02 Şubat 2014 Pazar 00:01
‘Apaçık kitap’ İmam Ali’dir
“Fakat Biz onu ve gemidekileri kurtardık, bunu âlemler için bir ibret kıldık.” (Ankebut, 15)
İbn Abbas Hz. Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu naklediyor: “Ya Ali! Senin ve evlatlarından olan İmamların Benden sonraki misali Nuh’un gemisi gibidir. Kim ona biner veya tutunursa kurtulur. Kim onu terk eder veya muhalif olursa boğulur helak olur.” (Ğayetu’l-Meram, s. 238).
Bu hadis, hadis âlimleri arasında sahih bir hadistir. Bu hadisi Ehl-i Sünnet alimleri küçük değişikliklerle nakletmişlerdir. Onlardan bazıları şunlardır:
- İbn Hacer Heysemi, Sevaiku’l-Muhrika, s. 234. 
- Meğazili, Menakıb-ı İbn Meğazili, s. 132-134.
- Süleyman Kunduzi, Yenabiu’l-Mevedde, s. 28.
- Hatib Bağdadi, Tarihu’l-Bağdad, c. 12, s. 91.
- İbn-i Kesir Dimeşki, Tefsiru’l-Kur’anu’l-Azim, c. 9, s. 115. 
- Suyuti, Hasaisu’l-Kubra, c. 2, s. 266.
- Hakim, Mustedrek Ala’l-Sahiheyn, c. 3, s. 150.
- Hafız Ebu Naim, Hilyetu’l-Evliya, c. 4, s. 306.
- Hafız Heysemi, Mecmau’l-Zevaid, c. 9, s. 168.
- Zehebi, Mizanu’l-İ’tidal, c. 1, s. 224.
“Sizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için melekleri ile birlikte size rahmetini gönderen O’dur.” (Ahzab, 43).
Harezmi, Enes b. Malik’ten naklettiği bir rivayette Hz. Resûlullah şöyle buyurduğunu yazıyor: “Melekler Bana ve Ali’ye yedi sene salât getirdiler.” “Neden dolayı ya Resûlallah?” diye sorulduğunda Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Çünkü Allah-u Teâlâ’nın vahdaniyetini ilk kabul eden ben ve Ali idik.” (Menakıb, Harezmi, s. 31-32; Muhammed b. İbrahim Hamaveyni, Feraidu’l-Simteyn, s. 47; İbn-i Esir, Usdü’l-Ğabe, c. 4, s. 18; Taberi, Zehairu’l-Ukba, s. 64).
“Biz her şeyi apaçık bir Kitap’ta saymışızdır.” (Yasin, 12). 
Hafız Süleyman Kunduzi’nin nakline göre bu ayet nazil olduğunda ashab şöyle dedi: “Ya Resûlallah! Bu kitap Tevrat, İncil, Kur’an mıdır?” Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Hayır.” Tam bu sırada Mü’minlerin Emiri İmam Ali (a.s.) onların yanına geldiğinde, Hz. Peygamber şöyle dedi: “Yüce Allah’ın, her şeyi apaçık bir şekilde saydığı kitap bu imamdır.” (Yenabiu’l-Mevedde, s. 77; Kur’an’da Ehl-i Beyt, s. 230).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.