Bu haber kez okundu.

Allah’ın tayin ettiğine itaat farzdır

Muhammed b. Abdurrahman b. Ebu Leylâ babasından, o da Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Sizler bilmeden sâlih olamazsınız, tasdik etmeden bilemezsiniz, dört kapıyı teslim etmedikçe de tasdik edemezsiniz. Bu dört kapının ilki ancak sonuyla gerçekleşebilir. Sadece bunların üçünü alanlar koyu bir sapıklığa dalıp gittiler.
Allah Tebareke ve Teâlâ, sadece sâlih ameli kabul eder. Allah ancak verilen sözleri, yapılan antlaşmaların şartlarına uymayı kabul eder. Kim Allah Azze ve Celle’nin verdiği sözün tüm şartlarını yerine getirirse, verdiği sözde tanımladığı şeylere uygun bir hareket tarzı gerçekleştirirse, Allah katındaki nimetlere kavuşur ve Allah da ona vaat ettiği ödülleri eksiksiz olarak verir.
Allah Tebareke ve Teâlâ kullarına hidâyet yollarını haber vermiş ve o yollarda kulları için aydınlatıcı meşaleler yakmıştır. Bu yollarda nasıl yürüyeceklerini ayrıntılı bir şekilde bildirmiş ve buyurmuştur ki: ‘Ben, tevbe edip iman eden ve sâlih amel işleyen, sonra hidâyete eren kimseyi bağışlarım.’ (Tâ-Ha, 82).
‘Allah, ancak müttakilerin amellerini kabul eder.’ (Mâide, 27). Kim Allah’ın emirleri hususunda Allah’tan sakınırsa, Allah’a, Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin getirdiği dine iman eden bir mü’min olarak kavuşur. Heyhat! Bir topluluk bu fırsatı kaçırdı. Hidâyete eremeden ölüp gittiler. Hem de Allah’a iman ettiklerini sanarak. Ne yazık ki bilmeden şirk koşmuşlardı. Kuşkusuz evlere kapısından giren kimse doğru yol üzeredir ama evlere kapısından değil de başka bir yerden girmeye çalışan kimse iğrenç bir davranış içine girmiş, alçakça bir yol izlemiştir. Allah, mü’minlerin üzerine velî olarak tayin ettiği kimseye itaati, Resulüne itaatle bağlantılı kılmıştır. Kim Allah’ın tayin ettiği emir sahiplerine itaat etmezse, Allah’a ve Resulüne itaat etmiş olmaz. Allah’ın tayin ettiği Ulu’l-Emr’lere itaat etmek, Allah’ın katından indirdiği dini ikrar etmenin gereğidir. Allah, bir âyette şöyle buyurmuştur: ‘Her mescidin yanında ziynetlerinizi takının.’ (A’raf, 31). Allah’ın yüceltilmesine ve adının zikredilmesine izin verdiği evleri arayın. Allah size onların özelliklerini şöyle açıklamıştır: ‘Onlar öyle kimselerdirler ki ne ticaret ve ne de alış veriş, onları Allah’ı zikretmekten, namazı kılmaktan ve zekâtı vermekten alıkoymaz. Kalplerin ve gözlerin ters döndüğü bir günden korkarlar.’ (Nûr, 37).
Sonra yüce Allah, emirlerini duyurmak için resuller seçmiştir. Sonra onların dile getirdikleri uyarıları doğrulayan bağlılar seçmiş ve buyurmuştur ki: ‘Hiçbir ümmet yoktur ki içlerinden bir uyarıcı çıkmasın.’ (Fatır, 24). Bilmeyen, yolunu yitirmiş, görüp akıl eden de hidâyete ermiştir. Allah Azze ve Celle şöyle buyuruyor: ‘Gerçekten de gözler kör olmaz ama gönüllerdeki can gözleri körleşir.’ (Hac, 46). Göremeyen nasıl doğru yolu görsün? Düşünmeyen nasıl görebilsin? Allah’ın Resûlü’ne ve Ehl-i Beyt’ine tâbi olun. Allah katından indirilen dini tasdik edin, onaylayın. Hidâyete erdirici haberlere uyarak hareket edin. Çünkü bu haberler güvenilirlik ve takvanın alâmetleridir. Biliniz ki bir kimse, Meryem oğlu İsa (aleyhisselâm)’ın peygamberliğini inkâr etse, onun dışındaki peygamberleri tasdik etse de iman etmiş olmaz. Yolu, aydınlatıcı meşalelerle arayıp bulun. Örtülü eserleri arayıp bulun ki, dininizi tamamlamış olasınız.»
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100