya içinde şahın tahsildarıdır. Sır ki sema, kalp ki zemin olur, sema tabakalarından kalbe yemekler gönderir, ikram eder. Hak dilerse sırla kalbi birleştirir. Kalple sır bir olduktan. sonra, irfan sahibi, Allah'ın rahmetini yakınında bulur. Âdeta elini atınca tutacak gibi olur. Sanki o kul, kâinatta mevcut cümle eşya ile baş başa yaşar.
* * *
Ey bu mecliste bulunanlar, yaptığınız hatalar için bize özrünüzü beyan ediniz. Ben hâle bağlıyım, geçmişinizi anmam. Ben bugünü düşünürüm, geleceğe önem vermem. Ben dilsiz olurum, suçunuzu yüzünüze vurmam. Sağır olurum, geçmişte yaptığınız hataları dinlemem. Bunları yaptığım için Ceddim benimle iftihar eder. Âdem babamı gördüm; bana şöyle buyurdu: "Oğlum, neslini korudun."
* * *
Ölüm geldiği gün, her sarıldığın şeyden seni ayırır. Her yakınından uzağa atar. Durum böyle olacağına göre onlar seni bırakmadan sen onları bırak, onlardan kesil. Kabir, Hakk'a varan yolun kendisidir. Orası, Hakk'ın tünelidir. Varlığa oradan varılır. O hâlde ölmeden evvel öl, o yolu tut. Hem kendi varlığından yok ol, hem de ötekilerden. O'nunla, Hak'la dirilirsin.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137