Bu haber kez okundu.

Ayetlerin ışığında Kur'an
6. Ebu Umame elBahîlî (r.a) anlatıyor: Hz.Peygamber (s.a.v)'i şöyle buyururken duydum:
"Kur'an okuyunuz, çünkü o kıyamet günü sahibine şefaat edecektir. Bakara ve Âli İmrân sûrelerini okuyunuz. Bu iki sûrekıyamet günü iki bulut ya da arkadaşlarını savunan saf saf olmuş iki kuş kafilesi gibidir. Bakara Sûresi'ni okuyunuz. Bu sûre sahibi için bereket; terkeden için ise üzüntü vesîlesidir. Onu okumayanlar bunu elde edemezler"(Müslim).
7. Ebu'dDerdâ (r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur.
"Kim Kehf Sûresi'nden on âyet ezberlerse Deccal'dan korunmuş olur". Bir başka rivayette ise "Kehf Sûresi'nin sonundan okursa" buyrulmaktadır (Müslim).
8. Ebu Saîd elHudrî (r.a) anlatıyor: Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Cuma günleri kim Kehf Sûresi'ni okursa onun için iki Cuma arası aydınlanmış olur". (Hâkim, Beyhakî.)
9. İbn Mesud (r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Mülk Sûresi kabir azabına manidir". (Hâkim, Ebu Naim.)
10. İbn Ömer (r.a) anlatıyor: Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Kim kıyamet gününü müşahede etmek isterse Tekvir, İnfitâr ve İnşikak sûrelerini okusun, kıyameti gözleriyle görmüş gibi olur" (Ahmed, Tirmizî, Hâkim).
11. Ebu Saîd elHudrî (r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v) İhlâs Sûresi hakkında şöyle buyurmuştur. "Hayatım yedi kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki, bu sûreyi okumak, bütün Kur'an'ın üçte birini okumaya denktir."
Bir başka rivayette ise Hz. Peygamber (s.a.v) Ashabına:
"Ashabım! Kur'an'ın üçte birini bir gecede okumak size güçlük verir mi?" diye sormuştu. Bu soru Ashabına güç gelerek, "Ya Rasûlallah! Hangimizin buna gücü yetebilir"! demişlerdi. Bunun üzerine, Hz. Peygamber: "Kul Hüva'llahu Ehad Sûresi Kur'an'ın üçte biridir" buyurdu (Buhârî).
~|~
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100