19 Nisan 2008 Cumartesi 00:00
Allah'ın hududunu aşmayınız
Vabisa b. Ma'bed'den şöyle rivayet edilmiştir: Ben, Resulullah'a geldim, bana:
"Sen Birr'in ne olduğunu sormaya mı geldin? dedi. Ben, evet dedim. Rasulullah (sav): Kalbine danış. Birr (iyilik) nefsin kendisinde huzur bulduğu, kalbin kendisinde tatmin olduğu şeydir. Günah da, insanlar fetva verseler bile nefisde iz bırakan ve kalbde tereddüt meydana getirendir". ~|~


Ebu Sa'lebete?l Huşeni cürsüm b. Naşir (ra), Rasulullah (sav)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
"Allah (cc) birtakım şeyleri farz kılmıştır. Onları zayi etmeyiniz. Çizdiği hudutlar vardır. Hudutları aşmayınız. Bir kısım şeyleri haram kılmıştır. Onlara el uzatmayınız. Bir kısım şeylerden de unutmaksızın size merhamet olsun diye sükût etmiştir, siz de onları araştırmayınız."
Ebu'l?Abbas sehl b. Sa'd es?Sa'di (ra) şöyle demiştir: Bir adam Rasulullah (sav)'a geldi ve şöyle dedi: "Ya Rasulullah, bana bir amel göster ki onu yaptığımda beni hem Allah sevsin, hem de insanlar sevsin". Rasulullah (sav) şöyle buyurdu:
"Dünyaya gönül verme seni Allah sevsin. İnsanların elindekine göz dikme seni insanlar sevsin".
Ebu Said Sa'd b. Malik b. Sinan el Hudri (ra), Rasulullah (sav)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Zarar vermek de yoktur. Zarara zararla karşılık vermek de yoktur".
İbni Abbas (ra), Rasulullah (sav)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "İnsanlara dava ettikleri her şey verilseydi birçok adam, birçok kimsenin mallarını ve canlarını iddia ederlerdi. Lâkin, delil dava edene, yemin de inkâr edene düşer".
Ebu Said el?Hudri (ra) şöyle demiştir. Rasulullah (sav)'dan işittim, şöyle buyurdu: "İçinizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Eğer eliyle gücü yetmezse diliyle, yine gücü yetmezse kalbi ile. Bu ise imanın en zayıfıdır".
Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir.
Ebu Hüreyre (ra)'den, demiştir ki, Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: "Birbirinize hased etmeyiniz. Alış verişte birbirinizi aldatmayınız. Birbirinize buğzetmeyiniz. Birbirinize sırt çevirip dargın durmayınız. Birinizin pazarlığı üzerine bir kısmınız pazarlık yapmasın (açık arttırma usulü değilse). Ey Allah'ın kulları kardeş olunuz. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez. Onu yardımsız bırakmaz. Ona yalan söylemez. Onu hakir görmez. (Üç kere göğsüne işaret ederek) takva işte buradadır. Kişiye günah olarak Müslüman kardeşini hakir görmesi yeter. Müslümanın her şeyi kanı, malı, ırzı Müslümana haramdır.
Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir.VEDA HUTBESİ'NDE İNSAN HAKLARI / Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın kaleminden
Gönül Sohbetleri

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137