28 Eylül 2004 Salı 00:00
Anneler bir, babalar dokuz doğuruyor
Uzmanlar, annelerin gebelik sürecinde baba adaylarının da çeşitli sıkıntılar yaşacağını belirtirken, baba adaylarının bu haberi aldığında sevinç, umut, endişe gibi birçok duyguyu aynı anda yaşayabileceğini söylediler

Uzmanlara göre, baba adayı gebelik döneminde eşiyle duygularını ve sorunlarını sık sık konuşmalı ve paylaşmalı, gelecekle ilgili planları birlikte yapmalı.

Bursa Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Ruhi Berkem, erkeklerin gebelik döneminde bazı psikolojik süreçten geçtiğini ifade ederek, "Kendi anne?babasıyla ayrışır, bireyleşme sürecini bilinçli ya da bilinç dışı yeniden yaşar, kendi anne?baba ve kardeşleriyle olan ilişkilerini gözden geçirir ve kendisine bakış açısı değişir. Daha önce çocuk sahibi olmuş ise çocukları ile ilişkilerini de yeniden düzenler. Gebelik döneminde erkekler bazı korkular ve kaygılar yaşayabilir" dedi.

Kaygılarınızı

eşinizle paylaşın

Berkem, baba adaylarının yaşabileceği korku ve kaygıların bazılarını şöyle sıra~|~ladı: "Bebeğin gelişim durumu ve yaşamı ile ilgili, örneğin 'Bebeğim sakat olabilir, ölebilir' gibi, doğumla alakalı, örneğin eşim doğumda acı çekebilir gibi, doğum sonrasında bebekle baş etme becerisine ilişkin, örneğin 'Bebeğin ihtiyacı olan bakımı verebilecek miyiz?' gibi, baba adayının kendisi ile ilgili, örneğin iş hayatının etkilenmesi, aile içi statülerin değişmesi, kendisine ve eşine ayırdığı zamanın kısalması, sosyal yaşamlarının kısıtlanması gibi düşüncelere kapılabilir. Bebek sahibi olmanın ekonomik durumunu nasıl etkileyeceği gibi korku ve kaygılar yaşanabilir. Yaşanabilecek bu korku ve kaygılar normaldir. Erkeklerin çoğu hamilelik ve babalıkla ilgili korkularını kendilerine saklar, çünkü eşlerinin endişelerini artırmak istemezler. Oysa bu duygu ve düşünceleri eşle paylaşmak çok önemlidir".

Başka baba

adaylarıyla konuşun

Baba adayının gebelik dönemini daha rahat geçirebilmesi için yapılacaklar ise şöyle: "Duygu ve düşüncelerini eşiyle paylaşabilir, kendi babasıyla, gebelik ve baba adayı olmak hakkında neler hissettiğini konuşabilir, gebelik ve baba adayı olmak hakkındaki duygularını yakın bir arkadaşıyla paylaşabilir, başka baba ve baba adaylarıyla konuşabilir, baba olma duygusunu benimsemek için kendisine zaman tanıyabilir, hamilelik, doğum, bebek bakımı gibi konuları işleyen dergi ve kitaplar okuyabilir, mümkünse gebelikle ilgili kurslara katılabilir".

Psikolojik destek şart

Baba adayının anneye sağlayabileceği destekler ise şunlar: "Baba adayının çocukla ilk iletişimi, annenin hamilelik döneminde eşine yardımcı olmasıyla başlar. Hamileliğin her aşamasını takip etmek, anne adayına bebeğe hazırlık aşamasında psikolojik destek vermek, bebeğin gelişimini takip etmek, gebelik kontrollerinde bulunmak babalık rolüne hazırlığın önemli adımlarıdır. Gebelik dönemine baba adayının katılımı, desteği, eşiyle yapabileceği ortak uğraşlar, gebelik döneminin hem anne adayı hem de baba adayı için çok daha sağlıklı geçmesine yardımcı olur".

İzlemeyin, eşlik edin

Baba adayının gebelik döneminde eşiyle birlikte yapabileceği aktivitelere örnekler ise şöyle sıralanıyor: "Eşiyle duygularını ve sorunlarını sık sık konuşabilir ve paylaşabilir. Gelecek ile ilgili planları birlikte yapabilir, gebelik kontrollerine birlikte gidebilir. Doğacak bebekle ilgili hazırlıkları birlikte yapabilir, eşyaları birlikte alabilir, odası birlikte hazırlanabilir. Doğacak bebeğe isim seçimini birlikte yapabilirler. Maddi durum gözden geçirip, değerlendirebilir. Başka çocuk varsa, doğacak bebeğe kardeşi hazırlayabilir, ev işlerinin bazılarını üstlenebilir. Dokuz aylık gebelik sürecine izleyici kalmaktan çok katılımcı olmak, baba adayına çok şey öğretir, eğlendirir ve eşi için de işleri kolaylaştırır".
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137