Bu haber kez okundu.

Asıl gaye kâmil insan modeli
Peygamberin hallerini biz kitaplardan okusak da, Kur'an ile Peygamber'in hadisini bize aktaracak olan, yahut da ondan iz taşıyacak, en azından ahlaken bizi ona taşıyacak insana her zaman için ihtiyaç olmuştur. Kendisini ulema sınıfından sayan bazı arkadaşlarımız: ~|~

 "Hiç kimseye gerek yoktur. Açın, Kur'an'ı okuyun. Hiç kimseyi koymayın aranıza" diye çok yanlış birtakım vadilere gidiyorlar.
Halbuki ayette Allah'ın emri var: "Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ulülemre de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz ?Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız? onu Allah'a ve Resulüne götürün (onların talimatına göre halledin) bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir" (Nisa, 4/59).
Şu anda Peygamber yok. O zaman kimseye de itaat etmeyelim mi?! Peygamber olmasa bile sizden olan emirler var. Kimlerdir onlar? Peygamberin varisleri, ulema?i amilin, insan?ı kamillerdir. Bunlara uyduğunuz zaman, Allah'ın emrine intisap etmiş olursunuz. Uymaz ve: "Hayır! Benim kimseye ihtiyacım yok" dersen, o zaman çok ciddi bir yanlışa düşmüş olursun diyoruz ve kardeşlerimizin günlerinin, gecelerinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
***
Yücel ki yerin bu yer değildir / Dünyaya gelmek hüner değildir" diyor şair. Sohbetimize insanın erdemliliği, fazileti, insan olma ve bunun yolu ?yordamı üzerine devam edelim. İnsan eğitimi, insanın ruh terbiyesi açısından, terbiyecinin önemi nedir?
Dinimizin asıl gayesi erdemli insan, dinî tabirle söylersek; "kamil insan" tipleri oluşturmaktır. Dinin asıl gayesi budur. "Allah'ın gönderdiği bu kadar peygamber, insanlara neyi öğretti?" dersen, "insanlığı, insan olmayı öğretti" derim. İnsan olma vasıflarını yaşattı. Kısaca, onları adam etti. Adam olmak, insan olmak, dinin birinci gayesidir. Tabii, bu gayeye ancak Allah'ı bilmek, Allah'ı tanımak, Allah'la olmakla ulaşılır. Siz ne kadar O'na takarrub ederseniz, başka bir ifadeyle yakın olursanız, sizdeki şahsiyet o derece mükemmel olur, tekemmül eder. Ahlak ve fazilet örneği olursunuz.
Ama siz O'ndan ne kadar uzak kalırsanız, o kadar cani, o kadar barbar olursunuz. Şekilde çok mükemmel görünseniz de. Yani binlerce, onbinlerce basın müntesibi senin hakkında lehte propaganda yapsa da, haddizatında senin iç tabiatında öyle korkunç kaoslar, fırtınalar, buhranlar, mücadele veriyor ki, sen zaten görünüşten ibaret bir müşekkel varlıksın. Buna İslam tabiatında insan da denmez, beşer denir. Sen bir beşersin. İslam'ın asıl hedefi onu, beşeri insan etmek, adam etmektir. Kamil hale getirmektir.

RAHMETEN Lİ'L?ÂLEMÎN HZ. MUHAMMED (SAV) /
Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın kaleminden Gönül Sohbetleri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100