15 Mayıs 2002 Çarşamba 00:00
Arşivler Devlet'e devrediliyor
Ulaştırma Bakanlığı`nca, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) Arşiv Hizmetleri Yönetmeliği`nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Genel Müdürlük elinde bulunan eski harfli Türkçe (Osmanlıca) belgeler, ayıklama ve tasnif işlemlerine tabi tutulmaksızın, mevcut düzeni içerisinde öncelikle Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü`ne devredilecek. Yeni düzenlemeye göre, Genel Müdürlük elindeki araştırmaya açık arşiv malzemesinden yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilerin yararlanması, yükümlülükleri, arşiv malzemesinin örneklerinin verilmesi hususunda Bakanlar Kurulu`nca tespit edilen hükümler uygulanacak. Öte yandan, yürürlükteki işlemlerde fiilen rolü bulunan, saklanmaları belli sürelerde kanun ve diğer mevzuatla tayin olunanlar ile herhangi bir davaya konu olan malzeme, malzemede belirtilen süre ve mevzuatın tayin ettiği zaman sınırı içerisinde veya davanın sonuçlanmasına kadar ayıklama ve imha işlemine tabi tutulamayacak.

İmha li~|~steleri hazırlanıyor

İmha edilecek malzeme için bunların özelliğine göre oluştuğu birim yılı, niteliği, aidiyeti, aidiyet içerisindeki tarihi ve sıra numarasıve dosya planı esas alınmak üzere, iki nüsha olarak imha listesi hazırlanacak. İmha listeleri, ayıklama ve imha komisyonlarının başkan ve üyeleri tarafından imzalanacak. Kurum arşivinde hazırlanan imha listeleri, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü`nün uygun görüşü alındıktan sonra Genel Müdürün onayı ile kesinlik kazanacak. İmha edilecek malzeme, başkaları tarafından görülüp okunması mümkün olmayacak şekilde özel makinelerle kıyılarak, kağıt hammaddesi olarak kullanılmak üzere değerlendirilecek. Özelliği gereği imha şeklikendi mevzuatında belirlenmiş malzemenin imhası hakkında, ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

İstanbul Üniversitesi arşivi de devredilecek

Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Arşiv Yönetmeliği`nde de değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, üniversite elinde bulunan veya üniversiteye çeşitli şekillerde intikal eden eski harfli Türkçe (Osmanlıca) belgeler, ayıklama ve tasnif işlemlerine tabi tutulmaksızın, mevcut düzeni içinde öncelikle Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü`ne devredilecek.

Ayrıca, üniversite elindeki araştırmaya açık arşiv malzemesinden yerli ve yabancı hakiki ve hükmi şahısların yararlanması, yükümlülükleri ve arşiv malzemesinin örneklerinin verilmesi hususunda,Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren esaslar uygulanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137