05 Ocak 2012 Perşembe 16:30
Asgari ücret yetmiyor
YENİ MESAJ - İSTANBUL
İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul'da yaşayan evli ve iki çocuklu bir ailenin, asgari şartlarda geçimini sağlayabilmesi için gerekli olan ücret seviyesi, 2012 yılı için bin 420 TL olarak belirlendi. Yapılan bu araştırma, bir ailenin; gıda, kira, elektrik, su, yakıt, haberleşme, ulaşım, eğitim, giyim, ilaç, ev eşyası ve temizlik harcamalarını içeren bir ortalama toplam gideri tespit etmek amacıyla yapılıyor. 2012 yılı için çeşitli sektörlerden iş görenlerle yapılan anket çalışmasına göre; İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir ailenin asgari olarak geçinebilmesi için iş görenin yemek, yol, prim, ikramiye, yardım vb. yan ödemeler dâhil olmak üzere toplam bin 420 TL kazanması gerekiyor. Tespit edilen Asgari Geçim Ücreti (AGÜ) rakamı, SSK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim giderlerini içermiyor. 1420 TL'lik rakamın 370 TL'sini mutfak, 440 TL'sini kira, 52 TL'sini elektrik, 41 TL'sini su, 46 TL'sini yakıt, 105 TL'sini ulaşım, 79 TL'sini haberleşme, 75 TL'sini eğitim, 51 TL'sini sağlık, 52 TL'sini giyim, 58 TL'sini beyaz eşya, 51 TL'sini ise temizlik harcamaları oluşturuyor.
İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Alkan, işgörenlere ödenen asgarî ücreti, toplumsal dayanışma ve refah seviyesi açısından önemli bir gösterge olarak kabul eden, kurucuları arasında işverenlerin yanı sıra iş görenlerin de olduğu İGİAD'ın, yürürlükte olan asgarî ücret seviyesinin daha da yukarılara çekilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Alkan, “Bu konuda işverenlerin daha duyarlı olmalarını savunan İGİAD, AGÜ sayesinde çalışanların ücretlerinin sürekli iyileştirilmesini amaçlıyor. İGİAD, iş dünyasına alternatif olarak sunduğu ve reel rakamlarla hesaplanan AGÜ'yü pratikte uygulanması ya da uygulama yönünde gayret gösterilmesi için tüm işverenlere tavsiye ediyor. Ayrıca işverenlerin bu ücret seviyesini işletmelerinde uygulayabilmeleri için de hükümetin iş gören maliyetini işveren lehine çevirecek düzenlemelerde bulunması gerekmektedir” dedi. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.