26 Ocak 2007 Cuma 00:00
Allah'ı anlamada akıl balçığa saplanmıştır
Bakınız Allah Kur'an'da ne buyuruyor: "Huzurumuza çıkacaklarını beklemeyenler, dünya hayatına razı olup onunla rahat bulanlar ve ayetlerimizden gafil olanlar yok mu, işte onların kazanmakta oldukları (günahlar) yüzünden varacakları yer, ateştir." (Yûnus; 10/7,8). ~|~


"O kişiler Allah'a kavuşmayı ummadılar." Allah'a döneceklerine, Allah'ın onları hesaba çekeceklerine ihtimal vermediler. Oysa Cenab?ı Hak, hem iyilik, hem de kötülük yönünden zerrenin hesabını soracak. Böyle bir şeyi hesaba koymayanlar ne yapıyorlar? Ayete göre, "Bununla dünya hayatına razı oldular."

Ne var, ne yok, hep dünya. "Gelin biraz ahiretten bahsedelim" dendiğinde, sana; "güzel ama, ne zaman olacak? Gidip gelen var mı?" gibi çok yanıltıcı ve de hileli tarzda sorular sorarlar. Nefis insanı böyle konuşturuyor. Onun avukatı da İblis.
Bunu derken mal mülk kazanmayacak mıyız? Tabii en fazla biz kazanacağız. Kazanacağız ki, "demek ki inançlı insanlar bunu kazanmasını iyi biliyor" diyecekler. Böylece, belki "müellefe?i kulub/madde ile kalbi yumuşayanlar" sınıfına girer de seni, beni geçer. "Bunlar ayetlerimizden gafildirler: Dünya ile doyarlar. Daha başka bir şey istemezler." "Onların yaptıklarına karşılık Allah onlara ateşi verecek." Allah, hepimizi böyle bir akıbetten muhafaza eylesin!

Hakikaten insan o kadar enteresan bir varlık ki, inkar etmek için çok büyük serseri olmak lazım. Benim rahmetli kızım Trabzon Tıp Fakültesi'nde tedavi oldu. Allah razı olsun! Doktor arkadaşların her biri büyük bir hassasiyetle, titizlikle, dikkatle ilgi gösterdiler. Ailece son derece kendilerine müteşekkiriz. Allah hepsinden razı olsun!
"Beyin sapı" denilen, 7?8 cm'lik bir yer var. Beyin sapında öyle şeyler var ki, mesela bir santimetre karede gözün görmesini temin eden hücreler, sinirler var. Kulağın duymasını, burnun koku almasını, dilin tatmasını temin eden hücreler, sinirler var. Mesela çocuğa dokunuyoruz. "Efendim. Dokuzuncu sinir devrede" diyor.

Kısaca şunu arz etmek istiyorum. O beyin sapında bir santimetrekarelik bir yeriniz vazife görmezse, faraza bu gözünüzle ilgili merkez olsa, görmüyorsunuz. Kulağınızla ilgili merkez olsa, duymuyorsunuz. Burnunuzla ilgili merkez olsa, koklayamıyorsunuz. Dilinizle ilgili merkez olsa, tat alamıyorsunuz. Bu, ne acayip bir sistem ki 7?8 santimetrelik bu beyin sapı dediğimiz yere, insanoğlunun bir çok özelliği toplanmış.
Bilgisayar gibi, basıyorsun, aynı vazifeyi, aynı anda, hiç şek şüphe göstermeden yapıyor. Bu, bir tesadüf olabilir mi? Ben o zaman arkadaşlara dedim ki, "Bir insanın inkar etmesi için hiç aklının olmaması lazım."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137