04 Haziran 2015 Perşembe 00:01
‘Allah’ın indirdiği nur, İmam’dır’
Muhammed b. Fudayl, Ebu’l-Hasân (Ali b. Musa aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
İmam’a, “Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar...” (Saf, 8) âyetinin anlamını sordum.
Buyurdu ki: “Bu ifade, ağızlarıyla Emirü’l-Mü’minîn Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm)’ın velayetini söndürmek istiyorlar, demektir.”
Dedim ki: “Allah nurunu tamamlayacaktır...” (Saf, 8) ifadesinin anlamı nedir?
Buyurdu ki: “Allah, imamlığı tamamlayacaktır, imamlık nurun ta kendisidir. İşte şu âyette, bu gerçeğe işaret ediliyor: ‘Allah’a, Resulüne ve indirdiğimiz nura iman edin.’ (Teğabün, 8). Allah’ın indirdiği nur, imamdır.”
Mufaddal b. Ömer, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
“Ali (aleyhisselâm) neyi getirdiyse onu alırım, neyi nehyetmişse ondan kaçınırım. Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve âlihi) verilen üstünlük ve faziletin benzeri ona da bahşedilmiştir. Muhammed (s.a.a.) Allah Azze ve Celle’nin yarattığı bütün varlıklardan üstün kılınmıştır. Koyduğu hükümler hususunda Ali’yi eleştiren bir kimse, Allah’ı ve Resûlü’nü eleştiren bir kimse gibidir. Küçük veya büyük bir meselede Ali’nin kararını reddeden kimse, şirkin sınırına yaklaşmış olur. Emirü’l-Mü’minîn, Allah’a açılan tek kapıydı. O, Allah’a giden tek yoldu. Ondan başka yola girenler helak oldular. Birbiri peşi sıra gelen hidayet imamları için de aynı özellik geçerlidir. Allah, onları arzın rükünleri kılmıştır ki, yeryüzü üzerindeki varlıklarla birlikte sarsılmasın.
Onlar yerin üstündeki ve altındaki varlıklara sunulan kusursuz kanıtlardır.”
Emirü’l-Mü’minîn Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) sık sık şöyle derdi: “Ben Allah tarafından cennet ve cehennemin taksimcisiyim. Ben Faruk-i Ekber’im. Ben âsâ ve damga sahibiyim. Bütün melekler, Rûhu’l-Kudüs ve resuller Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin üstünlüğünü ve faziletini ikrar ettikleri gibi benim de üstünlük ve faziletimi ikrar etmişlerdir. Ben de O’nun konduğu mesnede benzer bir mesnede konulmuşum. Bu, Allah’ın belirlediği bir mesnettir. Resûlullah kıyamet günü çağırılır ve giydirilir, ben de çağırılır ve giydirilirim. O’na sorulur, konuşması istenir, bana da sorulur, benim de konuşmam istenir. Ben de O’nun söylediği gibi söylerim.
Bana öyle özellikler verilmiştir ki, benden önce hiç kimseye benzerleri verilmemiştir. Ben ölümleri, musibetleri, soyları ve Kur’ân’ı bilirim. Benden önce olanlar gözümden kaçmadı ve benim yanımda olmayanlar da benim için gayb sayılmazlar. Allah’ın izniyle müjde veriyorum ve O’nun tayin etmesiyle görevimi yapıyorum. Bütün bunlar Allah’tandır ve O, bunları bilmemi mümkün kıldı.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.