28 Haziran 2009 Pazar 00:00
Amel ve vefa iklimindeyiz
Enes bin Mâlik (ra)'ın rivayet etmiş olduğu bir hadiste Rasûl?i Ekrem (sav) Efendimiz: "Receb ayının diğer aylar üzerine fazîleti, Kur'ân?ı Kerimin diğer kitaplar'üzerine üstünlüğü gibidir. ~|~

 

Şaban'ın diğer aylar üzerine üstünlüğü, benim diğer peygamberler üzerine fazlım gibidir. Ramazan'ın diğer aylar üzerine fazîleti, Allah Teâlâ'nın, yarattığı varlıklar üzerine fazlı gibidir." buyurmuşlardır. (Gunye, 1 /187)
Recep ayı Şaban ayını, Şaban ayıda Ramazan ayını haber vermesi açısından önemlidir. Bildiğiniz gibi Şaban ayı, içerisinde "Berat gecesini" Ramazan ayı da içinde "Kadir gecesini" barındırmaktadır. Hak dostlarının sohbetlerinde sık sık, üç ayların değerlendirilmesi hakkında güzel uyarılarla, nasihatlerde bunduğu görülmüştür. Şah Abdulkadir Geylani hazretlerinin veciz hatırlatalım;
"Recep, cefayı terk ayıdır; Şaban, amel ve vefa ayıdır; Ramazan ise, sadakat ve safa ayıdır.
Recep tevbe ayıdır; Şaban muhabbet ayıdır; Ramazan, Hakk'a yakınlık bulma ayıdır.
Recep, hürmet ayıdır; Şaban, hizmet ayıdır; Ramazan, nimet ayıdır.
Recep, ibadet ayıdır; Şaban, zahidlik ayıdır; Ramazan ise, ziyadesi ile nimetlere ermek ayıdır.
Recep ayında iyilikler kat kat artar; Şaban ayında kötülükler kalkar; Ramazan ayında ikramlar gelmeye başlar.
Recep, önce gidenlerin ayıdır; Şaban ortadakilerin ayıdır; Ramazan ise, asilerin ayıdır." (tevbe ettikler, ibadet ve tatta bulundukları takdirde, asilerin günahlarının en fazla affedileceği aydır)
Zunnun?i Mısrı Kuddise Sırruhu şöyle demiştir:
"Recep, afetlerin geri bırakıldığı; Şaban, taatların yapıldığı; Ramazan da ikramların beklendiği aydır." Bu duruma göre: Bir kimse afetleri terk etmez, taatta bulunmaz, ikramları da gözetmez ise, o kimse herzecilerdendir.
Zunnun?i Mısrı bir başka zamanda şöyle demiştir.
"Recep ekim, Şaban sulama; ramazan ise harman ayıdır." Her ekilen biçilir. Her yapılan işin karşılığı görülür. Bir kimse ekim zamanını boşa geçirirse, harman zamanında pişmanlık duyar. Âhirette kötülük göreceğinden dünyada beslediği ümitler de hiç olur.
Salih zatlardan bazısı şöyle demiştir: "Sene bir ağaçtır. Recep ayı, senenin yapraklanma günleridir. Şaban ayı, meyvelenme günleridir. Ramazan ayı ise, senenin meyvelerinin toplandığı günlerdir."
Şöyle anlatılmıştır: Recep ayı, Allahu Teâlâ'dan gelecek mağfiretlere tahsis edilmiştir. Şaban, özel olarak, şefaat ayı kılınmıştır. Ramazan ayında iyilikler kat kat verilir. Bunun için tahsis edilmiştir." (Gunyet'üt Talibin/Abdulkadir Geylani).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.