23 Mart 2006 Perşembe 00:00
Aradığın Hakk'tır senin...

İnsan, Allah'tan gelmiştir ve tekrar O'na dönecektir. O bakımdan insan fıtratı daima Allah'ı arar ve daima O'nu ister

~|~

Mümin iki kanatlı bir kuş gibidir. Bir kolu dünyada diğeri ise ahirettedir.
Arayışta isabet edip Hakk'ın caddesinde yürüyenler için zulmet perdeleri aralanır, görüş keskin olur: "Bugün senin için perdeler aralandı. Biz açtık; gözlerin de keskin görür" (Kaf Suresi, 22). Ve insan, Hakk'a ve hakikate çağrı istikametinde yaratılmış; kulluğa, kulluğun nihai gayesine davet edilmiştir. Kulluk ve ahirete yönelik gerçekler Kur'an?ı Kerim'de şu ayetlerle vurgulanır:
"O'nun ayetlerinden biri, sizi topraktan yaratmasıdır. Sonra (yeryüzüne) yayılan insanlar oluverdiniz" (Rum, 27). "Ey insanlar, sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah yanında en üstün olanınız, en çok korunanınızdır. Allah bilendir, haberdar olandır" (Hucurat, 13).
"O'nun ayetlerinden biri de; göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin değişik olmasıdır. Şüphesiz bunda bilenler için ibretler vardır" (Rum, 22).
"Ey huzura eren nefis, Allah senden razı ve sen de Allah'tan razı olarakRabb'ine dön. İyi kullarımın arasına gir. Cennetime gir" (Fecr, 27?30).
"Biz emaneti göklere, yerlere ve dağlara sunduk, onu yüklenmekten kaçındılar. Onun mesuliyetinden korktular. Onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim ve çok cahildir" (Ahzab, 72).
"Size ne oluyor ki, Allah için saygı göstermek istemiyorsunuz. Oysa O, sizi çeşitli merhaleler halinde yarattı" (Nuh, 14).
İnsan, Allah'tan gelmiştir ve tekrar O'na dönecektir. Bu hakikat de Kur'an'da şöyle buyrulur: "Biz Allah için varız ve biz sonunda O'na döneceğiz" (Bakara, 156).
O halde insan fıtratı Allah'ı arar ve O'nu ister. İnsanı başka hiçbir şey mutlu ve mutmain edemez...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137